Iz Hrvatske stigla poruka: Vaterpolo reprezentacija HR neće igrati u Kotoru po cijenu sankcija od Fine

Vaterpolo reprezentacija Hrvatske neće igrati u Kotoru na završnici Svjetskog kupa, pošto će pratiti preporuke Vlade te zemlje, za koju je sporno to što ime objekta u Kotoru nosi naziv “Zoran-Džimi Gopčević”. To je saopšteno u dopisu koji je hrvatski savez poslao VPSCG-u.
“Ovim putem vas obavještavamo da će HVS držati preporuka Vlade Republike Hrvatske u kojoj nedvosmisleno stoji da klubovi i reprezentacije ne igraju na bazenu Kotoru. Zato vas ovim putem molimo da se sporno pitanje imena bazena u Kotoru riješi na nivou dviju država”, navodi se u saopštenju.
Eventualno odustajanje od završnog turnira, kako su naveli, ugrozilo bi saradnju dva saveza, te i samu Regionalnu ligu.
“U slučaju da ipak odlučite da organizujte završnicu završnicu Svjetkog kupa u Kotoru, naša reprezentacija će otkazati nastup po cijenu sankcija od strane Fine. Vjerujemo da to nikome ne bi odgovaralo, te da bi ugrozilo saradnju dva saveza, a samim tim i odigravanje reagionale lige”, zakljujučuju iz HVS-a.
Hvatska optužuje Zorana Gopčevića za ratne zločine u logoru Morinj, pa su hrvatski klubovi i reprezentacija donijeli odluku da ne gostuju u Kotoru. Iz Crne Gore su u više navrata i na više nivoa kazali da je Gopčević bio samo običan čuvar u Logoru Morinj.
Superfinale Svjetskog igra igra se od 11. do 13. aprila, a uz Kotor domaćin će biti i Budva.
Ko je bio Zoran Gopčević
Zoran Gopčević jedan je od najboljih crnogorskih vaterpolista svih vremena. Osvojio je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine, a ima i evropsko srebro i svjetsku bronzu.
Zoran Gopčević preminuo je 2010. godine u 46. godini života.
Logor Morinj bio je devedesetih, za vrijeme sukoba na dubrovačkom ratištu, sabirni centar pretežno za civile i hrvatske branitelje sa područja Dubrovačke regije.
Prroblemi i sporenja oko imena bazena su počeli 2021. godine, kada je bazen u Kotoru nazvan po Zoranu Gopčeviću, koji je bio stražar logora Morinj. Hrvatski klubovi iskazali su nezadovoljstvo zbog tog imena, odbijavši igranje na spornom bazenu, pa su se tako kroz sezone tražila razna turnirska rješenja, kako bi se izbjeglo igranje hrvatskih klubova u Kotoru. Priča se nastavlja, pa je iz Hrvatske poručeno da se neće igrati na bazenu dok ima takvo ime.
Zbog kršenja pravila Ženevske konvencije o postupanju sa ratnim zarobljenicima, osuđena su četvorica bivših rezervista JNA na ukupno 12 godina zatvora. Takođe, za 145 državljana Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji su bili ratni zarobljenici u Morinju, država Crna Gora isplatila je oko 1,4 milliona eura odštete.