“Velike količine novca se švercuju i preko aerodroma u Podgorici” - Volim Podgoricu

“Velike količine novca se švercuju i preko aerodroma u Podgorici”

Globalna inicijativa protiv transnacionalnog kriminala (GI-TOC) objavila je danas izvještaj “Uhvati me ako možeš – Nedozvoljeni tokovi preko balkanskih aerodroma”.

detaljnom izvještaju o načinima šverca preko međunarodnih aerodroma na Zapadnom Balkanu posebna pažnja posvećena je procjeni bezbjednosnih prijetnji zasnovanih na organizovanom kriminalu.

U dijelu izvještaja koji se odnosi na krijumčarenje gotovine, osim vazdušnih luka u Beogradu, Skoplju i Tirani pominje se i aerodrom u Podgorici, javlja PRESS.

Kako navode gotovina se često zapljenjuje na aerodromima u regionu i nedavne policijske i carinske operacije pokazuju da šverceri djeluju i kao dio organizovanih mreža ali i sami.

“U oktobru 2022., srpski biznismen, koji je, prema izvještavanju novinske platforme CDM, je „blizak” srpskom predsjedniku, a koji je već bio uhapšen u Banjaluci zbog miješanja u izbore u Bosni i Hercegovini, pritvoren je u Crnoj Gori dolaskom na podgorički aerodrom, noseći velike količine novca koji se navodno „ulaže“ u političke kampanje. U pokušaju da prebaci odgovornost i ‘zaštiti’ biznismena, posada je tvrdila da je novac njihov”, ističe se se u izvještaju.

Takođe, navodi se da su 2022. britanske vlasti uhapsile grupu od šest Italijana u Londonu koji su bili spremni da se ukrcaju na let za Podgoricu. Imali su više od 800 000 funti u njihovom prijavljenom prtljagu”, dodaje se u izvještaju.

U nastavku dodaju primjer makedonske carine koja je 2017. kod sumnjivog putnika pronašla 107 000 eura privezanih za njegov torzo, skrivenih ispod košulje.

“U oktobru 2021., srpska policija zaustavila je osobu koja je pokušala da prokrijumčari 40.000 eura
i cigarete u vrijednosti od 13 000 eura preko beogradskog aerodroma. Nekoliko mjeseci kasnije, uhapšen je Kamerunac uhapšen zbog pokušaja da prokrijumčari preko milion eura, za koje je kasnije utvrđeno da su falsifikat”, dodaje se u izvještaju.

U Izvještaju se navodi da su kuriri aktivni u švercu gotovine iz zapadnoevropskih zemalja preko regionalnih aerodroma, jer se isti često koriste kao tranzitne tačke zbog pogodne lokacije.

“Između 2016. i 2018. godine, na primjer, više od 80 putovanja je obavila grupa iz Albanci koja je pokušala da prokrijumčari gotovinu u iznosu od sedam miliona funti sa londonskog aerodroma Stansted za Solun a onda automobilom do Albanije. U sličnom pokušaju, šest Italijana uhapšeno na aerodromu Stansted prije ukrcavanja na let za Podgoricu. Grupa je stavila više od 800 000 funti u svoj prijavljen prtljag”, dodaje se u izvještaju.

Operacije poput ovih bacaju svijetlo na to kako se organizovane kriminalne grupe oslanjaju na gotovinu.

Izvještaj takođe pruža analitički pregled bezbjednosti na aerodromima, faktora ranjivosti u avijaciji koja polazi i stiže na Zapadni Balkan i kako se ove ranjivosti iskorištavaju u kriminalne svrhe.

Pored toga, izvještaj razmatra kako su aerodromi dio šire regionalne infrastrukture koja se uvlači u mrežu trgovinskih i putnih koridora, a posebno kako služe kao čvorovi koji povezuju zapadnu Evropu i Aziju.

Iako se nezakonite aktivnosti sprovode i korišćenjem privatnih aviona koji slijeću na manje aerodrome i piste, analiza svake avijacije na Zapadnom Balkanu bila je van okvira ove studije.

Umjesto toga, fokus je ograničen na dva glavna aerodroma, koji su predstavljeni kao studije slučaja: međunarodni aerodromi u Beogradu i Skoplju.

Kako se navodi u Izvještaju, čini se da su to čvorišta za nezakonite aktivnosti vezane za trgovinu ljudima, krijumčarenje migranata i robe, kao i glavne ulazne tačke za pošiljke droge.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com