Vlada usvojila ključne nalaze u vezi godišnjeg Izvještaja EK - Volim Podgoricu

Vlada usvojila ključne nalaze u vezi godišnjeg Izvještaja EK

Vlada Crne Gore je, na 44. sjednici održanoj 28. oktobra 2021. godine kojom je predsjedavao premijer prof. dr Zdravko Krivokapić, usvojila Ključne nalaze – godišnji Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru 2021. Tim povodom, zadužene se radne grupe za pripremu i vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji da sagledaju sve nalaze i preporuke iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori 2021 i da do 1. decembra 2021. godine dostave Vladi na usvajanje Mape puta za ispunjavanje završnih mjerila.

Usvojena je Informacija o aktivnostima koje se preduzimaju u oblasti reforme javne uprave u skladu sa preporukama Izvještaja o napretku Crne Gore za 2021. godinu. U diskusiji je naglašeno da reforma javne uprave zajedno sa vladavinom prava i ekonomskim upravljanjem predstavlja jedan od preduslova pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Krajnji cilj reforme javne uprave, procesa digitalizacije i optimizacije je optimalna i efikasna javna uprava, koja će biti bolji servis za građane i privredu, sa posebnim naglaskom na odgovornost rukovodilaca institucija. Imajući u vidu da je Evropska komisija objavila Izvještaj u kome je ocijenila da je Crna Gora umjereno spremna za reformu javne uprave i sa ograničenim napretkom u prethodnom periodu, u Informaciji je navedeno da se djelovanjem Vlade i Savjeta za reformu javne uprave, usvajanjem reformskih zakona i strategija, Dinamičkog plana akcija do kraja ove godine, kao i kroz djelovanje radnih timova obrazovanih u saradnji sa civilnim sektorom, Univezitetom, zajednicom opština, pažljivo i posvećeno radi na realizaciji ciljeva usmjerenih ka ispunjenju evropskih standarda i vrijednosti dobre javne uprave.

Usmenom informacijom o visini zarada i naknada rukovodnog kadra u privrednim društvima u kojima država ima većinsko učešće u vlasništvu, a u skladu sa svojim programskim opredjeljenjima, Vlada je ukazala na neophodnost preispitivanja politika zarada i naknada rukovodnom kadru u spomenutim privrednim društvima. S tim u vezi, obavezano je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da, u saradnji sa drugim nadležnim ministarstvima, pripremi Analizu koja će rezultirati konkretnim preporukama za unapređenje institucionalnog i normativnog okvira u ovoj oblasti.

Vlada je usvojila Informaciju o statusu realizacije projekta izgradnje i rekonstrukcije dionice puta Lubnice – Jezerine. U Informaciji je dat prikaz problema koji su pratili realizaciju ovog projekta, započetog 18. maja 2017. godine, sa prvobitno ugovorenim rokom završetka radova od tri godine. Zbog problema nastalih usljed pojave obilne količine podzemne vode i geološkog neslaganja stvarnog stanja na terenu sa onim iz projekta, došlo je do izmjene projektne dokumentacije i obustave radova u jednom periodu, što je dovelo do produženja roka i povećanja cijene radova. Imajući u vidu zatečeno stanje, a nemajući druge mogućnosti, Vlada je odlučila da prihvati Amandman br. 2 Ugovora br. 01-5591/2 od 2. 12. 2016. godine. Amandmanom je predviđeno da se ugovorna cijena povećava za 21.570.000 eura, a kao krajnji rok završetka svih radova utvrđuje se 12. jul 2022. godine.

U okviru usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije Vlada je utvrdila Predlog zakona o organizovanju tržišta u ribarstvu i akvakulturi. Ovim zakonom stvara se osnov za obezbjeđivanje efikasnog funkcionisanja tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture i uređuje se: tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, uslovi za označavanje proizvoda koji se stavljaju na tržište, jačanje konkurentnosti proizvođača kroz formiranje organizacija proizvođača, uz adekvatnu kontrolu sprovođenja mjera organizacije tržišta. Takođe, daju se osnove za uspostavljanje organizovanog tržišta kroz mehanizme organizacije tržišta i definisanja jasnih pravila u pogledu informisanja potrošača. Definiše se i nadležno tijelo, uslovi, načini za izvoz proizvoda ribarstva u države EU.

Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o vinu. Izmjenom se propisuje da inspekcijski nadzor nad zakonom vrši organ državne uprave nadležan za poljoprivredu, odnosno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, preko poljoprivrednog inspektora, umjesto Uprave za inpekcijske poslove, kako je propisano važećom odredbom.

Utvrđen je i Predlog zakona o potvrđivanju izmjena Multilateralnog sporazuma između Evropske Zajednice i njenih država članica, Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Bugarske, Republike Hrvatske, bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Island, Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih Nacija na Kosovu o uspostavljanju zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja (ECAA Sporazum).

Vlada je donijela Uredbu o izmjenama Uredbe o naknadi troškova u postupku za pristup informacijama.

U cilju pripreme crnogorskih poljoprivrednih proizvođača i preduzetnika koji žive u ruralnom području za dostizanje evropskih standarda, povlačenjem finansijskih sredstava iz pretpristupnih fondova, Vlada je donijela Uredbu o izmjenama i dopuni Uredbe o realizaciji i postupku korišćenja sredstava iz instrumenta pretpristupne pomoći Evropske unije (IPARD II program). Izmjenama odredbi važeće Uredbe uvedena je mogućnost podnošenja zahtjeva za isplatu sredstava podrške po fazama investicije koje su definisane ugovorom, uz uslov da dio investicije za koji se podnosi zahtjev za isplatu podrške po fazamamora biti funkcionalna cjelina. Uvedena je i mogućnost isplate sredstava jednokratno nakon završene cjelokupne investicije ili u najviše tri faze. Dodata je nova tačka kojom se, pored postojećih, definiše još jedan razlog za povraćaj isplaćenih sredstava podrške: ako su tokom administrativne kontrole zahtjeva za isplatu sredstava podrške u cjelosti utvrđene nepravilnosti u iznosu većem od 30% ukupne investicije ili neistiniti podaci za isplatu sredstava podrške.

Vlada je donijela Uredbu o graničnim vrijednostima emisija iz postrojenja za sagorijevanje i načinu izračunavanja graničnih vijednosti emisija za postrojenja koja koriste više vrsta goriva kojom se vrši dalje usklađivanje zakonodavstva Crne Gore sa evropskim zakonodavstvom u ovoj oblasti, naročito u oblasti sprječavanja industrijskog zagađenja. Uredbom su obuhvaćena velika postrojenja za sagorijevanje (ulazne toplotne snage iznad 50 MW), čije su emisije već bile regulisane kroz postojeće akte, ali i srednja postrojenja za sagorijevanje čija je ulazna toplotna snaga između 1 i 50MW. Takođe, Uredbom je predviđena obaveza operatera postrojenja za sagorijevanje koji svojim odgovornim ponašanjem prema zdravlju ljudi i životnoj sredini mogu doprinijeti unapređenju kvaliteta vazduha poštujući propisane granične vrijednosti emisija kroz primjenu najboljih dostupnih tehnika za sprječavanje zagađivanja.

Donijeta je Odluka o obrazovanju Radne grupe za pripremu i vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji za oblast pravne tekovine Evropske unije koja se odnosi na pregovaračko poglavlje 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata. U diskusiji je naglašeno da se obrazovanjem Radne grupe njen sastav želi prilagoditi novim okolnostima i kadrovskim promjenama do kojih je došlo nakon formiranja Vlade. Takođe, donošenje ove Odluka proizilazi i iz potrebe prilagođavanja pregovaračke strukture Crne Gore aktuelnoj fazi pregovaračkog procesa, u kojoj se očekuje ispunjavanje zadatih završnih mjerila u ovom poglavlju, kako bi se stekli uslovi za dobijanje zelenog svijetla za zatvaranje predmetnog poglavlja.

