Frontex pokrenuo operaciju u Crnoj Gori, cilj bolja kontrola granica

Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu (Fronteks), čiji je osnovni zadatak zaštita spoljnih granica Evropske unije, pokrenula je 15. jula operaciju u Crnoj Gori, što je druga operacija te agencije van EU.
Prema navodima Fronteksa, u Crnoj Gori će biti razmješteno nekoliko policijskih službenika kao vid pomoći crnogorskim graničnim organima, na granici sa Hrvatskom.
Narednih sedmica prisustvo će biti prošireno i na kontrolu pomorske granice, uključujući podršku zadacima traganja i spasavanja.
“Crna Gora i druge zemlje Zapadnog Balkana ključni su partneri EU u zaštiti naših granica i u borbi protiv prekograničnog kriminala. Zbog toga danas pokrećemo drugu operaciju u regionu”, rekao je izvršni direktor Fronteksa Fabris Ležeri.
Glavni cilj operacije je borba protiv prekograničnog kriminala, švercovanja migranata, trafikinga, falsifikovanja ličnih isprava, ukradenih vozila i plovila kao i sprječavanje šverca droge, oružja i borba protiv terorizma.
Policijski službenici EU će sve aktivnosti sprovoditi u saradnji i uz prisustvo crnogorskih kolega.
Misija Fronteksa u Crnoj Gori pokrenuta je nakon što je Savjet EU 26. maja usvojio sporazum o upravljanju granicama između Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu sa Podgoricom i sa Beogradom.
Prethodno su Skupština Crne Gore i Evropski parlament usvojili sporazum o statusu između zemlje i EU o aktivnostima Fronteksa koji je stupio na snagu prvog jula.
Slični sporazumi nalaze se u različitim fazama realizacije i sa drugim državama regiona, a najdalje je odmakla Srbija. Prema navodima Savjeta EU, sporazum sa Beogradom će stupiti na snagu čim Srbija završi potrebne procedure.
Evropski parlament je u maju ove godine već usvojio je sporazum o statusu sa Srbijom.
Sporazum sa Sjevernom Makedonijom parafiran je u julu 2018. a sa Bosnom i Hercegovinom u januaru 2019. godine i oba čekaju na finalizaciju.
Albanija je prva zemlja zapadnog Balkana u kojoj je Fronteks pokrenuo operaciju van teritorije EU. Od 22. maja prošle godine tamo je razmješteno je 50 policijskih službenika sa šesnaest patrolnih automobila i jednim vozilom sa termovizijskom kamerom.
Prvi kontigent činilo je ljudstvo iz Austrije, Hrvatske, Češke, Estonije, Finske, Francuske, Njemačke, Letonije, Holandije, Rumunije, Poljske i Slovenije.