Vlada Crne Gore sebi uvećela naknade za službena putovanja.

Prema novoj vladinoj Uredbi o naknadama troškova zaposlenih u javnom sektoru dnevnice za službena putovanja povećane su i do 92 eura. Podzakonski akt, koji je objavljen na sajtu Vlade Crne Gore, donijet je u skladu sa Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru kojim su plate funkcionerima povećane od 300 do preko 1.000 eura, a radnicima od 20 do 50 eura.
Zakonom o budžetu za 2016. godinu za službena putovanja predviđen je trošak od 5,08 miliona eura, dok je u 2015. taj izdatak bio 4,3 miliona. U 2016. planirani izdatak za službena putovanja povećan je za oko 770.000 eura, u odnosu na 2015.
Prema novoj Uredbi, najviše je povećana dnevnica za Papua Novu Gvineju gdje će se jedan službeno proveden dan, umjesto dosadašnjih 39, plaćati 131 euro, odnosno 92 eura više. Službenik koji bude boravio u Portoriku imaće dnevnicu od 122 eura, što predstavlja povećanje od čak 75 eura. Za Devičanska ostrva dnevnica je povećana za 52 eura i iznosi 120, a dan u Izraelu košta 124 eura što je za 53 eura više nego dosad. Dnevnica za Koreju je povećana za 71 euro i iznosi 128 eura.
Službenici koji budu putovali u Rusiju imaće najveće dnevnice i to 143 eura, umjesto dosadašnjih 95. Za boravak u Sjedinjenim Američkim Državama predviđena je dnevnica od 112, dok se dan u Saudijskoj Arabiji plaća 138 eura.
Dnevnice i za ostale države su visoke. Tako su dnevnice za Angolu 123 eura, Argentinu 118, Bahrein 106, Ganu 105, Kanadu 100, Meksiko 105, Monako 101, Novi Zeland 105, Sejšele 102, Singapur 136, Trinidad i Tobago 105, Ujedinjene Arapske Emirate 114, Ukrajinu 100, a za Venecuelu 129.
Dnevnice za odlazak u Bugarsku povećane su sa 56 na 79 eura, Dansku sa 69 na 94, Estoniju sa 53 na 63, Finsku sa 58 na 85, Francusku sa 76 na 85, a Grčku sa 65 na 77. Službenici koji pođu u Holandiju mogu računati na 92, umjesto dosadašnjih 81 euro dnevnice. Dnevnica za Italiju je 80, umjesto dosadašnjih 85 eura.
Dnevnice za Belgiju, gdje je sjedište EU, povećane su za tri eura i ubuduće će iznositi 81 euro. Ubjedljivo najmanja dnevnica je za Bangladeš i to 36 eura, a slijede Kambodža – 40 i Indija – 52 eura.
Predsjednik Alternative Crne Gore Vesko Pejak ističe da službenici i funkcioneri ne bi trebalo da dobijaju dnevnice prilikom odlaska u inostranstvo.
– Dovoljno je da im se plati hotel i hrana. Da rade za državu su već plaćeni stoga nema potrebe za dodatnim izdvajanjem. Trebalo bi konačno da počnemo da se ponašamo racionalnije, a ne da povećavamo dnevnice. Mada ova uredba ne iznenađuje jer ovo je samo logičan slijed aktivnosti započetih usvajanjem Zakona o zaradama u javnom sektoru – izjavio je Pejak.
Dodaje da bi bilo dobro kada bi građani vidjeli neku korist od milionskih troškova za službena putovanja.
– Ne znam šta su to doprinijeli tim odlaskom u inostranstvo, bez što je neko prošetao, slikao se na nekoj konferenciji i vratio. Drugo je da su dogovorili neku investiciju ili prodali neki proizvod iz Crne Gore. Konkretnih stvari nemamo, stoga nema potrebe ni da se toliko plaćaju dnevnice za putovanja – ocijenio je Pejak u izjavi za „Dan” .
Ekonomski analitičar Siniša Lekić rekao je da iz godine u godinu usvajanje budžeta prati priča kako će se u narednoj godini ići sa restrikcijom troškova državne uprave, službenih putovanja, troškova i kako će se štedjeti, ali to nikako da se primijeni na budžet.
– Iz godine u godinu stalno imamo neke reprograme ranije uzetih kredita, izdatih garancija, promašenih privatizacija, dugova firmi koje su otišle u stečaj i nikako da se pronađe krivac koji je za to odgovoran, već se godinama budžet povećava, pri čemu se broj zaposlenih ne smanjuje u javnoj upravi. Troše se ogromna sredstva i na putovanja, ali je upitna svrsishodnost istih. Za službena putovanja stalno imamo određeni rast i očito je da se vlada u tom dijelu ne ponaša racionalno, jer se uvijek javljaju neke dodatne potrebe da se putuje do Brisela i ostalih destinacija, a što je vjerovatno povezano i sa pozivnicom za NATO – kaže Lekić.M.S.
Za Albaniju duplo
Državni funkcioneri i službenici koji ubuduće budu putovali u Albaniju umjesto dosadašnjih 32 eura, koliko je bilo predviđeno uredbom iz 2012. godine, dobijaće čak 63 eura. Osim u Albaniji službeno proveden dan u Hrvatskoj i Sloveniji takođe vrijedi 63 eura. U Srbiji i Bosni i Hecegovini dnevnice su 55, odnosno 50 eura, umjesto dosadašnjih 45 i 54 eura. Dnevnica za Makedoniju je sa 65 smanjena na 56 eura.
Plate do 850 eura
Vesko Pejak najavljuje da će Alternativa uskoro podnijeti inicijativu po kojoj bi se plate poslanicima smanjile na 850 eura.
– Toliko vrijedi potrošačka korpa i to bi trebalo da bude gornji limit za njih. Umjeli su sebi i kolegama iz Vlade izglasati plate od 2.000 eura, pa bi sad trebalo i da ih smanje jer je to neodrživo. Takođe, smatramo da bi u Skupštini, umjesto 81, trebalo da bude 51 poslanik, pa bi onda partije birale najbolje ljude za ta mjesta, a ne da imamo situaciju kao dosad da se pojedini poslanici i ne pojavljuju, ali da primaju platu, a da polovina nikada i ne predloži zakon ili amandman – istakao je Pejak.
(Dan)