KAKO ĆE DJELOVATI SANKCIJE: Da li je Putin sve pripremio za kolaps i koliko dugo može da izdrži
“Zapadni svijet jeste dominantnan, ali se ta dominacija kruni. Rusi ne žive samo za danas, žele da se pozicioniraju za narednih 20 godina, a spremali su se 10 za ovo. Više se mi plašimo za Rusiju, nego ona za sebe”, zaljučuje Savić
Odluka centralne banke Rusije da podigne kamatne stope na 20 odsto, neočekivana je za mnoge ekonomiste. Rublja je pala, berze su nervozne a počeli su i prvi efekti sankcija.
Tako, pojedine ruske banke biće izbačene iz SWIFT, a ruskim avio – kompanijama je zabranjeno da ulaze u vazdušni prostor mnogih evropskih zemalja. Zaplijenjena je i imovina pojedinih Rusa, dok se drugi odriču sponzorstva za tamošnjim kompanijama.
Kakve će to sve posljedice biti po rusku ekonomiju? I da li će samo njih da košta?
Prema prvim informacijama koje stižu s ruske strane, tvrde da su njihove banke prošle sve stres testove, da će trgovinu okrenuti ka drugim zemljama, poput Kine, da su napravili sopstveni ofšor za lakše registrovanje privrednih subjekata, ali i svoj platni sistem koji bi trebalo da parira međunarodnom. Dodatno, vlada je spremila mjere za pad rublje i pomoć likvidnosti kompanija.
Pa ipak…
“Nema nikakve dileme da će ruska ekonomija da pretrpi štetu. I to dvostruku”, kaže Ljubodrag Savić, profesor i ekonomski analitičar.
“Prvo veći troškovi će biti jer zemlja ima povećana izdvajanja za ratno dejstvo. Rusija ima svega, ali za njih je ovo teret. Osim toga, Rusija se suočava sa sankcijama. Razumjem da Zapad ima ideju da baci rusku ekonomiju na koljena, ali to će uticati i na Njemačku, ali i na ostale, ukoliko na primjer, sankcije odu i na gas. A da li će baš tako biti, nisam siguran da neće. Pitanje je u kojoj mjeri”, kaže Savić.
“Dalje, osim troškova vođenja rata koji nije jeftin, naročito za ruske prilike, biće kolebanja na berzi, ali važno za Rusiju, ta kolebanja nisu u jednom pravcu, nego idu i gore i dolje, kaže poznati ekonomista.
Dodaje da će i Evropa da tek da se nađe u problemu. “Kako će građani da dožive poskupljenje, a onda i eventualnu nestašicu gasa? Kada dođe do toga da li će biti hladna zima, i da li će imati novca da se gas plati, neće biti ljubavi prema jednoj ili drugoj strani, već samo interes”, kaže.
Savić ukazuje da će i ruske kompanije, kako koja, imati poteškoća.
“Rusija generalno pravi zaokret, kada se je riječ o njenim glavnim prihodima, nafti i gasu. Za njih neće biti prevelikih problema i ako Evropa prestane da ga kupuje. Cio problem se sveo na poslovanje ruskih banaka, zaplijenu imovine, a sada i SWIFT. Probali su mnogi da naprave sličan sistem, pa se priključilo malo zemalja. Ovo je ipak sistem za cio svijet. Prekid za Ruse znači da će proces trajati duže, troškovi će biti veći. Činjenica je da Njemcima treba ruski gas, Rusima njemačke pare. Vidjećemo dokle će sankcije da idu”, navodi on.
Podsjeća da je i Jugoslavija imala poseban platni sistem s Rusijom, kada se određvala obračunska vrijednost dolara.
“Zapadni svijet jeste dominantnan, ali se ta dominacija kruni. Rusi ne žive samo za danas, žele da se pozicioniraju za narednih 20 godina, a spremali su se 10 za ovo. Više se mi plašimo za Rusiju, nego ona za sebe”, zaljučuje Savić, piše Telegraf Biznis.