Đurović: Ne postoji ni teoretska šansa da se sporazum sa UAE može iskoristiti za bilo kakve nečasne radnje, niti ugroziti evropski put Crne Gore

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije i kopredsjedavajući POSP-a, dr Dejan Đurović, uputio je danas pismo svom kolegi kopredsjedavajućem POSP-a, Tomasu Vajsu, Evropskoj komesarki za proširenje, Marti Kos, kao i Izvjestiocu EP za Crnu Goru, Marjanu Šarecu, u kome je ukazao da „analizirajući ugovor sa UAE, a u kontekstu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom, jasno pokazuje da ne sadrži sporne elemente koji bi mogli ugroziti evropski put Crne Gore“.
Sporazum između Crne Gore i UAE, kako je naveo, usklađen je sa odredbama SSP-a i ne predstavlja političku ili ekonomsku problematiku u procesu evropskih integracija.
Đurović je istakao da Sporazum „može poslužiti kao model za stimulisanje ekonomskih partnera uz očuvanje evropske perspektive i strateških ciljeva zemlje“.
„SSP definiše principe slobodne trgovine, ulaganja i političke saradnje koje se moraju uskladiti s evropskim normama. Sporazum s UAE je prvenstveno usmjeren na jačanje ekonomskih veza i nije u suprotnosti s pravnim okvirom koji Crna Gora mora poštovati prema EU. Svi prethodno potpisani sporazumi o ekonomskoj saradnji s drugim zemljama, uključujući članice EU, potvrđuju da bilateralne ekonomske veze nisu prepreka integracijama“, ocijenio je Đurović.
U pismu je obrazloženo i da finansijska ulaganja iz UAE u Crnu Goru ne ugrožavaju pravila tržišne konkurencije definisana u SSP-u.
„Zapravo ona doprinose ekonomskom razvoju, naročito u sektorima turizma, energetike i infrastrukture, koji su ključni za privredni rast zemlje. EU već ima pozitivnu praksu saradnje s trećim zemljama kroz investicione sporazume koji podržavaju razvoj tržišne ekonomije“, navedeno je.
Đurović smatra i da politička saradnja između Crne Gore i UAE ne narušava demokratske standarde, ni pravnu sigurnost, već se temelji na bilateralnoj razmjeni iskustava i investicionoj politici koja ostaje u okviru međunarodno prihvaćenih principa.
„Ni jedna klauzula u sporazumu nije protiv reformskih ciljeva koje Crna Gora mora ispuniti na putu ka članstvu u EU“, ukazano je.
Svjetska banka, kako je navedeno u pismu, učestvovaće u pisanju međudržavnog sporazuma u oblasti energetike sa UAE.
U obraćanju se podsjeća, da je prilikom sastanka, koji su sa predstavnicima MMF-a i Svjetske banke imali predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić, ministar finansija, Novica Vuković i guvernerka Centralne banke Crne Gore, Irena Radović, dogovoreno da će Međunarodna finansijska korporacija IFC, članica Svjetske banke, učestvovati u pisanju međudržavnog sporazuma u oblasti energetike sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima UAE, te tehnički i finansijski podržati sve projekte koje Crna Gora i UAE budu dogovorili (turizam, energetika, data centri, razvoj vještačke inteligencije (AI).
„Shodno svemu navedenom, a posebno naglašavajući ulogu Svjetske banke, dolazimo do zajedničkog zaključka da ne postoji ni teoretska šansa da se sporazum sa UAE može iskoristiti za bilo kakve nečasne radnje“, kategoričan je Đurović.