Erdogan u Srbiji dočekan kao kralj - Volim Podgoricu

Erdogan u Srbiji dočekan kao kralj

 Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan u Srbiji je dočekan kao kralj, njegovom posjetom je Turska doprinijela mirnijem okruženju na Balkanu, navodi “Dejli sabah”.

Novinarka tog lista imala je priliku da prati Erdogana tokom ovonedjeljnih posjeta Ukrajini i Srbiji.

Sumirajući rezultate posjete Srbiji, u kolumni pod naslovom “Srpske ovacije Turskoj”, novinarka Hilal Kaplan piše da su turskog predsjednika na aerodromu u ponoć dočekali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i cio njegov kabinet.

“Što bi Turci rekli, dočekan je kao kralj”, ističe ona u tekstu.

Vučića je Kaplan opisala kao “interesantnog lidera” koji je stekao podršku većine ljudi u zemlji.

“Dok je bio premijer, Vučić je u pismu javnosti o srebreničkom masakru rekao da Srbija jasno i nedvosmisleno osuđuje taj užasni zločin, da se gnuša onih koji su u njemu učestvovali i da će ih privesti pravdi”, piše turska novinarka.

Navodi i da je “Vučić prisustvovao komemoraciji povodom 20-godišnjice tog masakra i, dok je pokušavao da položi cvijeće u memorijalnom centru za srebreničke žrtve, napala ga je grupa Bošnjaka”.

Iako je Vučić to tada nazvao organizovanim napadom, pozvao je Srbe da ne pokazuju nikakvu mržnju prema Bošnjacima poručivši da njegove ruke ostaju otvorene i da će nastaviti politiku pomirenja, ukazuje novinarka turskog lista.

“Interesantno je da Vučić u vrijeme srebreničkog masakra nije samo stajao po strani. Bio je mladi ultranacionalistički političar i ministar informisanja pod bivšim predsjednikom Slobodanom Miloševićem”, navodi Kaplan, koja napominje da se Vučić 2008. pridružio liberalnoj partiji tvrdeći da želi da raskrsti sa svojom prošlošću.

“Svjestan mržnje i izmješanih osjećanja, Vučić je tokom sastanka sa Erdoganom u Novom Pazaru rekao da zna da tamo neće biti dočekan kao Erdogan, ali je obećao da će nastaviti da djeluje za dobrobit tog grada i Srbije”, ističe se u tekstu “Dejli sabaha”.

Autorka teksta napominje da Novi Pazar ima najveći procenat muslimanskog stanovništva u Srbiji i da ne samo Srbi, već i Bošnjaci žele da Erdogan razvije dobre odnose sa Srbijom “jer se samo kroz saradnju sa susjednim zemljama region može oporaviti od podjela uzrokovanih ratom i donijeti blagostanje ljudima”.

“U tom cilju, uloga i posredovanje Turske u komunikaciji između Beograda i Bosne i Hercegovine su od velike važnosti”, ističe Kaplan.

Ona navodi da je, Erdoganovom posjetom Srbiji, Turska kao jedna od najvećih saveznica Bosne doprinijela mirnijem okruženju na Balkanu.

“Ruska hegemonija je veoma jasna u Srbiji, ali postoji i nadmetanje sa Njemačkom, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati prvi među muslimanskim zemljama koje najviše investiraju u tom regionu, a iza njih slijede Azerbejdžan i Turska”, navodi se u članku.

Kako novinarka zaključuje, “činjenica da turska državna banka Halkbank operiše u 35 ogranaka u Srbiji, dokaz je rastućeg uticaja Turske u toj zemlji”.

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com