Upoznajte farmera koji je pronašao sreću u staromodnom načinu života (FOTO)

Francuski farmer Žan Bernard Jun ne koristi savremenu tehnologiju, mehanizaciju i pesticide, već u bavljenju poljoprivredom koristi tradicionalne ručne metode svojih predaka.
Fotograf Rojtersa Stifan Maji proveo je sedam dana sa Žanom Bernardom Junom i njegovom suprugom Lorens u selu Rik sur Belon, na zapadu te zemlje, beležeći scene iz njihovog jedinstvenog načina života.
Žan Bernard ima 70 godina i sebe opisuje kao srećnog autsajdera. On i Lorens krave muzu ručno, brašno melju sami na starinski način, a stajskim đubrivom posipaju zemlju, kako bi oplodili useve kojima hrane stoku. Svinjetinu, teletinu i puter prodaju radije posetiocima farme, nego velikim supermarketima.
Uprkos činjenici da su njihovi proizvodi organski, izbegavaju da je prodaju na pijacama, gde je organska hrana izuzetno popularna.
Mehanizacija je napravila revoluciju u poljoprivredi u Francuskoj nakon Drugog svetskog rata, ali Žan je izabrao da nastavi sa korišćenjem tradicionalnih ručnih metoda.
Kako se zemlja oko njega modernizovala, on je nastavio da zemljište obrađuje uz pomoć bikova, nema televiziju, internet, tekuću toplu vodu, ni automobil.
„Uvek sam svime upravljao sam – nikada nisam bio bogat, ali šta me briga” – rekao je Žan fotografu.
„Današnji poljoprivrednici imaju mnogo više zemljišta i životinja od mene, ali to ne znači nužno da su srećniji. Oni se suočavaju sa mnogim ograničenjima.”
On se ne protivi savremenim farmerima i metodama koje koriste.
“Ljudi kritikuju i dobro je kritikovati, ali morate znati zašto je do toga došlo. Hemikalije su poljoprivrednicima značile oslobođenje. Možete li to da zamislite? Primenjujete neki glifosat i nemate više korova. U suprotnom ga se morate rešiti motikom.”
Žan-Bernard je zbog starosti ipak morao da napravi neke ustupke modernizaciji, investirajući u dva traktora koja koristi za skupljanje sena.
Farmu želi da ostavi nasledniku, pre nego da je proda. Ali je svestan toga da budući vlasnik možda neće koristiti njegove tradicionalne metode.
„Živeo sam u vreme kada je bilo lakše pokrenuti proizvodnju. Trebalo je samo da imate zemlju i da proizvodite”, kaže.
Fotografije Stefan Maji.