DOŽIVOTNO ZNAČI DOŽIVOTNO: Vozi bez dozvole, ne može biti uhapšena i u podrumu ima bankomat - Volim Podgoricu

DOŽIVOTNO ZNAČI DOŽIVOTNO: Vozi bez dozvole, ne može biti uhapšena i u podrumu ima bankomat

Nakon 63 godine na prijestolu kraljica Elizabeta iduće će sedmice postati britanska vladarica s najdužom službom na prijestolu, ali izgledi da abdicira u korist sina Čarlsa, kao što su učinili neki drugi ostarjeli evropski monarsi, gotovo su nikakvi.

Elizabeta II. (89) će 9. septembra po dužini staža na tronu nadmašiti svoju praprabaku Viktoriju. Izvori bliski kraljici kažu da nema nikakvu namjeru slijediti evropsku modu kraljevskih abdikacija. To znači da će princ Čarls, koji na prijestol već čeka duže nego ijedan prijestolonasljednik u britanskoj istoriji, pričekati još neko vrijeme.

“Obavezujem se pred svima vama da će cijeli moj život, bio kratak ili dug, biti posvećen služenju vama i našoj velikoj imperijalnoj porodici”, rekla je Elizabeta 1947. u obraćanju naciji povodom svoga 21. rođendana, pet godina prije nego što je postala kraljica.

Obaranje Viktorijinog rekorda ponovo je podstaklo spekulacije o mogućoj abdikaciji. Na pitanje da li je to moguće, jedan je visoki izvor iz palate odgovorio: “Doživotno znači doživotno”.

“Kraljica neće abdicirati, kraljica ne smije abdicirati, nema baš nikakva razloga da abdicira, ona je posvećena kraljica”, rekao je istoričar monarhije Hugo Vikers, naglasivši i Elizabetinu ulogu poglavara Crkve.

Abdikacija kraljičina strica Edvarda VIII., koji je to učinio zbog ljubavi, a ne zbog starosti, pokazala se dovoljno traumatičnom. Ta je situacija odvela monarhiju u ustavnu krizu i dovela na tron neodlučnog Elizabetinog oca. U Holandiji i Španiji monarsi su abdicirali, ali u Britaniji to neće biti slučaj. U Holandiji i Španiji dugovječni monarsi nedavno su odlučili odstupiti smatrajući da je stiglo vrijeme za novi naraštaj.

Holandska kraljica Beatrix objavila je nedugo prije svog 75. rođendana 2013. da će uskoro abdicirati u korist sina Vilima-Aleksandra.

“Ne povlačim se jer su mi obaveze preteške, nego iz uvjerenja da je došlo vrijeme da se odgovornost za vođenje zemlje prenese na novi naraštaj”, rekla je.

Prošle godine je nekad jako popularni španski kralj Huan Karlos abdicirao u korist sina nakon niza skandala koji su potresli kraljevsku porodicu. I on je rekao da novi naraštaj ima pravo preuzeti vodeću ulogu.

kraljica-elizabeta-2

Kraljica se drži strogo politički neutralnom

U Britaniji malo ko traži da Elizabeta abdicira, niti govori da je vrijeme za Čarlsa. Prije će biti suprotno jer po anketama Elizabeta u popularnosti dosta nadmašuje sina.

Britanci ne žele republiku

Takođe, samo 19 posto Britanaca želi da im zemlja postane republika. Čak i uvjereni republikanci poput laburističkog zastupnika Paula Flynna govore da je monarhija sigurna dok je u Elizabetinim rukama.

“S tim sam se pomirio”, kaže Flynn. “Ali pitanje je hoće li tako biti pod Čarlsom”.

Za razliku od Elizabete koja se drži strogo politički neutralnom, Čarls se voli petljati u razne političke teme i u pismima ministrima iznositi svoje stavove .

“To javnost vjerovatno ne bi dugo trpjela, a političari sasvim sigurno ne bi”, kaže analitičar Philip Murphy.

Flynn smatra da bi nakon smrti kraljice trebalo provesti referendum o budućnosti monarhije i o preskakanju naraštaja kako bi se Čarls zaobišao i kruna došla direktno princu Vilijamu, u javnosti najpopularnijem članu kraljevske porodice.

Murphy pak smatra da Britanci imaju važnijih problema od reforme monarhije. “Vlada osjećaj da ono što nije pokvareno ne treba popravljati”, rekao je. Kada su ga novinari prije tri godine pitali treba li kraljica abdicirati i treba li kruna preskočiti naraštaj, premijer Dejvid Kameron odgovorio je: “Ne dolazi u obzir”.

 

Biti Elizabeta II. donosi i neke privilegije, osim onih evidentnih poput života u kući sa 700 soba, o kakvima ostali Britanci mogu samo sanjati.

Ona je jedina osoba u kraljevstvu koja smije voziti bez vozačke dozvole. One se ionako izdaju u ime Njezina Veličanstva pa je besmisleno da kraljica da dopuštenje za vožnju samoj sebi. Isto vrijedi i za saobraćajnu dozvolu, pasoš, ličnu kartu i druge dokumente.

Kraljica jedina ima pravo na dva rođendana godišnje. Rođena je 21. aprila, a ‘državni’ rođendan slavi se jedne subote u junu. Elizabeta ne mora izaći iz kuće kako bi došla do novca kao što mora prosječan građanin jer ima svoj bankomat u podrumu Bakingemske palate.

Svi mogu biti uhapšeni osim kraljice. Sudovi donose presude u ime suverena, to jest nje, pa bi bilo apsurdno da progoni samu sebe. Jednako, niko je ne može prisliti da svjedoči na sudu jer i tužilaštvo nastupa u njeno ime.

Kraljica je izuzeta od zakona o pravu na javno informiranje, a to znači da njene tajne niko ne može doznati.

(Dnevni avaz/Am. K.)

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com