USKLAĐIVANJE NAKNADA NIJE PO ZAKONU: Neće biti povećanja primanja za majke sa troje i više djece

Uprkos prošlogodišnjim najavama da će, osim penzija i drugih socijalnih davanja, biti usklađivane i naknade za majke sa troje i više djece do toga neće doći, jer zakon o ovim naknadama ne predviđa takvu mogućnost, potvrdili su “Danu” iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Najave usklađivanja svih socijalnih davanja prošle godine najavio je ministar finansija Aleksandar Damjanović prilikom predstavljanja budžeta za ovu godinu.
“Naknade određene po osnovu Zakona o obeštećenju bivših korisnica naknada po osnovu rođenja troje ili više djece (“Sl. list CG”, broj 145/21) nije moguće uskladiti, budući da za to ne postoji zakonski osnov “; naveli su iz resornog ministarstva.
Iz resora, na čijem je čelu Admir Adrović, ističu da je članom sedam navedenog zakona propisano da su naknade određene u istom iznosu koji je utvrđen Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
“Međutim, te odredbe zakona su proglašene neustavnim Odlukom Ustavnog suda Crne Gore U-I broj 6/16 od 19. aprila 2017. godine (“Službeni list CG”, broj 31/17). Stoga, donošenje Zakona o obeštećenju bivših korisnica tih naknada smatra se kao neki vid obeštećenja za bivše korisnice naknade zbog prekida isplata tih naknada, ali zakon nije propisao mogućnost njihovog usklađivanja ” navodi se u odgovoru Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Prema ovom zakonu, član 7 propisuje da se naknada određuje u postotku prosječne neto zarade u Crnoj Gori ostvarene u godini koja prethodi godini sticanja prava na doživotnu naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece.
” Za žene koje su ostvarile to pravo po osnovu rođenja troje djece i ostvarivanjem najmanje 25 godina radnog staža, naknada iznosi 70 odsto prosječne neto zarade, dok za žene koje su ostvarile to pravo po osnovu rođenja četvoro i više djece i ostvarivanjem najmanje 15 godina radnog staža, naknada iznosi 40 odsto prosječne neto zarade. Ovi postoci su definisani u skladu s članom 4 (član 54a i 54b) Zakona o dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti (“Službeni list CG”, broj 42/15)”, poručili su iz ministarstva.
Ipak, od prošle godine uvođenjem programa “Evropa sad” prosječna neto zarada konstantno je rasla, pa je u martu ove godine iznosila 781 euro, što znači da ukoliko bi se uskladile naknade one bi iznosile 546, odnosno 312 eura, umjesto dosadašnjih 336 i 196 koliko sada iznose u zavisnosti od kategorije kojoj korisnice pripadaju, to jest da li imaju 25 ili 15 godina radnog staža. Ukoliko na sve ovo dodamo i stopu inflacije koja je početkom ove godine iznosila oko 15 odsto, jasno je da su korisnice ovih naknada zapostavljene u borbi sa rastućim troškovima života u poslednjih godinu.