NP Lovćen: Rekordan broj posjeta, stranci oduševljeni ljepotom - Volim Podgoricu

NP Lovćen: Rekordan broj posjeta, stranci oduševljeni ljepotom

Netaknuti prirodni pejzaži, svjež vazduh, pogled sa platoa Njegoševog mauzoleja na Bokokotorski zaliv, Skadarsko jezero, visoke planinske vrhove, samo su djelić razloga zbog kojeg mnogi Nacionalni park (NP) “Lovćen” nikada ne zaborave. Zbog toga su park obišli turisti sa različitih meridijana, a prema riječima direktorice, Kate Varagić i zaštitara Lazara Radovića, kulturno-istorijsko nasljeđe Lovćena fascinira sve posjetioce.

U jednom danu na Lovćenu, tvrde, možete osjetiti i do tri godišnja doba. Naglašavaju, međutim, da o ljepotma Lovćena valja brinuti, a u njihovo očuvanje ulagati.

Varagić podsjeća da je Lovćen status nacionalnog parka dobio 1952. godine i dodaje da je na rukovodeću funkciju stupila “neočekivano”.

Krajem prošlog septembra, jer NP Lovćen dvije godine nije imao upravljača u smislu direktora. Park je bio u teškom stanju u smislu administrativnih radnji i poslova, ali je u posljednjih sedam mjeseci taj segment značajno unaprijeđen. Turisti nam dolaze iz raznih krajeva svijeta, recimo sa ostrva Man za koje, lično, nijesam čula. Ima posjetilaca iz Njemačke, Finske, Ujedinjenog Kraljevstva… Turisti su oduševljeni prirodom, a na njeno očuvanje možemo da utičemo.

Međutim, iako su turisti uglavnom oduševljeni Nacionalnim parkom “Lovćen”, problemi i zamjerke, tvrdi Varagić, ipak postoje.

„Turisti imaju primjedbe na signalizaciju i markiranje staza. Neke staze nijesu dobro obilježene. Kažu i da regionalni put nije idealno označen“, kazala je.

Varagić napominje da se mora ulagati u prirodna bogatstva i koja se “ne smiju uzimati zdravo za gotovo”. Tvrdi i da nije u redu što se domaći posjetioci žale na cijene ulaznica koja iznosi tri eura.

„Najveći prihodi su nam od naplate ulaznica. Međutim, taj novac ne ide nama u džep, nego se ulaže u park. To naši državljani ne shvataju. Uvijek se bune na naplatu ulaza u park. Njima je puno tri eura. Stranac nikad ne pravi problem, jer je, vjerovatno, iskusio druge zemlje i nacionalne parkove. Ulazak u ovaj NP vrijedi ta tri eura. Naši ljudi prave problem na naplatnim punktovima. Ukoliko im je skupo tri eura, imaju mogućnost kupovine godišnje karte od gotovo 14 eura. Zanemarljiv iznos, zaista. To je lijep poklon za rođendan“, kazala je Varagić, dodajući da lokalno stanovništvo NP “Lovćen” ne plaća ulaz, “već da zaposleni na punktu znaju da oni žive tu”.

Adama Čunaru i njegovu partnerku reporteri “Vijesti” prekinuli su tokom posmatranja ptica. Porijeklom iz Engleske, sa širokom iskrenim osmijehom kažu su da su u Crnoj Gori tek tri dana.

Upitani šta im se najviše dopada, oni ne kriju da su tu zbog prirode i pejzaža.

Ispunjeni veoma čistim i svježim vazduhom. Mnogo nam se sviđa što u nacionalnim parkovima nema otpada. Sjajno je što smo ovdje, nijesmo se pokajali – kazao je Čunara, dodajući da su “osim Lovćena, posjetili i NP ‘Skaradsko jezero’”.

Podsjetivši da dolazi Engleske, crnogorska i tamošnja kultura i odnos prema prirodi su, tvrdi Čunara, različiti.

„Posjetili smo engleske nacionalne parkove kojih ima zaista mnogo. To što smo u prirodi i što je volimo, pa i što nam nije teško da je obilazimo, nas čini veoma srećnim i ispunjenim. Moram da naglasim da su crnogorski nacionalni parkovi dramatičniji od engleskih. U Engleskoj nema puno naselja i zanimljivih konstrukcija u nacionalnim parkovima“, rekao je Čunara.

Da je planinski reljef Crne Gore idealan za planinarenje i brojne izazove, poručila je Francuskinja Žako Brižit. Ne krije da je posjetila više crnogorskih nacionalnih parkova, kao i da je “Crna Gora stvarno divna zemlja”.

