PODGORICA: Hitno riješiti problem otpadnih voda

Postojeće postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici nema dovoljno kapaciteta da na zadovoljavajući način prečisti sve komunalne vode koje u njega dotiču, zbog čega su rijeka Morača i stanovnici Glavnog grada izloženi višedecenijskom zagađenju, smatra član “NVO Green Home” Milija Čabarkapa.
“Podgorička naselja zagađuju površinske vode preko svojih kanalizacionih izliva. U komunalnim otpadnim vodama mogu se naći razne organske tečnosti, deterdženti ali i mnoga hemijska sredstva, jer mnogobrojne industrijske i zanatske orgnizacije svoje otpadne vode priključuju na gradsku kanalizacionu mrežu”, kazao je Čabarkapa.
On je istakao da je postojeće postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda izgrađeno 1978. i ima kapacitet za između 55, najviše 60 hiljada ekvivalentnih stanovnika, a sada prerađuje vodu za duplo više stanovnika.
“Stanovnici Podgorice koji žive u blizini ovog postrojenja godinama se žale na neprijatne mirise koji iz njega proističu, život za njih postaje nepodnošljiv, a o tome koliko su zapravo jaki neprijatni mirisi najbolje govori podatak da se ljudi iseljavaju iz stanova tražeći pogodnije mjesto za život, te da su cijene izdavanja stanova znatno jeftinije nego u drugim djelovima grada”, naglasio je Čabarkapa.
On je podsjetio da na području Podgorice postoji mnoštvo kanalizacionih odvoda iz kojih se fekalne vode bez prethodnog prečišćavanja ispuštaju u vodotoke koji predstavljaju pritoke Morače. Kao primjer se može uzeti Savin potok u koji je sproveden značajan broj odvoda fekalnih voda koje dalje preko rijeke Ribnice dospijevaju u Moraču.
“Otpadne fekalne vode mogu biti veoma opasne, jer lako utiču na povećanje bakteriloške zagađenosti voda, a kao posljedica se javljaju hidrične epidemije. Ove vode potiču od izlučevina, od umivanja, kupanja, organskih otpadaka hrane, pa je to razlog da sadrže veliki broj mikroorganizama izazivača crijevnih, zaraznih, virusnih i parazitskih bolesti”, rekao je Čabarkapa.
On je apelovao na nadležne da inteziviraju aktivnosti koje podrazumijevaju izgradnju novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda sa kompletnim tretmanom kanalizazcionog mulja i kanalizacione mreže u gradskim naseljima u kojim ne postoji.
“Na taj način poboljšali bi se opšti uslovi kvaliteta života i zdravlja stanovnika Podgorice. Između ostalog, izgradnjom kanalizacione mreže na što široj teritoriji Podgorice uspješno bi se kanalisale komunalne otpadne vode iz velikog broja domaćinstava i tako zaštitile podzemne vode i vodoizvorišta na teritoriji Podgorice”, naveo je Čabarkapa.