Za dvije godine 350 slučajeva vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama - Volim Podgoricu

Za dvije godine 350 slučajeva vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama

Tokom školske 2019/2020 godine evidentiran je 191 slučaj nasilja u osnovnim školama i 97 u srednjim.

Tokom 2020/2021 evidentirano 47 slučajeva nasilja u osnovnim školama i 21 slučaj nasilja u srednjim školama i to vršnjačkog nasilja 35 slučajeva u osnovnim školama, a u srednjim 14.

To stoji u završnom izvještaju o sprovođenju Programa za suzbijanja vršnjačkog nasilja i vandalizma sa kojeg je juče skinuta oznaka tajnosti, a Vlada danas objavila.

U dokumentu nema podataka koji bi morali biti označeni stepenom tajnosti interno više od godinu.

Napominje se da je obaveza škola bila da sve slučajeve nasilja evidentiraju u MEIS aplikaciji.

“Školske 2019/2020. godine evidentirano je 28 slučaja vandalizma u osnovnim srednjim školama, dok su školske 2020/2021. godine evidentirana samo dva slučaja vandalizma u osnovnim školama. Podaci ukazuju da je broj evidentiranih slučajeva značajno manji uzevši u obzir okolnost da se rad ustanova odvijao u kontekstu pandemije kovid-19”, stoji u završnom izvještaju.

Kako se navodi, sprovedeno je 91 odsto planiranih aktivnosti (22), djelimično provedeno 4,5 odsto (1), a nerealizovana jedna.

“Vršnjačko nasilje se najčešće opisuje kao ponavljano nasilno ponašanje prema nemoćnijem vršnjaku. Čini ga ponavljanje bar dva do tri puta raznih oblika nasilja, u kraćem ili dužem vremenskom periodu, starijeg djeteta nad mlađim, više djece nad jednim ili jačeg djeteta nad slabijim”, stoji u izvještaju.

U cilju prevencije u odnosu na vršnjačko, i nasilje uopšte, preporučuje se u izvještaju, kao i na vandalizam u obrazovno-vaspitnim ustanovama u narednom periodu je potrebno nastaviti praćenje ovih pojava u sardnji sa obrazovno-vaspitnim ustanovama, Zavodom za školstvo, Upravom policije, centrima za socijalni rad i lokalnom zajednocom.

“Potrebno je uprave obrazovno-vaspitnih ustanova informisati o obavezi blagovremenog evidentiranja podataka u MEIS, primjeni uputstva „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije u slučajevima pojave nasilja“, saradnji sa centrima za socijalni rad, održavnju časova odjeljenjske zajednice na predložene teme. Takođe, neophodno je unaprijediti MEIS, realizovati odgovarajuće obuke zaposlenih u obrazovno-vaspitnim ustanovama, promovisati besplatnu telefonsku liniju, unaprijediti tehničku i fizičku zaštitu objekata obrazovno-vaspitnih ustanova, kao i izradu planova zaštite, podstaći saradnju sa Upravom policije i lokalnim zajednicama, kao i kancelarijama UNICEF-a i UNODC-a”, piše u izvještaju.

Predloženo je i sprovođenje analize iz MEIS baze i osmišljavanje preporuka, razvijanje sistema izvještavanja iz MEIS baze koji se odnose na prevenciju, te odabir prioritetnih škola za intervenciju i jačanje kroz obuke, praćenje, coaching, monitoring, animaciju i participaciju učenika, uz timski odnos, uprave, zaposlenih, Zavoda za školstvo, centara za socijalni rad.

A.D.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com