(UŽIVO/VIDEO) Nastavljena sjednica Skupštine; Kljajević: Nužno usvajanje budžeta

Sjednica Skupštine Crne Gore, na čijem je dnevnom redu više tačaka među kojima i Budžet za ovu godinu, je u toku. Nijesu prisutni opozicioni poslanici.
Potpredsjednik Skupštine Mirsad Nurković je kazao da su pred njima važni zakoni o budžetu i PIO koji će omogućiti i povećanje srazmjernih penzija i da očekuje da i u februaru penzioneri dobiju to povećanje, a najkasnije u martu.
Poslanica DNP-a Jelena Kljajević je izrazila zadovoljstvo što je konačno odblokiran rad parlamenta i kazala da je nužno što prije usvojiti budžet.
“Budžet nije samo tehnički dokument, on predstavlja zaštitu, kao što su u ovom slučaju u pitanju penzioneri” kazala je.
“Ističem žaljenje jer do sada nismo mogli uraditi. Retrogradna opozicija je svoje djelovanje usmjerila na opstrukciju parlamneta” kazala je.
Navela je da uporno rade na štetu građana, a “sve samo sa ciljem kako bi se na volšeban način vratilii na vlast.
“Ako je sjetimo kakva je bila vladavina onda nas neće ni čuditi zašto je rad usmjeren na podrivanje socijalnog stanja građana. Amandmanima se dozvoljava usklađivanje srazmjernih penzija. Penzioneri su stub društva i nisu slučajni gosti. To su ljudi koji zaslužuju podršku i rad na tome da im omogućimo dostajan život”, poručila je Kljajević.
Poslanik Demokrata Duško Stjepović je kazao da su nakon 50 dana blokade u fokusu konačno građani, a ne sudije bivšeg režima. Dodao je da su uzalud blokade i dimne bombe.
Naveo je da je parlamentarna većina učinila mnogo da se poveća standard građana i nikakva buka to ne može poništiti, a bivši režim nije mogao da radi na podizanju standarda zbog, kako je kazao mafijanja.
“Da nije njih bilo zadnjih 30 godina, njihovog mafijanja, svega bi bilo više, i većih plata i većih penzija. Nije evropsko lice dimna bomba i da se svi o jadu zabavimo zbog njihovog sudije. Čestitke penzionerima. Ovo je još jedan stvar koja je obećanja i ispunjena”, naglasio je Sjepović.
Bogdan Božović iz SNP je naveo da su pokazali da su drugačiji od onih koji su rukovodili državom do 2020.
“Situcija u parlamentu je riješena na jedini ispravan mogući način i da većina dobije priliku da raspravlja o važnim zakonima. Uprkos tvrdnjama opozicije pokazujemo na djelu da nam je stalo do građana”, naglasio je Božović.
Poslanik PES-a Miloš Pižurica kazao je da isti princip koji su imali za penzionere htjeli su da primijene i usklade i sa onima koji imaju srazmjerne penzije.
Poslanik Velimir Đoković je kazao da je ovo danas izraz volje naroda i izraz ozbiljnog parlamentarnog rada.
Poslanik NSD-a Dejan Đurović je kazao da sada rade i funkcionišu onako kako je trebalo da rade još prije mjesec i po dana.
Na dnevnom redu današnje sjednice je 16. tačaka među kojima i Predlog zakona o budžetu Crne Gore za ovu godinu i Predlog odluke o zaduživanju.
Podsjetimo, predsjednik parlamenta Andrija Mandić izrekao je juče opoziciji mjeru udaljenja sa sjednica Skupštine, koja će trajati 15 dana.
Mandić je to saopštio na početku sjednice Kolegijuma predsjednika Skupštine, nakon čega je opozicija napustila sjednicu koja je nekoliko minuta kasnije završena.
Nakon toga Skupština je juče radila oko pola sata, nakon čega je Mandić zaključio zasjedanje i poručio da će poslanici biti obaviješteni o nastavku sjednice.