VIŠESATNA ISKLJUČENJA STRUJE: Potrošači negoduju, CEDIS tvrdi da je sve u njihovom interesu

Žitelji novskih zaselaka i dijela prigradskih naselja su mjesecima po nekoliko sati dnevno bez struje zbog radova koje komapanija CEDIS izvodi radi unaprijeđenja elektro mreže i boljeg snabdijevanja strujom. Radovi u kontinuitetu traju od ljetos, a u CEDISU tvrde da je riječ o vrijednoj investiciji poboljšanja mreže, koja zahtijeva vrijeme.
Sve bi možda bilo i podnošljivije za potrošale da nije riječ o isključenjima koja, uglavnom, traju dugo obično u jutarnjim časovima, što većini onih koji se griju na struju, predstavlja ogroman problem. Naročito tamo gdje ima male djece, starih ili onih koji se ovih dana bore sa gripom.
Onemogućeni su da uključe klima uređaje, TA peći, radijatore, a riječ je o uređajima koji, uglavnom, „drže toplotu“ samo dok su uključeni. Dodatan problem je nemogućnost korišćenja bojlera ili šporeta.
Nekoliko puta su, kako nam pričaju, kontaktirali „ogranak“ CEDISa u Herceg Novom za objašnjenje – bivšu Elektrodistribuciju, međutim, na telefone koji su dostupni danima se niko ne javlja.
Odgovore na pitanja postoji li mogućnost da potrošači ne budu u kontinuitetu po 7-8 sati dnevno bez struje, da se radovi drugačije organizuju, do kada će trajati isključenja, koji način grijanja predlažu korisnicima koji nemaju mogućnost da se griju na drva i da li isključenja utiču na visinu računa, Radio Jadran je dobio u Podgorici u kompaniji CEDIS.
U toku vrijedni projekti narednih par mjeseci
U CEDIS-u ističu da su u prethodnom periodu pokrenuli vrijedne projekte, među kojima je i revitalizacija dalekovoda 10 kV Kameno, odnosno kompletne srednjenaponske i niskonaponske mreže od naselja Kameno do Vrbanja i od Kamenog do Ubala. Trenutno se radi na niskonaponskim mrežama i to na zamjeni stubova i užeta AL/Fe sa samonosivm kablovksim snopom:
„Da je moguće skratiti beznaponska stanja u CEDIS-u bismo to uradili i bez sugestije naših korisnika, jer smo u potpunosti svjesni koliko prekidi u napajanju narušavaju normalno funkcionisanje, ali sa druge strane treba imati u vidu i to da radove izvodimo u upravo u interesu korisnika. Dakle, složenost radova koje izvodimo, kao i poštovanje bezbjednosnih standarda nameće trajanje beznaponskih pauza“, objašnjavaju u kompaniji.
Prilikom planiranja radova, kako navode, vode računa da prekidi ne budu uzastopni, odnosno da se isto područje ne isključuje dva ili više dana zaredom. Takođe, ne isključuju se svi korisnici u selu, već se, koliko je moguće, vodi računa o tome da jedan dio korisnika ima napajanje, kazali su Radiju Jadran iz PR službe.
Na pitanje do kada će trajati radovi i isključenja korisnika sa mreže, u CEDISu nijesu dali precizan već uopšten odgovor – „par mjeseci“, dio radova i ranije, ističući da će korisnici nakon radova imati „poboljšane naponske prilike i manje prekida“. Dalekovod 10 kV Kameno, koji se revitalizuje, obuhvata 22 trafostanice sa kojih se električnom energijom snabdijeva oko 500 korisnika. Projekat podrazumijeva ravitalizaciju dalekovoda sa pripadajućim trafostanicama, uključujući i revitalizaciju niskonaponske mreže:
„Plan predviđa zamjenu oko 130 dalekovodnih stubova, 230 niskonaponskih stubova, postavljanje 10.000 m SKS-a (samonosivog kabla), kao i zamjenu niskonaponskih ormana na trafostanicama. Biće zamijenjeno i preko 400 keramičkih izolatora i odvodnika prenapona na dalekovodnim stubovima. Dakle, riječ je o izuzetno zahtjevnom i obimnom poslu, koji shodno planu očekujemo da će u potpunosti biti završen za par mjeseci, mada će već započeti radovi biti gotovi ranije“, objašnjavaju dalje u službi.
Najava isključenja 48 sati prije
Bez obzira na krajnji ishod radova koji će izvjesno potrajati, pitanje je kako funkcionisati tokom zime 8 sati bez grijanja? U CEDISu smatraju da je građane dovoljno obavijestiti 48 sati prije isključenja da neće imati struje u određenom periodu, što im ostavlja mogućnost da, kako kažu „organizuju život uz osmočasovnu beznaponsku pauzu“.
Kako su dalje naveli, na mjesečnim računima fakturiše se samo utrošena energija.
Radio Jadran