 

Vlada je donijela i Odluku o prestanku važenja Odluke o izradi Detaljnog urbanističkog plana „Pitomine”, opština Žabljak. U diskusiji je pojašnjeno da je tokom javne rasprave pristigao veliki broj primjedbi korisnika prostora koji se odnose na mogućnost formiranja urbanističkih parcela za izgradnju na površinama koje su PUP-om Žabljak planirane kao zelene površine, kao i promjenu namjena datih PUP-om. Imajući u vidu da se površina planirana za izgradnju u zahvatu ovog Plana ne može tretirati samo za izgradnju, već se u okviru nje moraju opredijeliti površine koje će biti rezervisane za pejzažno uređenje, u cilju zaštite čitavog prostora od prekomjerne izgradnje, odlučeno je da se ova zona preispita kroz izradu PUP-a Žabljak, nakon čega će se steći uslovi za dalju plansku razradu.

 

Usvojen je Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za ispunjavanje završnih mjerila u Poglavlju 27 – životna sredina i klimatske promjene, za izvještajni period februar – jul 2021. godine. U izvještajnom periodu je planirana realizacija 112 mjera, od kojih su realizovane 92, što čini stepen realizacije 82,1%. Ocijenjeno je da je ovakav rezultat na zadovoljavajućem nivou, imajući u vidu otežane okolnosti izazvane pandemijom COVID-19. Realizacija većine preostalih obaveza koje su evidentirane kao nerealizovane je u toku, i njihova finalizacija se očekuje u narednom periodu. Imajući u vidu da je većina obaveza iz Akcionog plana skoncentrisana upravo do kraja 2021. godine, neophodno je:

  • unaprijediti koordinaciju i komunikaciju između relevantnih institucija kada su u pitanju obaveze za čiju realizaciju je nadležno više od jedne institucije, te osnažiti međuinstitucionalnu saradnju na svim nivoima;
  • u većoj mjeri koristiti raspoložive finansijske mehanizme, što se očekuje imajući u vidu operativnu funkcionalnost novoformiranog Eko-fonda;
  • intenzivirati aktivnosti u svakoj instituciji nadležnoj za obaveze iz završnih mjerila po pitanju njihove realizacije, kao i
  • u većoj mjeri koristiti mogućnost pružanja ekspertske pomoći kroz TAIEX i slične instrumente EU. 

Vlada je donijela Odluku o imenovanju Savjeta za reviziju Prostornog plana Crne Gore.

Donijeta je i Odluka o izradi Izmjena i dopuna Državne studije lokacije „Kalardovo – Ostrvo cvijeća – Brdišta“. U raspravi je istaknuto da je cilj izmjena i dopuna DSL preispitivanje planskih rješenja, naročito u dijelu kulturne baštine, a na osnovu stručnih nalaza, arheoloških istraživanja i Studije zaštite kulturnih dobara, koje je prethodno potrebno uraditi. U tom kontekstu, Odlukom je zabranjena gradnja na ovom prostoru, osim za objekte infrastrukture i rekonstrukciju objekta, koja će važiti do donošenja izmjena i dopuna DSL.

Vlada je utvrdila Nacrt detaljnog urbanističkog plana „Tološi 2”, Glavni grad Podgorica, s Programom održavanja javne rasprave, u trajanju od 15 radnih dana.

Donijete su i odluke o izradi Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Poslovni centar Kruševac – zona B” Detaljnog urbanističkog plana „Spomen park Kruševac – Zone A i E“ u Podgorici.

Vlada je usvojila Informaciju o projektu izgradnje hidroelektrane Komarnica. Tim povodom zaduženo je se Ministarstvo kapitalnih investicija, da u cilju nastavka postupka davanja koncesije za izgradnju i korišćenje HE Komarnica, zatraži od Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić da dostavi ažuriranu ponudu.

