Napoleon i Tesla su imali tehnike spavanja, naučite ih i vi - Volim Podgoricu

Napoleon i Tesla su imali tehnike spavanja, naučite ih i vi

Neke od poznatih istorijskih ličnosti su bili, takozvani, polifazni spavači, a to možete i vi naučiti i dobiti sat ili dva više dnevno!

Napoleon je obično spavao od ponoći do 2 sata ujutro kada bi se probudio i nastavio raditi do 5 ujutro, kada bi se vratio u krevet i spavao do 7 ujutro. Za Napoleona je navodno bilo uobičajeno da se nakon više sati duge bitke vrati u šator i odspava pola sata, i nakon toga potpuno odmoran nastavi bitku.

I Nikola Tesla je imao je svoj način spavanja. Četiri do pet sati sna na dan bili su mu dovoljni da bi uspješno radio i funkcionisao, vjerovatno zahvaljujući vježbama disanja i vrlo zdravom i asketskom stilu života koji je praktikovao od rane mladosti. Tesla je imao običaj da radi po nekoliko dana bez spavanja, nakon čega bi zaspao i proveo cio dan spavajući.

Prosječnoj osobi je potrebno šest do osam sati sna dnevno da bi napunila baterije.

Ovaj način spavanja naziva se “monofazni” i vremenski zauzima trećinu dana.

Međutim, postoje i druge metode. Bifazno i polifazno spavanje sastoje se od dva ili više termina spavanja dnevno, a mi donosimo neke od njih.

Siesta 

Popularni naziv za bifazno spavanje. Sastoji se od šest sati sna noću i dnevnog dremanja od 20 minuta i uštedjeće vam sat i po vremena.

Everyman

Ovaj metod se sastoji od četiri i po sata sna i dva drijemanja od 20 minuta. Ovako ćete dobiti oko sat i 45 minuta više.

Dymaxion

Ovaj metod se sastoji samo od kratkog sna i to četiri puta dnevno po pola sata, svakih šest sati. Ovako ćete produžiti dan za čak šest sati.

Uberman

Kao i Dymaxion, radi se o kratkim intervalima spavanja, ali šest puta dnevno, svaka četiri sata, po 20 minuta.

Vrlo je važno držati se rasporeda i ne preskakati “drijemanja” jer ćete, u tom slučaju, osjetiti pad energije. Inače, tijelo se najlakše prilagođava na “siestu”, a najteže na “uberman” kao najekstremniji oblik polifaznog spavanja. Prilagođavanje traje oko dva dana, a za to vrijeme možete osjetiti manjak koordinacije,pad energije, pospanost, glavobolju, mučninu i gubitak apetita.

Osim očigledne uštede vremena i potencijalnog povećanja produktivnosti, polifazno spavanje ima i drugih prednosti, kao što je znatno povećanje kreativnosti tokom dana zbog čestog ulaska mozga u REM fazu.

Jedan od većih nedostataka je činjenica da svijet nije prilagođen polifaznim spavačima.

(volimpodgoricu.me, srednja.hr)

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com