U CG PASOŠ SE KUPUJE ZA JEDAN APARTMAN: Evo koliko košta DRŽAVLJANSTVO Malte, Kipra, Austrije, SAD… - Volim Podgoricu

U CG PASOŠ SE KUPUJE ZA JEDAN APARTMAN: Evo koliko košta DRŽAVLJANSTVO Malte, Kipra, Austrije, SAD…

Epidemija koronavirusa podigla je cijenu državljanstva država koje su korona free, odnosno gdje epidemije nema ili je mali broj zaraženih.

Jedna od država gdje bogataši koji mogu da kupe državljanstvo žele da odu je Novi Zeland, piše Blumberg. Godinama je ta ostrvska država istaknuto mjesto u planovima preživljavanja bogatih Amerikanaca koji su se brinuli da bi, recimo, virus mogao da paralizuje svijet.

Potencijalni kupci ovih planova za vanredne situacije, nisu više pojedinci već čitave porodice. U prva četiri mjeseca ove godine, potražnja za tim uslugama u jednoj specijalizovanoj kompaniji za te potrebe, skočila je za 49 odsto, u poređenju s istim periodom 2019. Sada je 22 odsto više i onih koji žele da podnesu zahtjev za novo državljanstvo ili boravišnu vizu.Iako su po ovome najpoznatija karipska ostrva, gdje se mogu samoizolovati na pješčanim plažama, ono što je bogatašima sada presudno i šta sve više traže su zemlje koje su impresionirale u borbi protiv Kovida-19, poput Australije i Novog Zelanda.

POJAVIO SE PRVI KUPAC CRNOGORSKOG PASOŠA: Investitor ulaganjem u Kolašin stiče ekonomsko državljanstvo (VIDEO)

VLADA ĆUTI O PRODAJI DRŽAVLJANSTVA: CG pasoš se dobija i kupovinom apartmana u kondo hotelu

RUS PRVI VLASNIK ZLATNOG PASOŠA CRNE GORE: Vlasti od prodaje državljanstva računaju na 15 miliona eura

Novi Zeland je jedna od zemalja koja se najbolje bori sa pandemijom korone, i postao je još aktuelniji.

Crna Gora svoje državljanstvo naplaćuje 350.000 dolara, 250.000 evra potrebno je investirati u razvojni program zemlje, dok prijavnica za državljanstvo košta dodatnih 100.000 evra. Onaj ko, ipak, želi portugalsko, špansko ili mađarsko državljanstvo, mora da kupi nekretninu ili državne obveznice, a to će ga stajati 350.000 evra u Portugalu, odnosno oko 500.000 evra u Španiji.

Oko 500.000 evra potrebno je potrošiti i za bugarsko državljanstvo, dok malteško košta gotovo miliona evra. Samo državljanstvo na Malti zapravo stoji 650.000 evra, no potrebno je imati i nekretninu vrijednu najmanje 350.000 evra i to punih pet godina. Ako je riječ o porodici, državljanstvo za supruga/u košta dodatnih 25.000 evra, a za nevjenčanu decu od 18 do 25 godina i roditelje koji zavise o osobi koja se prijavljuje za malteško državljanstvo treba platiti još 50.000 evra po osobi.

Kipar, pak, kontinuirano mijenja cijene svog državljanstva. Samu prodaju pasoša ta je zemlja uvela 2012. kada je bila na rubu bankrota pa je državljanstvo po ubrzanom postupku dijelila za direktnu investiciju od deset miliona evra. Godinu dana kasnije ta se ostrvska država našla u velikom korupcijskom skandalu te su joj banke uzele strani (pretežno ruski) novac. Budući da je to za Kipar značilo još dublje finansijske probleme, vlada je spustila cijenu kiparskog pasoša na tri miliona evra vrijedno direktno ulaganje. Kasnije je cijena dodatno pala te je danas potrebno uložiti dva miliona evra i na kiparskoj teritoriji posjedovati nekretninu od barem 500.000 evra.

SAD svoje državljanstvo, kako navodi “BBC”, prodaje za poslovnu investiciju između 500.000 i milion dolara, odnosno 455.000 i 910.000 evra, i za stvaranje barem deset radnih mjesta. Radna mjesta su uslov i za austrijski pasoš. Preciznije, potrebna je “značajna direktna investicija” u kompaniju koja zapošljava ili joj kontinuirano raste izvoz, a uz ulaganje obvezni je i “izuzetni doprinos zemlji” poput razvoja novih tehnologija ili stvaranje velikog broja radnih mjesta.

Sve zavisi od vrste boravišne vize, potrebne za zemlju koju odaberete.

Tajlandska vlada recimo nudi “elitne” rezidencijalne vize za bogate strane državljane, omogućavajući im da žive u zemlji za oko 3.000 dolara godišnje. Postoji sedam različitih paketa, a najskuplji je shema “Elite Ultimate Privilege” za 60.000 dolara za 20 godina boravka, piše “Biznis insajder”.

Kako piše “BBC,”  trgovina državljanstvom danas je globalna industrija vrijedna 25 milijardi dolara, odnosno 22,8 milijardi evra.

Jedno od najvećih svjetskih tržišta državljanstva je Hong Kong, što ne čudi kada se u obzir uzme broj kineskih stanovnika. Sve više ima ih dva, a neki čak i po tri pasoša jer, kako je za “BBC” objasnio MJ, trgovac državljanstva u toj zemlji, “ne osjećaju se sigurnim u Kini i žele pristup Evropi i tamo da otvore bankovni račun, kupe nekretninu ili osnuju kompaniju”. Zapravo, veliki dio Azije, Rusije i Bliskog istoka priželjkuje državljanstvo neke od evropskih zemalja kako bi se mogli slobodno kretati i poslovati u svim državama članicama Evropske unije.

V.R.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com