UP: Ne možemo ni potvrditi, ni demantovati da je Stojaković policajcima saopštio da je koristio bromazepam i ulje kanabisa

Radi objektivnog informisanja javnosti, pokušaja instrumentalizacije i stavljanja Uprave policije u dnevno – politički kontekst povodom slučaja državljanina Srbije Luke Stojakovića, te pitanja više medija da li je tačno da je on policijskom službeniku kazao da je koristio psihoaktivne supstance – ulje kanabisa i bromazepam, Uprava policije ističe da zbog zaštite integriteta Stojakovića ne može ni potvrditi, ni demantovati da li je on tokom redovne rutinske kontrole policijskom službeniku saopštio da je koristio bromazepam i ulje kanabisa.
“Svakako, u službenoj dokumentaciji je sadržan odgovor na ovo pitanje, koja dokumentacija može biti dostupna samo državnim organima, upravo u cilju zaštite privatnosti lica”, saopšteno je iz u UP.
Zbog odgovora koji je na pitanje da li je koristio psihoaktivne supstance Stpjaković dao policijskim službenicima, Uprava policije ostaje izričita u tome da su u datim okolnostima policijski službenici bili dužni da zatraže od njega da se podvrgne testiranju na psihoaktivne supstance.
“Kako je L.S. odbio testiranje, time je počinio prekršaj iz člana 317a stav 1 tačka 7 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, te je sproveden u prostorije OB Pljevlja i u zakonskom roku priveden nadležnom Sudu za prekršaje, gdje ga je sud shodno ZOBS-u novčano kaznio sa 600 eura, uz obavezu da plati i 30 eura sudskih troškova”, ističe UP.
Napominju da Stojaković nije imao bilo kakvih primjedbi na postupanje policije, kako na sami zapisnik, tako ni pred sudom, te da se više puta zahvalio na profesionalnom postupanju.
Objašnjavaju da je Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima propisano hapšenje osobe u slučaju odbijanja testiranja, na osnovu čega je i Stojaković uhapšen.
“Zakonom je takođe propisano da se lice može voditi u zdravstvenu ustanovu radi analize krvi i urina isključivo u slučaju ispunjenosti uslova iz člana 291 stav 4, a ne na njegov lični zahtjev. Dakle, da bi se lice povezlo u bolnicu mora prvo da se podvrgne ispitivanju putem testa, a u slučaju da negira rezultat testa ili odbije da potpiše zapisnik, onda se vodi na analizu u zdravstvenu ustanovu. Samim tim, lice je odbijanjem testiranja na prisustvo psihoaktivnih supstanci, kao i potpisivanjem zapisnika prijave, shodno Zakonu lišeno slobode. Sve ovo je unaprijed predočeno licu, odnosno, upozoren je na posljedice odbijanja testiranja, sa čim se lice saglasilo”, objašnjava policija.
Još jednom naglašavaju da državljanstvo Stojakovića ili bilo koje drugo lično svojstvo, osim činjenice da je mlađe zivotne dobi, nije bilo od značaja, niti prethodno poznato postupajućem policijskom službeniku.
“Zbog toga Uprava policije još jednom odbacuje kao neistinite tvrdnje da se radilo o selektivnom ili postupanju po “naredbi sa vrha” i ostajemo posvećeni strogoj i neselektivnoj primjeni zakona”, poručuju u sopštenju.