VUČIĆ: Sa Crnom Gorom jesmo i treba da ostanemo braća

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na samom početku govorio je o KK Crvena zvezda koja nije otputovala u Podogricu na meč protiv Budućnosti!
– Bio sam minimalno u toku svega, ali možda je bolje za nekih sedam dana odigrati utakmicu, a ne sada da se ne desi nešto što ne želimo. Razgovarao sam sa Nebojšom Čovićem i rekao sam mu da će oni uraditi sve da organizuju sve kako treba, ali da ne možemo da mu garantujemo sigurnost. Mislim da je važno da se stvari smiruju, a ne da se tenzije podižu – rekao je predsjednik Srbije na početku emisije.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je gostujući u emisiji “Oko” RTS-a je rekao da do skoro Srbe u Crnoj Gori nismo ni smijeli da pominjemo.
Predsjednik Srbije ocijenio je da apel stotinak intelektualaca iz bivše Jugoslavije kojim se osuđuje pritisak Srbije na Crnu Goru povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti, nema veze sa crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem već sa stavom da je Srbija uvijek i za sve kriva.
Gostujući na Radio-televiziji Srbije, Vučić je rekao da Beograd nema nikakvu krivicu za trenutna dešavanja u Crnoj Gori jer ni na koji način nije učestvovao u donošenju spornog zakona već je samo izražavao brigu za položaj Srba i Srpske pravoslavne crkve u toj zemlji.
– Važno je da se stvari smiruju a ne da se tenzije podižu. Mi smo braća i ne bi smijelo nikada da dodje do sukoba. Želim da ne dolivam ulje na vatru i da ne kvarimo odnose sa Crnom Gorom, kazao je predsjednik Srbije.
Upitan kako će Beograd zaštiti prava Srba u Crnoj Gori, Vučić je kazao da su “ruke prilično vezane jer nema više državne zajednice”.
– Crna Gora je 2006. postala nezavisna država, siguran sam da bi bio drugačiji rezultat na referendumu da samo bio na vlasti tada. Svim srcem bih se borio za opstanak državne zajednice. Da su tada postojali ljudi koji bi se na ozbiljan način bavili kampanjom, ne bi Milo Đukanović dobio ni 50 a kamoli 60 odsto glasova, kazao je Vučić.
Najavio je da će sa patrijarhom Irinejem sutra razgovarati o položaju SPC u Crnoj Gori i o mogućem formiranju komisija koje će sa pravnog aspekta pokrenuti to pitanje pred različitim međunarodnim organizacijama.
– Poštujemo Crnu Goru ali volimo i poštujemo svoj narod. Sutra ću razgovarati sa patrijarhom da vidimo kako da pomognemo.
– Šta je trebalo da uradimo osim toga što smo rekli da podržavamo srpsku crkvu i srpski narod. Je li Andrija Mandić rekao da niko nikada nije uradio toliko za Srbe u Crnog Gori kao što je uradio Aleksandar Vučić. Ja to čujem i od mog Danila koji mi kaže “Tata, nešto mora da se uradi”. Evo kažite mi vi šta da se uradi?, rekao je predsjednik Srbije.

Na pitanje da li je Beograd najveće uporište Mila Đukanovića, Vučić je rekao:
– Ne mislim da to ima veze sa Milo Đukanovićem, nego sa stavom da je Srbija za sve kriva. Dvije su štetne pozicije da je Srbija uvijek i za sve kriva. Napao nas je Komšić, pa i Dodik, jedan što napadamo BiH, a drugi Dodik što napadamo RS. Za šta smo mi krivi. Ja sam razgovarao sa Milo Đukanovićem. Rekao mi je sve ono što govori u medijima. Nije bio lak ni za jedan ni za druge. Postoji i druga strana o oštrom reagovanju. Zaboravili smo Kosovo. Šta je trebalo da uradimo.
Na pitanje da li Srbiji najviše odgovara Mini Šengen, Vučić je rekao:
– Odgovara svima. Jedino sa kim nemamo suficit u regionu je Mađarska. To govori o nama da smo ozbiljna zemlja. Da li to odgovara Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, BiH naravno da odgovara. BiH bi bilo tri puta teže da ne uđu u Šengen. Oni me mogu da ništa kažu protiv toga jer su evropske vrijednosti, ali ne vole da Balkanci stvari uzmu u svoje ruke. Velike patriote su izgubili Kosovo i Crnu Goru, a izdajnik Vučić je uspio da Srbiju izvuku iz propasti, da 17 država svijeta povuče priznanje Kosova. Srbija je danas stabilna, sigurna, zna se gdje se ide. Nije potorišnja što su ljudi bogati, nego zato što znaju da je bolje. Znaju da srpska država dobro radi. Ja se nadam da će Crna Gora ući u “Mini Šengen”.



