ALTERNATIVA PODNIJELA KRIVIČNU PRIJAVU PROTIV “TOŠČELIKA” Pejak: Kad neće država, mi ćemo zaštiti simbol Nikšića i CG


“Kad država neće, Alternativa Crna Gora će zaštititi simbol Nikšića i Crne Gore. Nekada se naš grad poznavao po ovoj fabrici. Čitava bivša Jugoslavija je znala gdje je “grad čelika i piva”. Sad ovaj gigant živi “na aparatima”, poručio je Vesko Pejak, koordinator Alterantive.
Kako je arčena imovina
Imovinu Željezare turski investitori kupili su iz stečaja 2012. godine, za 15,1 milion eura, a njihova ugovorna obaveza je bila da za prve tri godine investira 35 miliona eura i nakon tog ciklusa zapošljava 550 radnika sa godišnjom proizvodnjom od 240.000 do 400.000 tona što, jasno je, nije ispoštovano.
Investicioni ugovor između Vlade i kompanije Toščelik istekao je u junu 2017. godine.
Iz Ministarsva ekonomije i turizma (MERT) u junu ove godine su potvrdili da Tosjali grupa nije realizovala ugovorne obaveze, te da će MERT “u narednom periodu pažljivo sagledati sve pravne činjenice”, ali do danas nema informacija da je nešto preduzeto.
Ugovor sa turskim investitorom bio je, kao i brojni drugi kojima je napravljena nemjerlljiva šteta državi Crnoj Gori, tajan.
U Željezari Tosčelik, rad je obustavljen u martu prošle godine po odluci poslovodstva zbog, kako su naveli, nerentabilne proizvodnje i nepovoljnih uslova na tržištu.
Zaposleni su tada poslati na prinudne odmore uz planirane zarade od 70 odsto, ali je taj iznos korigovan na 90 odsto nakon sastanka poslovodstva sa predstavnicima Ministarstva ekonomskog razvoja.
Kompanija Tosjali je nakon toga zatražila pomoć države u obezbjeđenju godišnjih subvencija u iznosu od pet do šest miliona EUR za pokretanje proizvodnje, što je bilo neprihvatljivo za Vladu Crne Gore.
Ugovor sa Tosjali grupom je objavilo udruženje Alternativa, uz logično pitanje – zašto sada država plaća Turcima fabriku iz koje su oni proteklih deset godina izvlačili profit, a nisu ispoštovali niti jednu investicionu ugovornu obavezu, umjesto da je ugovor raskinula i tražila obeštećenje.
V.M.