Temeljni ugovor u četvrtak na Vladi, počinju završni razgovori sa SPC

Vlada Crne Gore će na sjednici u četvrtak, 23. juna, usvojiti informaciju o Temeljnom ugovoru koji treba da bude potpisan sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a danas će se ta informacija naći na Komisiji za ekonomsku politiku i finansije, odnosno KEP-u, nezvanično saznaje “Dan” iz dobro obaviještenih izvora.
Informaciju o Temeljnom ugovoru pripremilo je Ministarstvo pravde, a ministrima će je predstaviti ministar Marko Kovač. Prema našim saznanjima, odmah nakon što informacija o Temeljnom ugovoru “prođe” Vladu, pristupiće se završnim razgovorima sa Srpskom pravoslavnom crkvom i konačnom dogovoru. Izvori “Dana” tvrde da bi do kraja juna trebalo da se završi usaglašavanje teksta, a onda bi bio dogovaran termin za potpisivanje Temeljnog ugovora.
Ugovor između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve potpisaće crnogorski premijer Dritan Abazović i patrijarh srpski Porfirije.
Inače, Abazović je juče rekao da će pitanje potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom biti ubrzo okončano.
” Cilj Vlade je obezbjeđivanje što šireg konsenzusa o Temeljnom ugovoru. Ko god može da pomogne da se unaprijedi tekst Temeljnog ugovora, dobrodošao je. To pitanje ćemo vrlo brzo završiti, na način koji predviđaju Ustav i zakoni, i nadamo se da će Temeljni ugovor biti prihvaćen u širem konsenzusu. Treba da idemo dalje, čekaju nas druge obaveze ” rekao je Abazović.
Na drugoj strani, ostaje otvoreno pitanje šta će uraditi ministri iz Socijaldemokratske partije, koji su u posljednje vrijeme krenuli u pravu kampanju protiv Srspke pravoslavne crkve, a naročito ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić, kojeg u kuloarima već nazivaju “ministrom crkvenih poslova i odbrane od srpske agresije na Crnu Goru”.
No, kuloari su jedno, a zbilja nešto sasvim drugo i sasvim je jasno da je Temeljni ugovor između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve definitivno kamen spoticanja i nove manjinske vlade, što je pokazala i polemika na nedavnoj sjednici između premijera Dritana Abazovića i ministara iz SDP-a.
I dok Raško Konjević smatra da pitanje Temeljnog ugovora nije trebalo da se nađe na dnevnom redu, pogotovo ne po hitnom postupku, Krivokapić je uobičajeno o Srpskoj pravoslavnoj crkvi govorio kao “Crkvi Srbije”, koja je u Crnoj Gori nelegalno i da zato ne može ni da postoji Temeljni ugovor.
Krivokapić je ocijenio da informacija o Temeljnom ugovoru ni metodološki nije informacija i dodao da ne postoji uzajamno priznanje između države i crkve.
On je kazao da naziv Temeljni ugovor postoji samo za državne subjekte, a “Crkva Srbije jeste državni subjekt, i to nelegalni u tom smislu, državnom smislu, i ne može imati Temeljni ugovor”.
“Država je međunarodni subjekt i ona registruje crkvu i priznaje crkvu ” naveo je Krivokapić.
Na to je reagovao potpredsednik Vlade i ministar Vladimir Joković, naglasivši da on kao Srbin ne dozvoljava da iko govori “Crkva Srbije”.
” Govoriti “Crkva Srbije” je igranje sa Crkvom “, kazao je Joković odgovarajući Krivokapiću.
Rekao je i da će SNP istrajati na temi Temeljnog ugovora sa SPC.
Očekuje se da će i naredna sjednica Vlade biti veoma zanimljiva i da će se polemika između SDP-a i ostatka Vlade nastaviti.