“ToMontenegro” uspio gubitak od četiri miliona do jula da pretvori u plus od 540 hiljada

Kompanija na računu ima rezervu od deset miliona. U prva tri mjeseca ima rast broja putnika za 44 odsto.
Državna aviokompanija “ToMontenegro” uspjela je da prošlu godinu završi sa profitom od 540 hiljada eura, iako je do jula imala negativni rezultat od četiri miliona eura, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik odbora direktora Tihomir Dragaš.
On je naveo da u prvom kvartalu ove godine kompanija bilježi rast broja putnika, popunjenosti kabine i prihoda, kao i da je cilj da kompanija bude moderna, održiva, da bude servis građanima i turizmu, da bude regionalni lider i da širi svoju mrežu destinacija i flotu.
Na pitanje zbog čega je kompanija u 2024. godini imala profit od 540 hiljada, a u 2023. od 3,4 miliona, izvršni direktor Vukadin Stojanović, koji je od sredine jula prošle godine preuzeo tu funkciju, kazao je da ima više faktora – da je 2023. bila nakon kovida prva godina rasta prihoda avijacije svuda u svijetu, da su tada bile znatno niže cijene goriva nego u 2024. godini, ali da je na rezultat uticala neposvećenost i inertnost koja je bila u kompaniji do jula prošle godine.
“Uspjeli smo da u drugom dijelu godine značajno poboljšamo poslovanje, napravimo znatne uštede koje nisu uticale na sigurnost rada, i da na kraju od mogućeg velikog gubitka napravimo pozitivan rezultat. Nisam zadovoljan jer je prošle godine trebao biti značajno bolji rezultat, iako govorimo o globalno lošijoj godini u avijaciji nego što je bila 2023”, kazao je Stojanović.
On je naveo je da lani prevezeno 498 hiljada putnika, kao i da u prva tri mjeseca ove godine imamo rast broja putnika od 44 odsto.
“U martu smo imali popunjenost kabina 80 odsto, što se nikada ni u bivšoj kompaniji nije dešavalo. Očekujemo da ova godina bude bolja nego prethodna i da bude treća uzastopna godina u kojoj kompanija ostvaruje pozitivan rezultat bez pomoći države. U potpunosti smo likvidni i redovno plaćamo sve obaveze”, kazao je Stojanović.
On je naveo i da kompanija sada u kešu na računu ima deset miliona eura, da njeni avioni vrijede preko 15 miliona, kao i da njen ukupan biznis vrijedi značajno preko 30 miliona koliko je u kompaniju uloženo prije četiri godine.
Na pitanja o poređenju sadašnje kompanije sa poslovanjem Montenegro erlajnsa (MA), Stojanović je kazao da je MA bila veća kompanija, da je imala duplo više zaposlenih, i da je ona dobro radila osim u svojih posjednjih pet – šest godina kada su stvoreni gubici.
“Ako uzmemo u obzir da je MA imao preko 100 hiljada putnika sa ruskog tržišta, gdje mi sada ne možemo da letimo, približavamo se broju putnika koji su oni imali”, kazao je Stojanović.
Na pitanja o budućem razvoju kompanije, on je kazao da očekuje da će dobiti avion “čarli” kojeg je Vlada kupila prošle godine, iako će u njega trebati značajno uložiti novca jer nije letio četiri godine.
“Avio kompanija ne može ući u kupovinu novih aviona bez odluke i podrške svog osnivača – Vlade. polovni avioni ’embrajer’ prve generacije sada se mogu kupiti za 10 do 14 miliona dolara. Novi avioni druge generacije za 40 do 45 miliona dolara. Kada bi se uzeli u obzir određeni ugovori pet novih aviona bi moglu kupiti za oko 180 miliona dolara. To je oko 20 odsto vrijednosti izgrađenog autoputa od Podgorice do Kolašina. Mislim da bi moderna, održiva avio kompanija sa pet novih aviona mnogo više donijela crnogorskoj ekonomiji i turizmu i bila značajniji most ka svijetu”, kazao je Stojanović.
Dragaš je kazao da je kompanija od prošle godine ostvarila značajne uštede na nekoliko ugovora zahvaljujući aktivnostima Stojanovića i ostalih članova novog menadžmenta – da su cijenu osiguranja dva aviona i “čarlija” po istim uslovima uspjeli smanjiti sa 950 na 580 hiljada, da su za dva i po puta smanjeni troškovi nabavke keteringa, kao i kod skoro svih ostalih važnih ugovora.
Vijesti