 

Usvojena je Informacija o potrebi odobrenja uplate sredstava društvu sa ograničenom odgovornošću za transport putnika i robe u vazdušnom saobraćaju „ToMontenegro“ . U tom kontekstu, Vlada je donijela Odluku o odobrenju uplate sredstava toj kompaniji iz Tekuće budžetske rezerve u iznosu od 4.000.000,00 eura, čime se osnovni i uplaćeni kapital Društva uvećava i iznosi 30.000.000,00 eura.

 

Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima na realizaciji projekta povezivanja elektroenergetskih sistema Crne Gore i Italije podmorskim kablom.

Usvojena je Informacija o trenutnom stanju, preduzetim aktivnostima i sprovođenju daljih mjera na suzbijanju erozije na Adi Bojani. U Informaciji je, pored ostalog, sagledan eksperimentalni projekat hitnih mjera na Adi od februara ove godine. Tim povodom, konstatovano je da je neophodno poboljšati učinak privremenih mjera za sljedeću sezonu, imajuću u vidu da je naper imao funkciju u zadržavanju nasutog pijeska kao dijela projekta hitnih mjera u junu ove godine, ali da je neophodno analizirati geodetske snimke kako bi  se dalo konačno mišljenje na efikasnost tih mjera za očuvanje plaže istočno od napera. U okviru pripreme plaže na Adi Bojani za sljedeću sezonu prije predstojećeg zimskog perioda, kao alternativna, mogu se primijeniti relativno jednostavna rješenja kao što je izgradnja vještačkih dina od dostupnog pijeska na Adi, na poziciji ispred bungalova, koji bi štitili objekte od mora, kao i vremenom poslužili za prirodnu prihranu plaže usljed dejstva vjetra i talasa. U tom kontekstu, Vlada je donijela više zaključaka kojima su nadležne institucije zadužene da sprovedu konkretne mjere u cilju suzbijanju erozije na Adi Bojani.

Vlada je usvojila i Informaciju o ustupanju preostalog deponovanog materijala s ušća za revitalizaciju plaže na Adi Bojani. Tim povodom, Vlada je prihvatila Sporazum između Uprave za vode i Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore o ustupanju preostalih količina deponovanog materijala s ušća za realizaciju dugoročnih mjera revitalizacije plaže na Adi Bojani.

Usvojena je Informacija o Fondu za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Uvođenjem Fonda se garantuje transparentno finansiranje internet publikacija i štampanih medija na osnovu čega im se omogućava da pruže širok spektar pluralističkih informacija i različitih sadržaja sa punom nezavisnošću od uticaja i pritisaka. Zakonom je predviđeno da se Fond finansira iz budžeta Crne Gore u fiksnom iznosu od najmanje 0,09% bruto domaćeg proizvoda. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da za ovu namjenu obezbijedi iznos od 344.037,58 eura.

Vlada je usvojila Informaciju o regulisanju obaveza prema “Crnogorskom opertoru tržišta električne energije-Podgorica” doo i donijela Odluku o dodjeli budžetskih sredstava za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije.

Usvojen je i Izvještaj o radu Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija za period od 4. juna do 4. oktobra 2021. godine. Komisija je u izvještajnom periodu utvrdila da će prioritet u radu biti najteži i najozbiljniji slučajevi napada na novinare i njihovu imovinu, kao i oni kojima u skorijoj budućnosti prijeti zastara, a koji su bili predmet rada prethodnih saziva Komisije. Takođe, pored ovih slučajeva, Komisija se prioritetno bavi novoformiranim predmetima u vezi napada na predstavnike medija. Komisija je u izvještajnom periodu od 4. juna do 4. oktobra 2021. godine obradila devet predmeta napada na novinare iz svoje nadležnosti na štetu sedam novinara i novinarki. Od toga, pet napada dogodilo se u 2021. godini, a četiri u ranijem periodu.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com