Nikolić: U Crnoj Gori, politički oponenti više se ne posmatraju kao legitimni neistomišljenici, već kao neprijatelji

“Tako javna retorika postaje zasićena ekskluzivizmom, etiketiranjem i govorom mržnje, čime se sužava prostor za racionalnu političku debatu, što u krajnjem slabi demokratski kapacitet društva”, rekla je Maja Nikolić, programska menadžerka Udruženje za odgovorni i održivi razvoj (UZOR).
U Crnoj Gori, politički oponenti više se ne posmatraju kao legitimni neistomišljenici, već kao neprijatelji, a izostanak jasnih standarda dobre argumentacije, otvara prostor za dvostruka tumačenja, logičke greške i emocionalne manipulacije, saopštila je danas Maja Nikolić, programska menadžerka Udruženje za odgovorni i održivi razvoj (UZOR).
“Tako javna retorika postaje zasićena ekskluzivizmom, etiketiranjem i govorom mržnje, čime se sužava prostor za racionalnu političku debatu, što u krajnjem slabi demokratski kapacitet društva. S druge strane, svaki pokušaj da se javni govor ‘normativizuje’ u argumentacionom kontekstu, doživljava se kao ‘policijski posao’, odnosno uskraćivanje slobode govora, što je takođe evidentno i u slučaju govora mržnje”, istakla je Niklić u saopštenju.
Ona je dodala da kao odgovor na ove probleme, UZOR predlaže set preporuka koje uključuju uvođenje normi dobre političke komunikacije, reformu zakonskih odredbi o govoru mržnje, jačanje medijske i argumentacione pismenosti kroz obrazovanje, razvoj mehanizama za rano prepoznavanje retoričke radikalizacije, te otvaranje prostora za konstruktivni dijalog među političkim akterima.
“Ovom analizom želimo da doprinesemo stvaranju političke i društvene kulture u kojoj neslaganje neće voditi neprijateljstvu i antagonizmu, već biti osnova za kvalitetniju i demokratskiju razmjenu ideja. Isto tako, svjesni smo da ne živimo na “slobodnom tržištu ideja”, već u polarizovanoj javnoj sferi podložnoj dezinformacijama- pa potenciranjem dobre argumentacije možemo izbjeći prizvuk ideološke ostrašćenosti. Ove preporuke ne nude brza rješenja, ali predstavljaju održiv okvir za izgradnju, inkluzivnije i racionalnije javne scene u Crnoj Gori. Njihova implementacija zahtijeva političku volju, međusektorsku saradnju i dugoročnu institucionalnu podršku”, kazala je Nikolić.
Ona je poručila da bez jasnog odgovora na izazove retoričke radikalizacije, Crna Gora ostaje izložena opasnostima dublje polarizacije, institucionalne erozije i narušavanja demokratskog dijaloga.
“A to nije put do UZOR(nog) društva…”, kazala je Nikolić.