Ukoliko napravite OVE PREKRŠAJE možete završiti DIREKTNO U ZATVOR

Ukoliko budete vozili opasno iznad ograničenja, sa preko dva promila alkohola u krvi, pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, neragistrovan ili neispravan automobil, ako prođete kroz crveno svjetlo dva puta u deset minuta mogli biste direktno da završite u zatvoru.
To je predviđeno izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja (ZOBS) koje je inicirala Uprava policije.
Viši inspektor I klase u Odsjeku za bezbjednost drumskog saobraćaja Ilija Janjušević, kazao je “Vijestima” da očekuje pozitivno mišljenje Evropske komisije na taj predlog i usvajanje zakona u Skupštini Crne Gore.
“Išli smo sa povećanjem kazni za one najteže prekršaje, a smanjenjem za one lakše. Uvedene su novine od isključive zatvorske kazne za najteže prekršaje, kontrola tehničke ispravnosti na putu (tehnički pregled) vozila za prevoz tereta najveće dozvoljene mase preko 3,5 tona, vozila za prevoz putnika i tereta koja osim vozača imaju mjesta za više od osam putnika, kao i traktora, čija je najveća dozvoljena brzina veća od 40 kilometara na čas…”, kazao je Janjušević.
“Zatvorska kazna je predviđena za vožnju pod dejstvom alkohola u organizmu u koncentraciji od dva primila i većoj, odbijanje alkotestiranja, prekoračenje brzine za 90 kilometara na čas i više van naselja, odnosno za 70 kilometara na čas i više u naselju, ako na raskrsnici koja je regulisana uređajima za davanje svjetlosnih saobraćajnih znakova prođete svjetlosni saobraćajni znak kada vam je tim znakom zabranjen prolaz (prolazak kroz crveno) najmanje dva puta u deset minuta, upravljate pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. To su oni baš najteži prekršaji u saobraćaju”,kazao je Janjušević.
Tvrdi da se neće oduzimati vozačke dozvole, kako je to do sada bilo regulisano zakonom, već će se izricati zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilom i mjere privremenog ograničavanja prava na upravljanje motornim vozilom.
Za vozača, koji i pored izrečene mjere sjedne za volan, predviđena je zatvorska kazna.
Zaštitina mjera će se realizovati pisanim obavještenjem vozaču, bez fizičkog oduzimanja vozačke dozvole, a službenici saobraćajne policije biće dužni da svakoga vozača kojeg zaustave provjere da li upravlja pod zabranom.
“Tako da ćemo u tom dijelu sigurno imati ogroman napredak kada je riječ o zaštitinim mjerama, jer do sada ta realizacija nije išla baš onako kako smo željeli”, kazao je Janjušević “Vijestima”.
U julu najviše smrtno stradalih
Za prvih 11 mjeseci prošle godine u saobraćaju je poginulo 45 osoba, što je, tvrdi Janjušević, za oko 27 odsto manje u odnosu na isti period 2017. godine – kada je smrtno stradalo 61 lice. Među preminulima je u 2018. bilo 24 vozača, 11 saputnika, sedam pješaka i tri motociklista.
Najviše smrtno stradalih bilo je julu, kada je poginulo deset građana. Građani su tog mjeseca stradali na putevima u Podgorici (2), Beranama (2), Nikšiću (2), Herceg Novom (1), Baru (1), Budvi (1) i Cetinju (1). Janjušević tvrdi da u ljetnjim mjesecima imaju povećan broj saobraćajnih nezgoda zbog povećanog prisustva stranih turista.
“Tako da nam se znatno povećava i broj vozila u saobraćaju, veće su gužve što dovodi i do povećanog broja nezgoda”, pojasnio je Janjušević.
Izuzev smrtno stradalih, za prvih 11 mjeseci bilo je i manje povrijeđenih u odnosu na prethodnu godinu. U 2018. bilo je 1.990 lakše povrijeđenih lica, dok je sa težim posljedicama u saobraćajnim nezgodama prošlo 394 lica. Broj teže povrijeđenih za prvih 11 mjeseci smanjen je za 7,5 odsto u odnosu na isti period 2017. godine, kada ih je bilo 426.
Lakše povrijeđenih je bilo 1,4 procenta manje u odnosu na njihov broj prethodne godine – 2.019.
Janjušević je kazao da su zadovoljni jer je postignuto značajno smanjenje smrtno stradalih u saobraćaju, ali da će se truditi da u narednom periodu taj broj svedu na minimum.
“I jedan poginuli u svakoj državi predstavlja veliki gubitak. Nažalost, ne postoji nijedna država na svijetu u kojoj ljudi ne ginu u saobraćaju”, rekao je Janjušević “Vijestima”.
Kazao je da policajci nijesu jedini odgovorni za bezbjednost u saobraćaju, iako ih građani prepoznaju kao takve, već da je to proces u koji moraju biti uključeni svi – od najviših državnih instanci do porodice.
“Jedino tako možemo postići podizanje svijesti kod naših vozača o značaju poštovanja saobraćajnih propisa. Tek kad budemo svjesni zašto je bitno da poštujemo saobraćajne propise i kada se ta svijest podigne na veći nivo, onda ćemo na većem nivou imati i stanje bezbjednosti saobraćaja”, ocijenio je.
(Vijesti)