Za savjetnike poslanika 1,6 miliona eura: Skupština ćuti, poslanici na potezu
Novim Zakonom o platama u javnoj upravi plate poslanicima biti uvećane za 30 odsto, te će prosječna poslanička plata iznositi oko 2,6 hiljada eura, a uz obračun staža, dosezaće do 3.000 eura

Vlada odobrila novac za savjetnike poslanika; Vuković: Poslanici će odlučiti hoće li plaćati savjetnike ili će se od tog novca sanirati neki vrtić
Ministar finansija Novica Vuković kazao je, tokom predstavljanja budžeta za 2025. godinu da je budžetom predviđen novac za plaćanje savjetnika poslanika, ali da će sami poslanici odlučiti da li će ga koristiti u te svrhe ili će, recimo, odlučiti da taj novac preusmjere za sanaciju nekog vrtića.
Sinoć je i direktor Direktorata za državni budžet u Ministarstvu finansija Bojan Paunović, u emisiji Reflektor na TV Vijesti potvrdio da će Skupština ove godine iz budžeta za 2025. dobiti tri miliona eura više nego ove godine, te da je od tog iznosa oko 1,6 miliona eura predivđeno za konsultantske usluge.
Poslanicima plate veće za 30 odsto, primaće do 3.000 eura
Paunović je kazao da će novim Zakonom o platama u javnoj upravi plate poslanicima biti uvećane za 30 odsto, te će prosječna poslanička plata iznositi oko 2,6 hiljada eura, a uz obračun staža, dosezaće do 3.000 eura. Uz osnovne plate, poslanici imaju i druge benefite – plaćen telefon, putne troškove, troškove smještaja ukoliko dolaze iz drugih gradova, službena putovanja, dnevnice…
Obojica su rekli da je Skupština nezavisan organ, te da oni ne mogu uticati na način trošenja novca u zakonodavnoj vlasti.
Poslanički klub PES-a neće koristiti dodatna sredstva predviđena za poslaničke savjetnike
Nikolić: Mandićev prijedlog da poslanici imaju savjetnike neprimjeren trenutku i opadajućem standardu građana
Iz poslaničkog kluba PES-a najavili su da oni neće koristiti sredstva za pojedinačne poslaničke savjetnike, a slično su najavili i iz Demokrata. Juče se oglasila i Demokratska partija socijalista, navevši da je to “neprimjereno trenutku”.
Ostalo ne nejasno, međutim, da li će PES i Demokrate, koji čine vlast sa partijom predsjednika Skupštine, glasati protiv ovog predloga, ili će ga podržati, ali neće koristiti sredstva kako bi plaćali lične savjetnike.
Pitanja Skupštini Crne Gore koja čekaju na odgovor:1. Kojim zakonom, odnosno pravilnikom je regulisano pravo poslanika da imaju savjetnike?2. Kada, ko, i na osnovu čega, je donio odluku da svaki poslanik može angažovati savjetnika i odakle će se obezbijediti dodatni novac za ovako veliki broj novih uposlenika u Skupštini Crne Gore?3. Koliko novca na godišnjem nivou će koštati 81 savjetnik poslanika, odnosno koji iznos je predložen za ovu stavku u budžetu za narednu godinu? Da li će, osim ličnog dohotka, savjetnici poslanika imati pravo na benefite koje imaju i poslanici (plaćeni telefona, putni troškovi ukoliko dolaze iz drugog mjesta ili plaćen smještaj u Podgorici, službeni automobili, dodatne kancelarije van zgrade Skupštine, službena putovanja itd..)4. Na koji način će biti zapošljavani savjetnici, kakve će biti njihove obaveze, kako će biti mjeren njihov doprinos, kako će biti razriješavani odnosno otpuštani ukoliko ne budu adekvatno odgovorili svojim obavezama?5. Kako ćete spriječiti “privatizaciju” ove privilegije svakog poslanika, odnosno zapošljavanje rodbine, prijatelja, partijskih drugova, kumova, osoba bez kvalifikacija i na taj način zloupotrebu novca građana, što nije strano crnogorskim zvaničnicima kada su pitanju savjetničke pozicije?6. Da li će Skupština Crne Gore, i kada, inicirati i insistirati na donošenju Zakona o Skupštini koji će regulisati rad najvišeg zakonodavnog doma u Crnoj Gori?