UŽIVO SKUPŠTINA O RAZRJEŠENJU IVANOVIĆA Bošnjak: Mora biti krivično procesuiran

Tokom skupštinske rasprave povodom razrješenja Alekse Ivanovića, predsjednika Državne izborne komisije, tokom koje su opozicioni poslanici poručili da je on “bio marioneta bišeg režima”.
Poslanik Demokrata Aleksandar Bogdanović je poručio Ivanoviću da može da bude šef u nekoj sali u Splendidu, a da njegovo šefovanje u institucijama danas prestaje.

“Mi ćemo biti budni, provjeravati i sprečavati, naći krivce, na način kako smo se danas pozabavili amaterskim pučistom Aleksom Ivanovićem. On je danas pušten niz vodu, zloupotrijebljen kako bi se neki nalogodavci izvukli. jednog po jednog pješaka uklanjamo, sve njihove izvršitelje kriminalnih radnji”, kazao je Bogdanović.
Poslanica DF-a Branka Bošnjak rekla je da Ivanović ne samo treba da bude razriješen već, kako kaže, krivično procesuiran, “a njegov primjer pokazuje da u bivšem sistemu nije bilo profesionalaca već samo marionete. On je bacio profesiju pod noge”, kazala je Bošnjak.
Ona je rekla da je ovo “iskorak ka demokratiji” i da neće biti teško na toj poziciji dobiti “bolje personalno rješenje”.
Milosava Paunović (SNP) je rekla da je svima jasno da se 28. decembra dogodio svojevrstan državni udar i prekrajanja izborne volje, ali ne iz neznanja.
“Sve se to radilo u cilju prekrajanja izborne volje, sjećamo se kada je poslanica Suada Zoranić trebala biti izabrana, a oni su poslali izvještaj da ne mogu da se izjasne iako se radilo samo o konstatovanju izborne volje”, kazala je Paunović.

Poslanik “Crno na bijelo” Miloš Konatar kazao je da DIK mora biti sastavni dio sveobuhvatne reforme izbornog zakonodavstva, kao i da 28. decembar prošle godine predstavlja mrlju i opisuje zarobljenost partije od strane jednog čovjheka.
“Ivanović je bio spreman da prekrši Ustav, pogazi zakone i prekrši izbornu volju građana. Organizvoana grupa na čelu sa Ivanovićem je pokušala da spriječi imenovanje novog poslanika Suade Zoranjić”, kazao je Konatar.
Ivan Brajović, poslanik SD-a kazao je da ne misli kao kolege iz opozicije kada je u pitanju Ivanović.
“Ja ga znam i bio sam obradovan činjenicom da se Aleksa Ivanović javio na javni konkurs na mjesto predsejdnika DIK-a, jer znam za njegove reference i znanje. Mi ponavljamo crno bijelu priču. Zamislite da ima 70 predstavnika vlasti i 11 iz opozicije? Naš odnos je 41 naprema 40, moramo tražiti načine da se približavamo, ili ćemo stalno plasirati ovakve priče građanima. Aktuelni državni udar je to što Crna Gora nema budžeta. To je najveći problem. Kolege iz opozicije jedva dočekaju ovakvu temu pa unutrašnja neslaganja pokušavaju pokriti jednoglasnim napadom na Aleksu Ivanoviću”, kazao je Brajović.

Jovan Vučurović (DF) podsjetio je na zlouptrebe na lokalnim izborimau Herceg Novom, i rekao da još državno tužilaštvo nije reagovalo na to “klasično krivično djelo”.
“Makar da DIK oslobodimo zagrljaja DPS i to je ogroman pomak”, kazao je.

DIK je, kako je rekao, jedna od glavnih karika na koje se proteklih decenija oslanjala Demokratska partija socijalista.
Na početku sjednice konstatovana je ostavka Dejana Vujisića (Pokret za promjene) na poslaničko mjesto.
Administrativni odbor Skupstine Crne Gore, kojim predsjedava Milun Zogović, podnio je krajem januara Skupštini predlog odluke o razrješenju predsjednika Ivanovića, zbog odbijanja Državne izborne komisije da 28. decembra 2020. godine verifikuje mandat Suadi Zoronjić sa poslanicke liste „Crno na bijelo“.
Administrativni odbor je jednoglasno utvrdio da su Ivanović i pojedini članovi DIK-a povrijedili odredbe Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji su, bili dužni da primjenjuju doslijedno i neselektivno a ne da budu uzdržani i protiv njegove primjene.
„Zbog nezakonitog odbijanja Državne izborne komisije, dana 28. decembra 2020. godine da po urednom zahtjevu Skupštine dostavi Skupštini izvještaj o popuni upražnjenog poslaničkog mjesta i da verifikuje mandat Suadi Zoronjić sa poslanicke liste ‘Crno na bijelo’ – GP URA, na šta Državnu izbornu komisiju obavezuje član 32 tačka 13 Zakona“, navodi se u obrazloženju Odluke.
Ivanović je, kako se dodaje u Predlogu, povrijedio član 32 tačka 13 Zakona o izboru odbornika i poslanika,“na način što, nakon što je predsjednik Državne izborne komisije primio ostavku na funkciju poslanika Filipa Adžića, Državna izborna komisija nije podnijela Skupštini Crne Gore izvještaj o popuni upražnjenog poslaničkog mjesta i izabrala onog kandidata koji je sljedeći prema redosljedu na poslaničkoj listi Crno na bijelo – GP URA“.