KUDA IDU NAŠE PARE: I funkcioneri Krivokapićeve Vlade primaće plate narednih godinu dana - Volim Podgoricu

KUDA IDU NAŠE PARE: I funkcioneri Krivokapićeve Vlade primaće plate narednih godinu dana

Iz državne kase se tokom proteklih godinu dana, prema nekim procjenama, plate isplaćuju za još nekoliko hiljada novozapošljenih, iako je jedno od glavnih predizbornih obećanja bila upravo racionalizacija državne uprave

Informacija da je, na predlog sada već bivšeg premijera Zdravka Krivokapića, na dan njegove smjene u parlamentu, Vlada imenovala njegovu novu savjetnicu, izazvao je revolt i burne reakcije građana i nevladinog sektora, ali i opozicionih partija koje su tokom protekle tri decenije vlasti njegovale upravo praksu nedomaćinskog gazdovanja novcem svih građana, nepotiizma i partijskog zapošljavanja.

Nova parlamentarna većina, nastavila je snažno ovu praksu čiji su prekid obećavali tokom predizborne kampanje,  zapošljavanjem “po dubini” isključivo “svojih kadrova”, nerijetko nekvalifikovanih za poslove na kojima su angažovani.

Slično se ponašala i “ekspertska” Vlada na čelu sa premiijerom Krivokapićem. U izvršnu vlast se ulazilo na osnovu rođačkih, kumovskih, prijateljskih i partijskih “preporuka”.

Iz državne kase se tokom proteklih godinu dana, prema nekim procjenama, plate isplaćuju za još nekoliko hiljada novozapošljenih, iako je jedno od glavnih predizbornih obećanja bila upravo racionalizacija državne uprave.

Osim velikog broja ugovora o radu, u proteklih 14 mjeseci Vlada je sklopila i brojne ugovore o djelu po kojima su angažovani priihodovali mjesečno između jedne i tri hiljade eura.

Od parlamentarnih izbora 2020. godine do danas, po osnovu ovih naknada, bivšim funkcionerima isplaćeno oko četiri miliona eura. Nakon pada ove Vlade, situacija će vjerovatno biti slična.

Član 36 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru predviđa da funkcioneri godinu nakon prestanka funkcije imaju pravo na naknadu u visini zarade koju su primali u posljednjem mjesecu. To pravo prestaje ukoliko funkcioner zasnuje novi radni odnos, ode u penziju ili sam to zatraži. Pravo na naknadu može se produžiti za još godinu, ukoliko u tom periodu stiče pravo na penziju.

Zaposleni ima pravo na naknadu bez obzira ne period proveden na poslu pa će, tako, nova savjetnica premijera, koja će “raditi” možda još par sedmica dok je Vlada u tehničkom mandatu, za narednih 12 mjeseci, iz džepova građana, inkasirati petnaestak hiljada eura.

Centar za građansko obrazovanje apelovao je da se ta odredba izmijeni, te da se ili preciziraju uslovi ili skrati vrijeme primanja ove naknade.

“Trebalo bi da podsjetimo da obični građanin za prosječnu platu mora da radi nedjeljno 40 sati minimum svakog mjeseca, dok će neki privilegovani pojedinci zbog jednog dana na poziciji savjetnika predsjednika Vlade narednih godinu prihodovati mnogo veći iznos od prosječne plate u Crnoj Gori”, napominje Pavle Ćupić iz Građanske alijanse za TVCG.

Vasilije Radulović iz CGO ističe da su toj NVO i prije ukazivali na problem tako postavljenog zakonskog rješenja.

“Ono nema nikakvih ograničenja, kao što vidimo na ovom primjeru, neko može provesti veoma kratko vrijeme na funkciji, a ostvarivati pravo na naknadu od godinu dana”, kazao je Radulović.

Iz Centra za građansko obrazovanje naglašavaju da u Srbiji bivši funkcioneri naknadu primaju tri, a poslanici šest mjeseci, dok u Hrvatskoj pravo na naknadu nemaju funkcioneri koji su smijenjeni ili su podnijeli ostavku. U našoj zemlji nema takvih ograničenja, pa smatraju da zakon treba mijenjati, što će i inicirati, ali ne očekuju i da će biti usvojeno.

“Nažalost, praksa je do sada pokazala da kada su lični interesi funkcionera u pitanju, što svakako jeste ova privilegija, da tu i opozicija i vlast imaju zajedničkog imenitelja, pa ko god bio i opozicija i vlast, tako da nam praksa pokazuje da ne možemo mnogo očekivati”, kazao je Radulović.

Jednoglasni za svoje interese

Osim povećanja minimalne zarade, od 1. januara, crnogorski poslanici su odlučili da povećaju i svoje plate, ali i zarade skoro 500 najviših državnih funkcionera, i to za gotovo 200 eura.

To su uradili uprkos predlogu Vlade o ograničavanju rasta najvećih zarada u javnoj upravi i tako još jednom pokazali da mogu biti jednoglasni, kada je riječ o, kako navode, njihovom interesu.

Plate, novac za odvojeni život onih koji žive van Podgorice, prevoz, telefon i dnevnice za službena putovanja, sve to uredno stiže na bankovne račune poslanika. Najniža zarada predstavnika građana u decembru bila je preko 1.300 eura, što je dvije i po prosječne plate, dok je najviša bila duplo veća.

To ih međutim nije spriječilo da, uprkos prijedlogu Vlade o ograničavanju rasta najvećih zarada u javnoj upravi, povećaju svoja mjesečna primanja. I to za gotovo 200 eura.

O tome kako su se tako lako složili o povećanju svojih, već, za crnogorske prilike, enormno visokih plata, niko od njih 81, nije želio da komentariše.

V.Mitrović

 

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com