BREGU: Region treba ostati postojan na putu održivosti, zelene tranzicije i dekarbonizacije

„Zelena agenda za Zapadni Balkan je dinamična inicijativa koja se stalno mijenja, kao živi organizam, za koju su potrebni napori vladinog i nevladinog sektora da je razvijaju i oblikuje prema održivom planu za budućnost. U regionu u razvoju, kao što je naš, brige se uglavnom odnose na svakodnevni život zbog čega je teže misliti o oblicima i načinima na koje je budućnost ugrožena. Budućnost, sa svim njenim nijansama neizvjesnosti, se čini dalekom kada je perspektiva svakodnevice i dalje puna izazova. Naš region treba ostati postojan na putu održivosti, zelene tranzicije i dekarbonizacije s obzirom da su bilo kakva dugoročna odstupanja štetna, a posebno u regionu koji je u toj mjeri podložan klimatskim promjenama, kao što je naš,“ rekla je generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju Majlinda Bregu na otvaranju foruma nevladinih organizacija o Zelenog agendi za Zapadni Balkan koji je Savjet organizovao u saradnji sa projektom EU4Green u Beogradu.
Učesnici Foruma razgovarali su o urgentnim ekološkim pitanjima, uključujući održivu mobilnost, energetsku efikasnost, zelena ulaganja i radna mjesta, u funkciji podrške radu i unapređivanja uloge civilnog društva, ali i razmatrali regionalni i pojedinačni napredak po pitanju sprovođenja Akcionog plana za zelenu agendu širom Zapadnog Balkana.
„Iako se možda na Zapadnom Balkanu klimatske promjene i degradacija životne sredine ne smatraju toliko hitnima u smislu istaknutih političkih pitanja, oni ipak predstavljaju životnu prijetnju na koju je, kao i u slučaju energetske, inflacijske i krize u snabdijevanju hranom, potrebno brzo reagovati. Političari treba da ozbiljno uzmi sve veći broj mladih ljudi koji govore o kvalitetu života i stanju okoline kao razlozima zbog kojih se odlučuju da odlaze iz regiona,“ dodala je Bregu.
Bregu je otvorila forum zajedno sa šefom Jedinice za regionalne programe i ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan u Generalnoj Direkciji sa susjedstvo i pregovore o proširenju Holgerom Šrederom i Azrom Vuković iz nevladine organizacije Green Home iz Crne Gore.
„Neizmjerno smo zahvalni ovoj regionalnoj koaliciji volje koja se okupila na forumu. Mi smo u Savjetu za regionalnu saradnju ponosni što smo zahvaljujući našem kapacitetu sazivanja i organizacije regionalnih događaja okupili vlasti i međunarodne organizacije radi pokretanja današnje platforme za dijalog i saradnju. Kao što poslovica nepoznatog autora kaže „kada se pauci ujedine, uhvate lava u svoju mrežu“. Počnimo onda i mi da pravimo mrežu i zajedno uhvatimo lava i pređemo na zeleno,“ zaključila je Bregu.
Forum je okupio skoro 60 predstavnika nevladinog sektora i koalicija, 20 predstavnika donorskih i internacionalnih organizacija, te predstavnike vlada iz regiona. Produktivnom diskusijom pokriveni su svi glavna aspekti implementacije Zelene Agende, te se prikupio važan uvid u ključne izazove i progres njene implementacije sa aspekta organizacija civilnog drustva i izazova s kojima se oni susreću.