Todorović: Učenicu u Budvi diskriminišu zbog ekavice - Volim Podgoricu

Todorović: Učenicu u Budvi diskriminišu zbog ekavice

Sara Bulatović, jedna od boljih učenica SMŠ „Danilo Kiš“ u Budvi suočava se s neprihvatljivim oblikom diskriminacije zbog načina na koji govori i piše, jer koristi ekavicu, saopštila je portparolka Demokratske narodne partije Jovana Todorović.

„Sara je izvanredna učenica koja je osvojila brojne nagrade iz različitih oblasti, i svojom posvećenošću i talentom predstavlja ponos našeg grada. Nagrade su brojne. Na Državnom takmičenju u besjedništvu je osvojila prvo (2025) i drugo mesto (2024), u organizaciji UDG-a prvo mesto (2024), istakla se na Berzi preduzetničkih ideja (2023), bila prvak recitatora 2023. godine u Beranama, išla na Državno takmičenje iz sociologije, biologije (2023, 2025), učestvovala na Olimpijadi iz biologije. Zahvaljujući plasmanu iz sociologije predodređena je da ide na Evropsko prvenstvo u Makedoniji (2025). Bavi se glumom, bila je u rukovodstvu Đačkog parlamenta, debatuje i u školi je kao takva prepoznata. Postoji još pregršt aktivnosti, za koje se nadam da će imati priliku da ih izloži na dodjeli Luče jer pored svega održava prosjek 5.00“, navela je Todorović.

Tvrdi da se učenica suočava se s neprihvatljivim oblikom diskriminacije zbog načina na koji govori i piše, jer koristi ekavicu.

„Nažalost, ovo nije prvi put da joj se ovakva situacija dešava, a posebno brine to što je u zakonu Crne Gore jezička diskriminacija jasno definisana“, dodala je Todorović.

Todorović se, u svojstvu odbornice u Skupštini opštine Budva (DNP- ZBCG), pozvala na član 2 Zakona o zabrani diskriminacije po kojem je „zabranjen svaki oblik diskriminacije, po bilo kom osnovu“.

“ Nedavno je Sara pozvana da otvori festival Grad Teatar i pozajmi svoj glas za uvodnu besjedu, kao neko ko je postigao izvanredne rezultate u besjedništvu. Ipak, naglašeno je da, uprkos tome što se radi o običnoj najavi, a ne o odlomku djela koje je pisano ijekavicom, ne može govoriti ekavicom, što smatramo neprihvatljivim“, navela je Todorović.

Dodaje da je kao odbornicu i nekoga ko je Sari predavao u školi glume duboko pogodila ta situacija, a s obzirom na dolazak novog rukovodstva, smatra da je važno ukazati na ovakve probleme i raditi na njihovom rješavanju.

Ne želimo da vjerujemo da se radi o diskriminaciji od strane institucije, već smatramo da taj problem dolazi od pojedinaca.

„U prijateljskom razgovoru sa Sarom ona ističe da uprkos ovakvim, pojedinačnim slučajevima, većina naše populacije nema jezičkih barijera. Smatra da je neprihvatljivo da se pojedinci zbog ličnih frustracija pozivaju na institucije i sprovode represije po ličnom nahođenju. Odlučna je da svoje školovanje i usavršavanje, kao i svoj doprinos društvu, nastavi u najlepšoj državi i sledeći poduhvat joj je upisivanje Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Sara dodaje da je ona zahvaljujući porodici, školskom timu i prijateljima vrlo zaštićena, ali ima obavezu prema onima koji to nisu da javno iznese ovaj problem. Naglašava da ne postoje loši ljudi, ali postoje loša djela i da mi kao društvo moramo sankcionisati ta (ne)djela i ne dozvoliti da metastaziraju i upropaste multikulturalnu harmoniju za kojom svi težimo“, poručila je Todorović.

Na kraju saopštenja istakla je da se nada da će nadležne institucije prepoznati ozbiljnost ovog pitanja i preduzeti odgovarajuće mjere kako bismo zaštitili prava svih građana, uključujući i Saru Bulatović.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com