U svijetu KORUPCIJA kod nas “UČINJENOST” - Volim Podgoricu

U svijetu KORUPCIJA kod nas “UČINJENOST”

Podaci Globalnog barometra korupcije za 2016. godinu, koje je objavio Transparensi internešnal pokazali su da samo trećina građana Crne Gore (31 odsto) smatra da je korupcija najveći problem u zemlji, dok 16 odsto naših sugrađana  tvrdi da su i sami bili akteri koruptivnih radnji time što su dali mito nekom od javnih službenika. Ovakvi rezultati istraživanja možda i ne čude ako se u obzir uzme da se kod nas uvijek cijenio onaj koji je “učinjen” i da čak kod najprostijih procedura vađenja dokumenta tražimo neki “zaobilazni put”.

 

Ne volimo kad neko “nije učinjen”

Sa ovakvom ocjenom saglasna je Željka Ćetković iz Centra za građansko obrazovanje koja je za CDM kazala da nalazi koje je objavio Transparensi internešnal nijesu neočekivani. Razlog za  ovakvo stanje je, kako ističe, činjenica da je u Crnoj Gori dosta dugo korupcija uzimana kao društvena zadatost a ne kao devijantno ponašanje i krivično djelo.

“Građani teško povezuju sopstvenu spremnost da “podstaknu” nekog javnog službenika da im brže završi neki dokument, sa korupcijom. Uostalom, svi znamo da se više cijeni neko u društvu ko je “učinjen” a što je kolokvijalni izraz za sklonost ka korupciji, a ne onaj ko “nije učinjen” ili ko nije spreman kršiti pravila ili zaobilaziti pravila da bi svojim bližnjim obezbijedio neku korist.  Sve ovo, uz minmiziranje ovog problema od strane vlasti, uzrokuje da se korupcija ne prepoznaje uvijek kao uzročnik najvećih problema”, rekla je Ćetković.

Ona smatra da u crnogorskom društvu još ne postoji dovoljno razvijena svijest o “razarajućim posljedicama korupcije”.

“Stoga, građani i građanke prije identifikuju neke druge probleme vezane za njihovu egizstenciju ili generalno ekonomske uslove života, zapošljavanje ili zdravstvene zaštite na listi prioriteta nego korupciju kao zasebnu kategoriju. Prosto ćete neke druge stvari koje naočigled direktnije utiču na vaš život smatrati većim problemom”, rekla je Ćetković.

Nerazvijena politička kultura

Ona navodi da je način ponašanja koji i dalje omogućava opstajanje korupcije rezultat nerazvijene političke kulture.

“Kada u društvu imate brojne slučajeve korupcije, i naročito slučajeve visoke korupcije, koji ne bivaju adekvatno procesuirani a njihovi počiniovi najstrože kažnjeni, realno je da ni građani ne mogu iskorijeniti takav način ponašanja. Osim toga, ne kažnjavaju se svi počinioci koruptivnih radnji jednako. Javni funkcioneri naročito imaju “sposobnosti” da izbjegnu odgovornost za štetu pričinjenu državi i društvu u cjelini. To šalje poruku građanima da korupcija postoji i u samom procesu borbe protiv korupcije”, ističe naša sagovornica.

Da bi se kurupcija suzbila potrebno je, kako je poručila, da se konačno demonstrira politika nulte tolerancije na korupciju, “praćena efikasnim radom tužilaštva, policije i sudstva, ali i drugih nadležnih antikoruptivnih institucija kako bi se prekinula praksa nekažnjivosti korupcije”.

(CdM)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com