Za studente besplatno članstvo u narodnim bibliotekama - Volim Podgoricu

Za studente besplatno članstvo u narodnim bibliotekama

Centralna univerzitetska biblioteka (CUB) Univerziteta Crne Gore obilježiće i ove godine Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama, 5. oktobar, i to centralnim programom pod nazivom BIBLIOTEKE ZA STUDENTE koji će se održati u dvadeset narodnih biblioteka u Crnoj Gori, kao i organizacijom javne tribine pod nazivom Biblioteke u 21. vijeku: između nostalgije i evolucije.

Cilj obilježavanja Nacionalnog dana podizanja svijesti o bibliotekama je podsjećanje javnosti na važnost učešća biblioteka u procesu formalnog i neformalnog obrazovanja, kao i doprinos podizanju nivoa stručnosti bibliotečkog osoblja u Crnoj Gori i informacione pismenosti bibliotečkih korisnika.

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama pokrenut je u okviru Erasmus+ projekta Mreže servisa za podršku bibliotečkoj mreži Zapadnog Balkana (LNSS) kroz modernizaciju biblioteka i nivoa stručnosti i kvalifikacija bibliotečkog osoblja u visokoškolskim institucijama u zemljama Zapadnog Balkana.

BIBLIOTEKE ZA STUDENTE

Zahvaljujući inicijativi Centralne univerzitetske biblioteke da narodne biblioteke u Crnoj Gori podrže navedenu akciju, u četvrtak, 5. oktobra, svi crnogorski studenti, bez obzira na to da li studiraju na državnom ili privatnim univerzitetima, moći će da se besplatno učlane u 20 narodnih biblioteka:

  1. Andrijevica – Narodna biblioteka Andrijevica
  2. Bar – Narodna biblioteka i čitaonica „Ivo Vučković“
  3. Berane – Narodna biblioteka „Dr Radovan Lalić“
  4. Bijelo Polje – Narodna Biblioteka – Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo“
  5. Budva – JU Narodna biblioteka Budve
  6. Cetinje – Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“
  7. Danilovgrad – Gradska biblioteka „Mihailo Miho Vuković“
  8. Herceg Novi – Gradska biblioteka i čitaonica Herceg Novi
  9. Kolašin – Narodna biblioteka „Ljubo Anđelić“
  10. Kotor – Gradska biblioteka i čitaonica Kotor
  11. Mojkovac – Narodna Biblioteka / Centar za kulturu „Nenad Rakočević“
  12. Nikšić – Narodna biblioteka Njegoš
  13. Plav – Narodna biblioteka / Centar za kulturu Plav
  14. Plužine – Gradska biblioteka Plužine
  15. Pljevlja – Narodna biblioteka „Stevan Samardžić“
  16. Podgorica – Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“
  17. Rožaje – Narodna biblioteka Rožaje
  18. Ulcinj – Narodna biblioteka Mirko Srzentić
  19. Šavnik – Narodna biblioteka Šavnik
  20. Tivat – Gradska biblioteka

BIBLIOTEKE U 21. VIJEKU : IZMEĐU NOSTALGIJE I EVOLUCIJE

Javna tribina, koja se organizuje takođe 5. oktobra, u zgradi Rektorata sa početkom u 19 časova, biće posvećana naučnoj, profesionalnoj i društvenoj poziciji bibliotekarstva u odnosu na istorijsko i teorijsko nasljeđe, teorijskim i prakičnim aspektima kritičkog bibliotekarstva u procesu preispitivanja identiteta i integriteta biblioteka i bibliotekara, zatim odnosu biblioteka i tzv. Z generacije, te poziciji biblioteka i formalnog obrazovanja bibliotekara u Crnoj Gori i svijetu.

Na tribini će govoriti prof. dr Gordana Stokić Simončić, profesorica na Katedri za bibliotekarstvo i informatiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Mario Hibert, profesor na Odsjeku za Informacijske nauke na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, i mr Bosiljka Cicmil, direktorka Centralne univerzitetske biblioteke Univerziteta Crne Gore. Moderator Tribine je mr Ognjen Savić, viši bibliotekar Centralne univerzitetske biblioteke.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com