Za prelazak šina mimo pružnog prelaza kazna do 800 eura

Nacrtom zakona o bezbjednosti i interoperabilnosti željeznice, koji je pripremilo Ministarstvo saobraćaja, uvode se novi propisi za bezbjedno i nesmetano odvijanje željezničkog saobraćaja i funkcionisanje željezničkog sistema.
Ovim obimnim zakonskim aktom propisuju se jasna pravila o sprovođenju tehničke specifikacije interoperabilnosti (TSI), koja će sprovoditi Agencija za željeznice.
Kako se navodi u tekstu, objavljenom na sajtu Vlade, zakon obuhvata i reguliše uslove koje treba da ispunjavaju željeznički sistem i njegovi učesnici, kao i druge uslove od značaja za ostvarivanje bezbjednog i nesmetanog odvijanja željezničkog saobraćaja.
“Propisi i pravila koji se regulišu ovim zakonom, sprovodiće se u svrhu definisanja optimalnog nivoa tehničke usklađenosti, omogućavanja, olakšavanja, poboljšanja i razvoja usluga željezničkog prevoza koji se odvija između Crne Gore i susjednih zemalja, zemalja EU i trećih zemalja, i na taj način stvaranja jedinstvenog evropskog željezničkog prostora i postepenog stvaranja jedinstvenog unutrašnjeg tržišta Evropske unije kojoj Crna Gora teži “, navodi se u tekstu.
Poseban segment ovog zakona je kaznena politika zbog narušavanja i ometanja sprovođenja bezbjednosti željezničkog saobraćaja.
Novčanim iznosom od 300 do 800 eura kažnjavaće se fizičko lice koje prelazi željezničku prugu mimo jasno određenog pružnog prelaza.
U slučaju nepoštovanja upozorenja, zabrana i ograničenja datih signalnim sistemom, kažnjavaće se i fizička lica i zaposleni od 200 do 800 eura.
Zaposleni mogu biti kažnjeni i ako ne pristaju na redovnu i vanrednu provjeru stručne osposobljenosti, upravljaju vučnim vozilom bez posjedovanja licence ili sertifikata, ali i u slučaju kad im je odlukom nadležnog organa zabranjeno da upravljaju.
Zaposleni će biti kažnjeni i ako ne podnesu zahtjev Agenciji za ažuriranje dozvole.
Novim zakonskim rješenjem predviđene su mnogo veće kazne za pravna lica.
Novčana kazna od sedam do 20 hiljada eura predviđena je za odstupanje od primjene TSI, a da nije podnijelo zahtjev za odstupanje. U tu kategoriju prekršaja spada, između ostalog, i sprečavanje provjera. Istom kaznom se reguliše i sprečavanje pristupa kontrolnom tijelu proizvodnim pogonima i postrojenjima, kao i nepružanje na uvid dokumentacije koja se odnosi na željeznički podsistem.
Najvećom novčanom kaznom, od pet do 15 hiljada, kažnjavaće se prekršaji u vezi sa tehničkom dokumentacijom.
Zaposleni će biti kažnjavani i zbog neoznačavanja vozila brojem koji mu je dodijeljen, sprečavanja potrebnih ispitivanja, nedostavljanja Agenciji godišnjeg izvještaja o bezbjednosti najkasnije do 30. juna tekuće za prethodnu godinu.
Visokim kaznama posebno se definišu radnje u oblasti bezbjednosti. Naime, kazna do 15 hiljada predviđena je ako se u godišnjem izvještaju ne opišu iskustva, između ostalog, u vezi sa primjenom zajedničke bezbjednosne metode za procjenu i ocjenu rizika, ili ne definišu izvori opasnosti.