TRI SLUČAJA U PODGORICI: Žrtve mobinga tri muškarca i žena - Volim Podgoricu

TRI SLUČAJA U PODGORICI: Žrtve mobinga tri muškarca i žena

Tokom 2016. godine Inspekciji rada prijavljena su četiri slučaja mobinga u kojima su, kazala je Dnevnim novinama glavna inspektorka rada Angelina Međedović, žrtve bile jedna žena i tri muškarca.

Inspekcija rada primila je tokom 2016. godine četiri prijave za mobing, tri iz Podgorice i jednu iz Bijelog Polja, u kojima su, kazala je Dnevnim novinama glavna inspektorka rada Angelina Međedović, žrtve bile jedna žena i tri muškarca. To je, kako je rekla, upola manje nego u 2015. godini kada je bilo osam prijava mobinga u kojima su u tri slučaja žrtve bili muškarci, a u pet žene.

“Od ukupno 1.814 podnijetih inicijativa Inspekciji rada u 2015. godini, osam se odnosilo na mobing, tri muškarca i pet žena. S obzirom da se radilo o žalbi na mobing, ali bez ugroženog ili uskraćenog konkretnog prava iz rada i po osnovu rada, podnosioci inicijativa su upućivani prvenstveno na zaštitu kod poslodavca, a potom na sudsku zaštitu ili zaštitu pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova, kao i na Zaštitnika ljudskih prava i sloboda”, objasnila je Međedović.

O mobingu se, kaže, sve više priča, zaposleni se edukuju i ohrabruju da o tome ne ćute, već da procesuiraju takve slučajeve, pa se stiče utisak da su slučajevi mobinga u porastu, iako se na osnovu prispjelih prijava inspekciji to ne bi moglo reći.

“Mobing je svako aktivno ili pasivno ponašanje na radu ili u vezi sa radom prema zaposlenom ili grupi zaposlenih, koje se ponavlja, a koje predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta zaposlenog koje izaziva strah, poniženje pogoršanje uslova rada i dovodi do toga da se zaposleni izoluj e ili navede da sam podnese otkaz i napusti posao”, pojasnila je Međedović.

Moberi su, ističe, i muškarci i žene.

“Mober može biti poslodavac u odnosu na zaposlenog (vertikalni mobing), zaposleni prema drugom/ im zaposlenim (horizontalni mobing), ili treće lice sa kojim zaposleni ili poslodavac dolazi u kontakt prilikom obavljanja poslova na radnom mjestu”, precizirala je Međedović.

Iako nijesu posebno prepoznate djelatnosti u kojima je mobing najizraženiji, na osnovu obraćanja zaposlenih, kaže ona, može reći da je to trgovina.

“Inspektori rada nijesu ovlašćeni da vode postupak ispitivanja da li u radnjama i ponašanju potencijalnog mobera postoje elementi mobinga, jer se to utvrđuje u postupku kod poslodavca, a potom na sudu ili pred Agencijom, pri čemu inspektor preduzima mjere samo u cilju stvaranja zakonske pretpostavke, odnosno uslova za vođenje takvog postupka kod poslodavca”, kazala je Međedović.

Ona dodaje da se poslodavcu kod kojeg se vrši inspekcijski nadzor izriču novčane kazne, prekršajnim nalogom na licu mjesta ako nije u pisanoj formi obavijestio zaposlene sa zabranom vršenja mobinga, obavezama i odgovornostima u vezi sa vršenjem mobinga, načinom prepoznavanja i mogućnostima zaštite; ako nije odredio posrednika (jedno ili više lica) koji će primati pritužbe i posredovati među stranama u sporu koji se odnosi na mobing (kod poslodavca koji ima 30 i više zaposlenih), kao i zbog toga što nije zaštitio onog koji pokreće postupak za zaštitu od mobinga (kao i svjedoke) od stavljanja u nepovoljniji položaj u pogledu prava i obaveza po osnovu rada (vođenje postupka disciplinske i materijalne odgovornosti, otkaz ugovora o radu, proglašenje viškom…), u skladu sa odredbama Zakona o zabrani zlostavljanja na radu.

“Naravno, ukoliko takvo ponašanje ima za posljedicu povredu nekog konkretnog prava zaposlenog iz rada i po osnovu rada, inspektor preduzima sve raspoložive zakonske mjere do otklanjanja nepravilnosti, kao i u drugim slučajevima koji se ne povezuju sa mobingom”, rekla je Međedović.

Ona je građanima, odnosno zaposlenima, savjetovala da se informišu kod svog poslodavca o svemu što se tiče mobinga (uključujući i kontakt sa sindikalnim organizacijama), a ukoliko imaju određenih dilema, Inspekcija rada je otvorena za saradnju.

“U svakom slučaju, moraju se energičnije suprotstaviti svakoj pojavi na radu koja ima obilježja mobinga, što podrazumijeva pokretanje odgovarajućih postupaka kod relevantnih institucija”, zaključila je Međedović.

(Dnevne novine)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com