VLADA NE DA OTPREMINE: Radnici ne odustaju od protesta
Vlada je na današnjoj sjednici ostala pri stavu da se ispoštuju njeni zaključci iz aprila, što znači da nema ništa od otpremnina za bivše radnike KAP-a. Vlada traže da se Skupština iujasni o zaključcima jer su im oni već proslijeđeni.
U Vladi ističu da doneseni Zakon o izmirenju obaveza prema radnicima Kombinata aluminijuma Podgorica koji su, usled stečaja preduzeća, ostvarili pravo na penziju nije terminološki precizan naročito u dijelu izračunavanja pojedinačnih iznosa otpremnina, kao i pitanja socijalnog programa, da li se zakonska odredba odnosi na trenutno važeći socijalni program ili Socijalni program potpisan 2009. godine.
Smatraju da bi, u cilju uspostavljanja principa pravičnosti, zakonsko rješenje trebalo da tretira sva lica u Crnoj Gori koja su stekla pravo na prijevremenu penziju, kao što su radnici: FEP-a, Rudnici boksita Nikšić, Montavar Metalac, Prerada, Kovačnica Jadransko Brodogradilišta Bijela, Kovačnice, Prerade, Košute Cetinje, zaposlene u javnoj administraciji ( penzioneri iz Uprave policije) i ostala.
U Vladi tvrde da je primjena ovog zakonskog rješenja nesprovodiva jer je predviđeno da se, kako se navodi, visina pripadajuće otpremnine definiše shodno važećem socijalnom programu koji je sačinjen za radnike KAP-a.
“Imajući u vidu činjenicu da jedini socijalni program za radnike KAP-a precizira: “rješavanje problema viška zaposlenih u Kombinatu aluminijuma Podgorica, Preradi i Kovačnici ne odnosi se na radnike koji su po bilo kom osnovu stekli uslov za penziju i koji zasnuju radni odnos kod novih vlasnika KAP-a, Prerade i Kovačnice“, isključena je mogućnost korišćenja prava po osnovu socijalnog programa za radnike koji su ostvarili pravo na penziju”, objašnajavaju u Vladi.
Sem toga, ovaj zakon, tvrde oni, ima i diskriminatorski karakter.
Bivši radnici ocijenili su da Vlada čitavo vrijeme opstruira realizaciju zakona koji predviđa isplatu njihovih otpremnina i poručili da će nastaviti da protestuju do ispunjenja zahtjeva.
Radnici smatraju da imaju imaju stečeno pravo, koje niko ne može da im uzme bilo kakvim zaključcima.
Vicepremijer Azra Jasavić kazala je da je Vlada usvojila zaključke u vezi rješavanja pitanja isplate otpremnina bivšim radnicima KAP-a, koji se odnose na to da se ispoštuju zaključci izvršne vlasti iz aprila ove godine.
Ona je, nakon sjednice Vlade, rekla da će zaključke uputiti parlamentu i tražiti da se po njima izjasni.
Raković je to ocijenio neozbiljnim prilazom, jer radnici čekaju realizaciju zakona.
Radnici smatraju da Vlada širi zaključke i traži izlaz za svoj nepošten, nekorektan i nezakonit odnos prema čitavoj situaciji, te da neko treba da odgovara zbog nepoštovanja Ustava i zakona koji se odnosi na penzionere KAP-a.
Radnici su i danas blikirali Bulevar Svetog Petra cetinjskog na potezi uspred zgrade parlamenta, a najavili su i blokadu magistrale na Smokovcu.
Zakon o izmirenju obaveza prema radnicima KAP-a Skupština usvojila u julu prošle godine kao lex specialis.
Penzioneri su proteste prekinuli krajem jula, zbog inicijative koju je uputila grupa poslanika da se o njihovom problemu raspravlja na narednoj sjednici Vlade.
Bivši radnici su proveli noć na bulevaru Svetog Petra Cetinjskog ispred državnih institucija blokirajući saobraćaj. Oni su u utorak nasilno pokušali da uđu u Skupštinu, ali ih je policija spriječila u tome suzavcem.
DRAMA ISPRED SKUPŠTINE: Policija SUZAVCEM spriječila radnike da uđu u zgradu!
POLICIJA SUZAVCEM RASTJERALA RADNIKE: Bilo i povrijeđenih (VIDEO)
PODGORICA: Prespavali na ulici, mole boga da ne moraju da blokiraju saobraćaj kod Smokovca
Nakon toga su njihovi predstavnici i poslanik Demokratskog fronta Janko Vučinić, ušli u parlament na razgovor sa predsjednikom Skupštine Darkom Pajovićem.
Za isplatu 420 penzionera KAP-a potrebno je 5,45 miliona eura.