„Posjetila sam Nacionalni park Biogradska gora, trenutno sam na Lovćenu kao što sami vidite. Nijesam zaobišla ni Durmitor. Mnogo volim ovaj dio oko Njegoševog mauzoleja. Naročito me raduje što ima dosta staza za planinarenje. Veliki sam fan planinarenja i već 15 godina se bavim istim. Obišla sam mnogo pješačkih staza širom svijeta“,  rekla je Brižit.

Kazala je da dolazi iz Francuske, te da se njenoj sestri naročito dopada Njegošev mauzolej.

„Bila sam i u drugim nacionalnim parkovima u Evropi. Posjetila sam slovačke, slovenačke, bugarske i, naravno, francuske. NP Lovćen je veoma poseban. Pogled je zapanjujuć“, rekla je ona.

Do arhitektonskog remek-djela kakvo je Njegošev mauzolej na Jezerskom vrhu vodi tačno 461 stepenik. Međutim, na tom “iscrpljujućem putovanju”, reporteri “Vijesti” nijesu bili sami. Žamor učenika osnovnih škola iz Budve ispunio je prostrane hodnike, a umor od pješačenja i velike nadmorske visine veoma brzo je potisnut.

Njegošev mauzolej

Opčinjenost Njegoševim mauzolejem nije krio ni Italijan, Dario Mingardi. Kako je kazao reporterima, želi da Crnu Goru predstavi kroz niz vlogova na društvenim mrežama.

„Panorama i priroda Nacionalnog parka Lovćen su zaista divni. Ovo je, inače, prvi nacionalni park koji sam ovdje posjetio. Dolazim iz Italije i ovdje sam gotovo nedjelju dana. Želim da posjetim mnoge gradove i djelove Crne Gore“, rekao je on.

Tvrdi i da je posjetio mnoge nacionalne parkove u Evropi.

„Ali mi je jedan od najdražih Nacionalni park Aosta. Njegošev mauzolej me je zaista opčinio, kao i pogled na Boku kotorsku, Skadarsko jezero… Jedino što mi se ne dopada je promjenjivo vrijeme“, poručio je Mingardi.

Na ulazu u Njegošev mauzolej, između dvije karijatide, srdačnim osmijehom i sa puno strpljenja nadležni zaštitari dočekuju i daju instrukcije posjetiocima. Jedan od njih, Lazar Radović kazao je da je na Lovćenu mnogo više stranaca nego domaćeg stanovništva.

Posjećenost mauzoleja je mnogo bolja u odnosu na prošlu godinu, ali, kako tvrdi, sve zavisi od godišnjeg doba.

„Posjete dosta zavise i od vremena. Ako je vrijeme lijepo i sunčano, posjećenost je velika. Kiša stvara zaista veliki problem. Komentari turista su zaista pozitivni. Jedini problem koji imamo je čistoća oko puta i prilaza. Ima nekoliko mjesta kojima treba stalna pažnja kad je otpad u pitanju“, kazao je on.

Rekordni broj posjeta

Varagić je kazala “Vijestima” da NP “Lovćen” bilježi rast posjeta i prihoda, istakavši da su rashodi za prvi kvartal “porasli za samo jedan odsto”.

Od 1. januara do 11. maja prošle godine broj posjetilaca iznosio je 13.959. Za isti vremenski period ove godine NP Lovćen posjetilo je 25.780 posjetilaca, što znači da se bilježi gotovo dupli rast. Što se tiče prihoda za taj period prošle godine on je iznosio 43.571 euro. Ove godine je to 79.203 eura. Samo moram da naglasim da smo od 1. do 16. maja prošle godine prihodovali 21.601 euro, a bila su 6.953 posjetioca. Ove godine, za taj period, imamo 39.624 eura, odnosno 13.024 posjetioca – navela je Varagić, dodajući da je NP “Lovćen” u martu posjetilo gotovo 2.000 djece.

Obnoviće Centar za posjetioce na Ivanovim koritima do kraja 2026.

Varagić ističe da je trenutno u realizaciji i projekat “PACON 2”, a koji NP Lovćen radi sa Nacionalnim parkovima Crne Gore, Prijestonicom Cetinje i Centrom za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).

„Iz tog projekta crpe se sredstva koja se koriste za rekonstrukciju Centra za posjetioce na Ivanovim koritima. Nije u zavidnom stanju, a radovi čekaju na tenderske procedure. Radovi bi trebalo da se završe sredinom iduće godine“, kazala je.

Vijesti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com