KORONA VIRUS NAS JE OGOLIO: A gdje je DOMAĆE? - Volim Podgoricu

KORONA VIRUS NAS JE OGOLIO: A gdje je DOMAĆE?

Iako korona virus nije zvanično stigao u Crnu Goru, radikalne mjere koje se preduzimaju u državi i okruženju, pokazale su brojne slabosti crnogorskog društva i ekonomije.

Zbog odluke Srbije da obustavi izvoz osnovnih životnih namirnica, medicinske opreme i sredstava za higijenu, Crna Gora je prinuđena da traži alternativna tržišta za snabdijevanje, što je prije par dana, sa konferencije za štampu poručio i potpredsjednik Vlade Milutin Simović.

On je, ne pominjući direktno Srbiju, oštrim tonom rekao da “nije bilo potrebe” da se pojedine države odriču crnogorskog tržišta, nagovještavajući time mogućnost da, kada opasnost od korona virusa prođe, Crna Gora u značajnoj mjeri smanji uvoz iz Srbije.

U prošloj godini uvoz hrane je bio 474,3 miliona eura, sedam odsto više nego godinu ranije. Uvoz mesa i prerađevina je lani porastao 2,9 odsto na 111,6 miliona eura, uvoz voća i povrća porastao je 9,9 odsto na 76,3 miliona, dok je uvoz medicinskih i farmaceutskih proizvoda porastao 24 odsto na 107,4 miliona.

Inače, Srbija je država sa kojom Crna Gora ima najveću spoljno trgovinsku razmjenu, oko milijardu eura na godišnjem nivou.

Iz trgovačkih lanaca u Crnoj Gori poručili su da su se usmjerili na alternativna tržišta, i da se snabdijevanje obavlja u kontinuitetu.

Oglasili su se i zdravstvni radnici zahtijevajući da im se hitno obezbjedi zaštitna oprema. Trenutno nema zaštitinih maski čak ni za njih, a Srbija je odlučila da prvenstveno misli na svoje građane, jer i tamo u apotekama postoji problem sa nabavkom maski i sredstava za dezinfekciju.

Na konferenciji za štampu Nacionalnog tijela za borbu protiv korona virusa prije desetak dana najavljeno  je da “svakog časa” stiže naručeni kontingent zaštitne opreme, ali do danas nije potvrđeno da je stigao. Nije objašnjeno takođe, ni da li je taj kontigent zaustavljen upravo odlukom Srbije da najprije zbrine svoje građane, te da li je, ukoliko je tako, poručen novi od alternativnog snabdjevača.

Kako je zabranjen i izlazak lijekova iz Srbije, odakle Crna Gora takođe uvozi značajne količine, ostaje otvoreno pitanje da li bi se to uskoro  moglo odraziti i kao nestašica pojedinih medikamenata.

Iz Ministarsrtva zdravlja uvjeravaju javnost da lijekova ima dovoljno i da nema potrebe da građani prave redove ispred apoteka. Hrapović i ministar finansija Darko Radunović juče su održali sastanak sa predstavnicima veledrogerija, koje osim Montefarma snabdijevaju crnogorsko tržiste lijekovima i medicinskim sredstvima.

Ministar zdravlja je poručio da se apoteke u kontinuitetu snabdijevaju lijekovima i da su zalihe su na zadovoljavajućem nivou.

“Nema potrebe da građani prave redove ispred apoteka”, poručio je ministar zdravlja.

Korona virus je, tako, iako, zvanično nije ni ušao u Crnu Goru, pokazao da crnogorska država, sa populacijom koja bi mogla stati u predgrađe neke evropske metropole, nema proizvodnju kojom može da opskrbi samo svoje građane.

Da sa bogomdanim prirodnim resursima ne proizvodi, čak, ni dovoljno hrane za svoje građane.

Da li će korona virus, kada ode iz Crne Gore, ako uopšte i dođe, uticati da odgovorni nauče neke lekcije,  te da umjesto traženja alternativnih tržišta, na sve načine pomognu i afirmišu domaće proizvođače, ostaje da se vidi.

V.R.

 

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com