Živković: Većina odbila da dio sjednice bude otvoren za javnost
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković kazao je da je opozicija tražila da se dozvoli prisustvo javnosti na današnjoj sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, što je većina odbila zbog dokumenata koji su označeni kao tajni. Živković je kazao da su takav predlog dali kako bi mediji čuli stavove po pitanju izbora bivšeg v.d. direktora Uprave policije Aleksandra Radovića.
Saslušanje Spajića i Šaranovića: Janović i Adžić napustili sjednicu Odbora za bezbjednost
“Predlagali smo da se jedan dio rasprave odvoji za medije, ali politička strategija parlamentarne većine bila je da se ovo pretrči. Stav DPS je jasan – čekali smo mjesecima ovu sjednicu, iako je premijer govorio da ga ovaj sektor ne zanima. Kazao sam da imamo haotično stanje – tri vlade su nezakonito smjenjivale direktora UP, izvještaj ANB nijr prošao Odbor za nacionalnu bezbjednost. Kada na to dodamo još činjenicu da se na Cetinju desilo ubistvo u sred bijela dana, jasno je da je haos u ovom sektoru”, kazao je Živković, prenosi Antena M.
Podsjetimo, poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Janović i Građanskog pokreta URA Filip Adžić napustili su sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu, na čijem je dnevnom redu bilo kontrolno saslušanje premijera Milojka Spajića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića na temu imenovanja v.d. direktora Uprave policije Aleksandra Radovića i posljedice na sistem bezbjednosti u Crnoj Gori. Adžić je novinarima kazao da je njihov zahtjev bio da sjednica koju su čekali četiri mjeseca bude otvorena za javnost.
Janović i Adžić su, nakon što su napustili sjednicu, novinarima kazali da građani imaju pravo da znaju šta se dešavalo prilikom imenovanja v.d. direktora Uprave policije.
Adžić je rekao da je u pitanju ponižavanje Skupštine i da proces apsolutno nije transparentan.
“Čekali smo četiri mjeseca da saznamo istinu i danas su kolege iz parlamentarne većine vjerovatno na preporuku ministra unutrašnjih poslova i premijera odlučili da sjednicu zatvore za javnost”, naveo je Adžić.
Trebalo je, kako kaže, da do detalja “razobličimo pokušaj da se još jednom sorovede samovolja pojedinaca”.
Nepoštovanje građana, pogotovo nakon nakon odluke Upravnog suda da obori izbor (Aleksandra) Radovića”, rekao je Adžić.
Kako je rekao trebalo je građani da znaju zašto se pribjeglo nezakonitom rješenju.
“Zašto se na taj način pokušalo uticati na rad UP, koji su motivi, jer mi smo danas htjeli da segmentiramo svaki pokušaj i premijera i ministara koji su bili u okruženju da nanesu štetu UP i onim ljudima koji su bili glavni borci protiv organizovanog kriminala i korupcije. Predmeti koji su počeli da se rade 2022. godine sad dobijaju epilog, a vjerujem da ćemo vrlo brzo imati još ljudi koji su procesuirani a koji slove za “krupne ribe””, kazao je Adžić.
Unutar Uprave policije postoje profesionalci koji, kaže on, nijesu posustali.
“Ono što smo mi govorili je jedan segment, a drugo je što je rekao Upravni sud. Unutar Upravnog suda to sam više puta rekao postoje ljudi koji žele da vode politiku Vlade. Neki žele da sudovi vode unutrašnju i spoljnu politiku Crne Gore. To nije dobar put”, kategoričan je Adžić.
Neko se, kaže on, sad odlučio da poštuju odluke sudova kad im odgovara, a kad ne odgovara da ne poštuju.
“U slučaju razrješenje generalnog sekretara ANB-a Artana Kurtija se pokazalo da Vlada ne poštuje sud”, rekao je Adžić.
Janović je nakon što je izašao sa Adžićem rekao sramota da se nakon što šest mjeseci čekanja sjednica održava iza zatvorenih vrata.
Saslušanje je bilo zakazano za 16. jul, ali je u međuvremenu odgođeno.
Inicijativu za kontrolno saslušanje Spajića i Šaranovića povodom dešavanja na sjednici Vlade na kojoj je imenovan v.d. direktora policije podnijeli su još u martu poslanici Demokratske partije socijalista Danijel Živković i Nikola Janović, Građanskog pokreta URA Filip Adžić, Socijaldemokrata Nikola Zirojević i posebnog kluba Jevrosima Pejović.



