SLUČAJ ŽELJEZARA: Turci 10 godina samo izvlačili profit, a sada će država njima da plati fabriku? - Volim Podgoricu

SLUČAJ ŽELJEZARA: Turci 10 godina samo izvlačili profit, a sada će država njima da plati fabriku?

"Što se tiče bivših vlada pod kontrolom DPS-a, ko zna kakve su sve koruptivne radnje vezane za ovaj ugovor. Ostaje dilema zašto ga nijesu raskinule vlade premijera Krivokapića i Abazovića", navode iz Alternative

Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu Dritan Abazović saopštio je na jučerašnjem sastanku sa radnicima nikšićke Željezare da će fabriku preuzeti Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i da je rok za prodaju akcija 26. septembar.

ABAZOVIĆ SAOPŠTIO RADNICIMA: Željezaru će preuzeti EPCG, prodaja akcija do 26. septembra

Dio Željezaraca ide pred Vladu, čekaju novi sastanak

DAVIDOVIĆ O ŽELJEZARI: Zaklela se zemlja raju da se tajne sve saznaju, mi nismo prevarili

Ovo obećanje došlo je nakon što je propao prvobitni “plan” da fabriku od Turaka otkupi nikšićki biznismen Miodrag Daka Davidović, odnosno nakon što je plasirana ideja da fabriku otkupi Elektroprivreda Crne Gore, što bi značilo i promjenu djelatnosti.

Međutim, i u slučaju Željezare, stoji dilema – da li će se država Crna Gora odnosno njeni građani u poslovima sa privatnim “investitorima” i ovoga puta provesti kao – bosi po trnju.

Naime, turska Tosjali grupa, koja je vlasnik nikšićke Željezare, nije ispunila obaveze iz investicionog ugovora koji je potpisala sa Vladom 2012. godine, već je punih 10 godina isključivo izvlačila profit.

Sada traže 25 miliona za imovinu fabrike koju su platili 15,1 milion, a koja je u međuvremenu, prema tvrdnjama radnika, u značajnoj mjeri uništena. I država, odnosno EPCG, će platiti?

Turci nisu ispoštovali Ugovor

Imovinu Željezare turski investitori kupili su iz stečaja 2012. godine, za 15,1 milion eura, a njihova ugovorna obaveza je bila da za prve tri godine investira 35 miliona eura i nakon tog ciklusa zapošljava 550 radnika sa godišnjom proizvodnjom od 240.000 do 400.000 tona što, jasno je, nije ispoštovano.

Investicioni ugovor između Vlade i kompanije Toščelik istekao je u junu 2017. godine.

Iz Ministarsva ekonomije i turizma (MERT) u junu ove godine su potvrdili da Tosjali grupa nije realizovala ugovorne obaveze, te da će MERT “u narednom periodu pažljivo sagledati sve pravne činjenice”, ali do danas nema informacija da je nešto preduzeto.

Ugovor sa turskim investitorom bio je, kao i brojni drugi kojima je napravljena nemjerlljiva šteta državi Crnoj Gori, tajan.

U Željezari Tosčelik, rad je obustavljen u martu prošle godine po odluci poslovodstva zbog, kako su naveli, nerentabilne proizvodnje i nepovoljnih uslova na tržištu.

Zaposleni su tada poslati na prinudne odmore uz planirane zarade od 70 odsto, ali je taj iznos korigovan na 90 odsto nakon sastanka poslovodstva sa predstavnicima Ministarstva ekonomskog razvoja.

Kompanija Tosjali je nakon toga zatražila pomoć države u obezbjeđenju godišnjih subvencija u iznosu od pet do šest miliona EUR za pokretanje proizvodnje, što je bilo neprihvatljivo za Vladu Crne Gore.

Ugovor sa Tosjali grupom je, prije dva dana, objavilo udruženje Alternativa, uz logično pitanje – zašto sada država plaća Turcima fabriku iz koje su oni proteklih deset godina izvlačili profit, a nisu ispoštovali niti jednu investicionu ugovornu obavezu, umjesto da je ugovor raskinula i tražila obeštećenje.

“Šta smo mi dužni Turcima i zašto nije raskinut ugovor sa turskom Tosjali grupom iako nije ispoštovala nijednu stavku iz Investicionog ugovora? Što se tiče bivših vlada pod kontrolom DPS-a tu su stvari manje-više jasne. Ko zna kakve su sve koruptivne radnje vezane za ovaj ugovor. