Željeznica i MA idu u stečaj?

Za željeznička preduzeća je, kako saznaje Dan iz Poreske uprave, gotovo izvjesno da će se tražiti uvođenje stečaja, imajući u vidu da su koristile državnu pomoć i zato su im odbijeni zahtjevi za reprogram. Kompanija Željeznički prevoz, prema poslednjim podacima Poreske uprave, na osnovu poreza i doprinosa na lična primanja državi duguje oko tri miliona eura dok održavanje željezničkih voznih sredstava duguje oko 1,5 miliona eura.
Ukoliko se uvede stečaj u željeznička preduzeća i u Montenegro Airlines to bi moglo imati katastrofalne posljedice po turističku sezonu. Međutim, činjenica je, piše ovaj list, da se nagomilani problemi u tim kompanijama teško mogu riješiti.
Željeznički prevoz, u kome ima preko 100 radnika viška, počeo je sa gomilanjem dugova za poreze i doprinose još 2013. godine, kada su bile poplave u Srbiji i kada je ta kompanija na mjesečnom nivou imala gubitke od 200 hiljada eura. Radnici tog preduzeća su na ljeto prošle godine počeli sa štrajkom, jer im nijesu bile isplaćene tri mjesečne zarade. Nakon što su sredstva obezbijeđena iz budžeta njima su plate isplaćene, do generalnog štrajka nije došlo ali problemi u kompaniji nijesu nestali. Nedavno je Vlada smijenila članove borda direktora nakon dužeg niza godina a imenovan je i novi izvršni direktor Predrag Popović koji je na tu funkciju zamijenio Milojicu Zindovića koji se penzionisao.
Osim duga za poreze i doprinose kompanije Željeznički prevoz već duži niz godina niže milionske gubitke. Oni su 2014. godine poslovali sa gubitkom od skoro četiri miliona eura dok su 2015. godinu završili sa poslovnim gubitkom od 1,6 miliona eura. Prošla godina je bila značajno bolja pa su milione eura zamijenile hiljade i gubitak je bio cirka 53 hiljade eura.
Poslovanje Održavanja željezničkih voznih sredstava je tijesno vezano sa ŽPCG. Radnicima te kompanije je kasnila plata kada i zaposlenima Željezničkog prevoza. Skoro godinu dana se čeka odluka da se to preduzeće podijeli na Montekargo i Željeznički prevoz, kako bi konačno počeo spas željezničkih kompanija koje sve gore posluju, imaju višak zaposlenih i raspolažu starim vozovima.
Činjenica je da je najalarmantnije stanje u nacionalnom avioprevozniku.
Montenegro Airlines je najveći poreski dužnik po osnovu poreza i doprinosa na lična primanja sa dugom preko 15 miliona eura. Osim dugovanja državi od preko 15 miliona eura, nacionalni avioprevoznik godinama niže milionske gubitke, a prošlu godinu završio je sa rekordnim gubitkom u poslovanju za poslednjih deset godina u iznosu od 11,5 miliona eura. Za milion su uvećali gubitak u odnosu na 2015. poslovnu godinu koju su okončali sa minusom od 10,4 miliona eura. Gomilanje poreskog duga i ovoliki gubici nastali su dok je na čelu borda direktora MA bila Daliborka Pejović.
URA: Za propast kompanija kriva vlast
Iz građanskog pokreta URA ocjenjuju da je za ovakvo stanje željezničkog i avio-saobraćaja kriva isključivo vlast.
“Da se na vrijeme reagovalo, sada se ne bi govorilo o uvođenju stečaja u željezničke kompanije i u Montenegro Airlines upravo kada turistička sezona počinje. Da su na čelo preduzeća postavljani ljudi od struke a ne partijski istomišljenici sada bi stanje bilo drugačije, ne bismo plivali u dugovima i bojali se od kraha javnih finansija svakog dana”, navode oni.
DAN