BILČIK: Duboko smo zabrinuti šta bi DF vlada uradila evropskom putu Crne Gore

Predsjedavajući Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, evropski poslanik Vladimir Bilčik, kazao je da su odluke koje su u prethodnom periodu donijele crnogorske vlasti produbile političku krizu u zemlji. Ponavlja i raniji stav EU – zabrinuti su šta bi DF, ukoliko bi predvodio vladu, mogao da uradi zemlji kad je u pitanju njen put ka EU.
U razgovoru za Pobjedu Bilčik objašnjava zašto je odlučio da sjednicu POSP odloži, ali i odgovara na optužbe premijera Dritana Abazovića da je ,,izabrao stranu“, te da njegovi komentari prevazilaze dobru diplomatsku praksu.
“Rješenje ove krize u Crnoj Gori je u rukama svih političara u Crnoj Gori. Rekli smo to jasno, više puta – jedini način da se ide naprijed je da imamo vladu koja će biti istinski posvećena evropskom putu, jer je to jedini način da se krene naprijed, ne samo zbog odnosa sa Briselom, već i zbog toga što treba da bude urađeno na domaćem terenu – reforme, važne promjene i poboljšanje života crnogorskih građana.
U tom smislu, rekli smo, jedini način je da novi mandat političara u Crnoj Gori bude kroz parlamentarne izbore, koji bi dali kredibilnu i političku većinu Vladi, a preduslov za to je funkcionalan Ustavni sud. Svi koraci ka tome, po mom mišljenju, moraju biti usklađeni sa strateškim ciljem Crne Gore da bude dio EU.
To je razlog zašto smo pažljivo pratili odluke koje su dovele do kontroverznih izmjena Zakona o predsjedniku. Urgirali smo na sve da prate mišljenje VK. Ipak, to se nije desilo. I to je razlog zašto imamo produbljivanje krize, prije nego odgovor na nju. I dalje vjerujem da je odgovor u rukama crnogorskih političara i da koraci ka tome moraju da donesu upravo oni, a način za izlazak iz krize su izbori i funkcionalan Ustavni sud”, kaže Bilčik.
On lkaže da je njegova uloga kao predsjedavajućeg POSP je da štiti evropski interes.
“A evropski interes je bio doveden u pitanje zbog toga i zato što smo vidjeli da nema smisla održati sastanak, imajući u vidu glasanje u parlamentu nedjelju prije. Zato sam odlučio u konsultaciji sa relevantnim kolegama i činiocima u evropskim institucijama da odložim POSP”, kazao je i dodao da je preduslov za održavanje tog sastanka je jasan pomak u rješavanju trenutne krize.
“Žao mi je što to moram da kažem, ali nijesam imao izbora, morao sam da odložim sastanak, imajući u vidu odluke od nedjelju prije da se ne poštuje mišljenje VK i da se ne izaberu sudije Ustavnog suda, nijesam imao opcija, i to je bila jedina. To je bila logična reakcija. Šta će se sljedeće desiti – to zavisi od crnogorskih političara.
U ovom trenutku Crna Gora nema vladu koja može da sprovede reforme. Crna Gora nema vladu koja može da ispuni ijedno od obećanja iz prethodnih godina, koje se odnose na ključne odredbe za odblokiranje pravosuđa, što bi pomoglo sveopštem progresu ka EU. To je razlog što javno pozivamo političare da nađu način da idu naprijed, a to se može desiti jedino na izborima”.
Bilčik je demantova da je “izabrao stranu” i da “ne komentariše korektno i neutralno situaciju u Crnoj Gori“, za šta ga je prozvao premijer.
“Ja sam evropski političar i radim u najboljem interesu crnogorskog puta ka EU. Kao neko ko predsjedava Odborom za Crnu Goru (POSP) imao sam punu podršku kolega u EP za ovu odluku. Nijesam imao izbora, osim da donesem ovu odluku. Poslao sam jasan signal sagovornicima u Crnoj Gori prije tog sastanka, da bi naša komumikacija tokom sastanka u Strazburu bila teška, osim ako bi većina odlučila da donese korake koji bi išli u pravcu rješavanja krize. Ipak, u Skupštini smo vidjeli odluke potpuno suprotne od toga. I to je razlog zašto nijesam imao izbora, osim da odložim sjednicu. Jer mi u EP nijesmo vidjeli smislen razlog da imamo ovaj sastanak u tom trenutku.
Žao mi je što to kažem, ali možemo iz ovoga naučiti dobre lekcije. Mi smo spremni da razgovaramo preko telefona, angažujemo se, ali prije svega želimo proges ka stvaranju uslova za izbora, funkcionalan Ustavni sud, kao i veliki politički kompromis koji bi mogao da osigura da zemlja ima funkcionalnu, stabilnu većinu, sastavljenu od relevantnih političkih snaga koje žele da idu naprijed ka Evropi, ne da se od nje udaljavaju.
O DF-u kaže:
“Mi smo spremni da se angažujemo i saslušamo sve političke snage u Crnoj Gori koje imaju mandat naroda. Ja sam bio prisutan na nekoliko sastanaka u Skupštini, gdje su bili predstavnici DF-a. Bili su slobodni da kažu šta misle. Mi u EP smo spremni da slušamo sve. Istovremno, rekli smo jasno – želimo da vidimo, i to je evropski interes Crne Gore, političke snage koje vode zemlju i brinu o njenom progresu ka EU članstvu.
Mi u evropskim institucijama imamo fundamentalno pitanje o posvećenosti partija kao što su DF, tom cilju. Bazirano na njihovom dugogodišnjem oponiranju članstvu zemlje u NATO paktu, bazirano na njihovom dugogodišnjem spekticizmu i napadima na EU, bazirano na javnim podacima o njihovim bliskim odnosima sa Moskvom, o kojima smo slušali dosta puta, kao i o novcu koji je DF primao od Kremlja – zaista, postoji duboka zabrinutost šta bi vlada predvođena subjektima kao što je DF uradila evropskom putu Crne Gore. Kao što sam rekao, moj interes je da štitim crnogorsko-evropski interes, a taj interes je da vidimo progres na putu ka EU”, zaključio je evropski zvaničnik.