ZABRINJAVAJUĆE: Od 1991. do 2015. godine Cetinje napustilo 7.000 ljudi!

Predsjednik tog tijela Milan Janković smatra da Cetinjani grad napuštaju zato što nema posla, ali da situacija nije alarmanta.
“Smatram da je glavni razlog iseljavanja tolikog broja građana nedostatak radnih mjesta. Ipak, broj iseljenih u posljednjih pet godina nije zabrinjavajući, ako se uporedi sa odlascima od 1991. do 2010. godinesmatra Janković. Prema njegovim rij ečima, situacija se može popraviti. Očekujemo da kroz biznis programe, koje je usvojila lokalna uprava, dođe do otvaranja novih radnih mjesta, pa samim tim i povratka nekih Cetinjana”, kazao je Janković.
Prema podacima iz porodilišta, rađa se manje djece. Tako je 2011. godine rođeno 140 beba, dok je u 2015. godini rođena 131.
Član Senata Rajko Mijušković kaže kako nije dobro što se iseljava radno sposobno stanovništvo. On smatra da taj problem prijestonica ne može riješiti sama, već da joj je neophodna pomoć države.
Da su nova radna mjesta neophodna kako bi se spriječio odliv stanovništva, smatra i Branka Bošnjak. Ona je kazala da šminkanje grada nije dovoljno ukoliko nema privrednih subjekata.
Na jučerašnjoj sjednici ponovo je aktuelizovana priča o staroj dječjoj bolnici i zdanju ustanove ,,Danilo Prvi“, čiji direktor dr Ivan Gazivoda smatra da je stavljanje stare dječje bolnice u funkciju prioritet.
“Prošle godine za potrebe naše ustanove dodijeljeno je 12 specijalizacija i tri supspecijalizacije, tako da bi bilo neophodno spremno dočekati povratak tih ljudi, obezbjediti prostor i opremu za njihov nesmetani rad”, kazao je Gazivoda.
On je podsjetio da je nedostatak urgentnog bloka, ali i ordinacija, problem koji duže prati najstariju crnogorsku bolnicu. Kada je riječ o zgradi stare dječje bolnice, rečeno je da se taj projekat može realizovati samo ako uđe u kapitalni budžet. Članovi Senata saglasni su da zbog toga treba ponovo lobirati kako kod Ministarstva zdravlja, tako i kod Fonda zdravstva, da ga kandiduju za budžet za narednu godinu.
Prema riječima Branka Vujovića, treba potencirati usvajanje zakona o prijestonici, koji već duže čeka u skupštini Crne Gore.
“Njegovim usvajanjem stvorili bi se preduslovi za dobijanje dodatnih sredstava kojima bi se podstakao razvoj prijestonice”, rekao je Vujović i postavio pitanje ima li Cetinje pravu strategiju razvoja.
Predsjednik Skupštine prijestonice i član Senata Jovan Martinović saglasan je da zakon o prijestonici neopravdano dugo čeka na usvajanje.
Ali, rekao je on, lokalna uprava uradila je sve kako bi privukla što veći broj investitora.
(Pobjeda