PODGORICA: U učionici od 20 kvadrata 87 djece

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda smatra da postojće stanje u predškolskim ustanovama ne obezbjeđuje u cjelosti kvalitetno obrazovanje svoj djeci što je propisana obaveza države kao cilj maksimalnog obuhvata djece predškolskim obrazovanjem.
Na inicijativu Nađe Ljiljanić, predstavnika roditelja u upravnom odboru JPU „Đina Vrbica”, koju je ombudsmanu poslala u septembru, zaštitnik je obišao vrtiće ove ustanove i sačinio zapisnik. Ima preporuke i za upravu ustanove, ali i za Ministarstvo prosvjete. Preporuke je potpisala zamjenik zaštitnika Snežana Mijušković.
Među preporukama upućenim ustanovi istaknuto je to da se po hitnoj metodologiji sačini plan prelaznog rješenja do otvaranja novih objekata, nalaženje novih prostora za narednu godinu, kao i da se što prije počne adaptacija prostorija vodeći računa o preporučenim standardima i uslovima za boravak. Ustanovi je naloženo da zaštitniku dostavi izvještaj u roku od tri mjeseca. U izvještaju Mijušković je Ministarstvu prosvjete uputila preporuku da napravi presjek trenutnog stanja i objavi jasne pokazatelje stanja u vrtićima po pitanju kvadrature radnog prostora po djetetu, prostora za igru, kreveta za spavanje, broj zaposlenih, potrošni materijal, didaktička sredstva, igračke… Ministarstvo treba da stvori uslove za povećanje kapaciteta prema standardima, kao i upis djece u skladu sa propisima i normativima, te da se nađu prelazna rješenja kako bi se povećala sveobuhvatnost uključene djece do ostvarenja trajnih rješenja.
–Pokazatelji govore o prebukiranosti grupa u „Poletaracu 1” i „Poletaracu 2”. Ustanova je primila svu djecu daleko prevazilazeći zakonski normativ, pa je početkom ove školske godine upisano 87 djece u grupi u učionici od 20 kvadrata. Ovakva situacija može dovesti u pitanje bezjednost i sigurnost djece, kvalitet pruženih usluga, već pogoduje povećanju negativnih rizika po dobrobit djece. Uprava nije vodila računa o materijalnim, prostornim i kadrovskim kapacitetima vrtića. Ovo je neprihvatljivo posebno ako se uzme u obzir činjenica da je cio sistem i svi organi uključeni u sistem obrzovanja godinama upoznati sa činjenicom da postojeće predškolske ustanove nemaju kapaciteta za adekvatno vaspitanje i obrazovanje. Iznenađujući je odgovor uprave JPU „Đina Vrbica” da je stupajući na dužnost bila iznenađena radom prethodne organizacione uprave –piše u izvještaju Snežane Mijušković.
Ona je istakla i to da su na ovaj problem ukazivali i ranije, ali da se svakog septembra iznova iznenadi.
–Smatramo da organizacija rada i neplansko djelovanje predškolskih ustanova nije u skladu sa proklamovanim strateškim ciljevima Crne Gore u oblasti ranog uključivanja djece u proces obrazovanja. Kapaciteti i prostor u kom borave djeca ne odgovara propisanim standardima u pogledu površine, opremljenosti i kvaliteta. Zabrinjava činjenica da položaj djece u neadekvatnom prostoru povećava rizik od nastanka infektivnih bolesti, kao i rizik od nastanka hroničnih oboljenja. Zaposleni nemaju mogućnost adekvatnog sprovođenja nastave, već se brine da se sačuva bezbjednost djece. Osim toga, standardi jasno definišu koji broj djece može biti određen na jednog vaspitača, te se i to može dovesti u pitanje iz ugla prava zaposlenih–piše u izvještaju Mijuškovićeve.
Nađu Ljiljanić posebno brine zaključak ombudsmana u kojem kaže da u ovakvim uslovima se povećava rizik od nastanka infektivnih i hroničnih bolesti. Ona je istakla da je prioritet obezbijediti adekvatne uslove za djecu i poštovati standarde koji propisuju o koliko djece jedan vaspitač može voditi računa. Ljiljanić se nada da će ustanova poštovati preporučene standarde za opremanje vaspitnih jedinica shodno zakonskim propisima o radnom prostoru, a da će i ministarstvo ispoštovati preporuke zaštitnika. Ona je najavila da će za tri mjeseca zatražiti mišljenje od zaštitnika da li je ustanova ispoštovala njihove preporuke, kao i ministarstvo koje ima rok od pola godine da ih sprovede.
(Dan)