U javnom sektoru neki dobili “debele” novogodišnje bonuse, drugi ostali “kratkih rukava” - Volim Podgoricu

U javnom sektoru neki dobili “debele” novogodišnje bonuse, drugi ostali “kratkih rukava”

Zaposleni u djelovima javnog sektora u Crnoj Gori, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou, dobili su pred novogodišnje praznike novčane bonuse, kako god ih zvali – zimnica, 13. plata…. U pojediim ministarstvima, kao i opštinama, bonusi su se kretali i do 800 eura po zaposlenom, dok su najbolje prošli zaposleni u javnim preduzećima, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou, pa i u slučajevima kada su ta preduzeća gubitaši.

Kako su iz Kabineta Premijera Crne Gore, Milojka Spajića, kazali za VOP, oni nisu podijelili novogodišnje bonuse ni zaposlenima u Kabinetu, niti u Generalnom sekretarijatu Vlade, ali nisu imali informaciju koja ministarstva i u kom obimu su bili široke ruke prema zaposlenima.

“Zaposleni u Generalnom sekretarijatu Vlade i Kabinetu predsjednika Vlade, u 2023. godini, nisu dobili novogodišnje bonuse i/ili 13. platu. Takođe, ukazujemo na to da za novogodišnju proslavu nisu utrošena sredstva budžetskih korisnika Generalnog sekretarijata Vlade i Kabineta predsjednika Vlade. Napominjemo da su sva ministarstva odvojene budžetske jedinice i da sami raspolažu novčanim sredstvima predviđem Zakonom o budžetu Crne Gore”, navode iz Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore.

Iz Ministarstva unutraašnjih poslova kazali su za naaš portal da zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova, uključujući i Upravu policije, nijesu isplaćeni novogodišnji bonusi.

Mnogo bolje su prošli pripadnici Vojske Crne Gore koji su dobili po 700 eura novogodišnjeg bonusa.

To su za VOP potvrdili iz Ministarstva odbrane.

RESOR ODBRANE PODIJELIO BLIZU 2 MILIONA: Vojska dobila po 700 eura za Novu godinu, policajci ove godine – ništa

Iz drugih resora Vlade nisu odgovorili na pitanja VOP-a da li su čašćavali zaposlene za novogodišnje praznike, kao ni koliko je to koštalo građanje.

Međutim, činjenica da su zaposleni u javnoj upravi negdje dobijali bonuse, a negdje ne, kao i da su to bili različiti iznosi, izazvala je i revolt kod dijela zaposlenih koji su ostali bez svog dijela. Oni navode i da je nejasno po kojim kriterijumima se dijeli novac, osim “dobre volje” i “široke ruke” rukovodilaca.

Administracija Glavnog grada, recimo, ove godine je ostala “kratkih rukava” dok su u svim lokalnim javnim preduzećima zaposleni dobili bonuse, u iznosima od 150 do 400 eura.

Takođe, zaposleni, recimo, u opštinama Zeta, Tuzi, Pljevlja…i drugim, dobili su novogodišnje bonuse, prema nezvaničnim informacijama VOP-a, u iznosima od po 300 do 500 eura.

Iz javnog sektora, međutim, nerado odgovaraju na pitanja medija o trošenju novca građana, kriterijumima, zakonskim osnovama.

Ono što je evidentno je da, ne samo u ovim slučaju, ne postoje jasni kriterijumi i zakonska regulativa za “zahvatanje” budžetskog novca, vrlo često na osnovu diskrecionih odluka.

A.D.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com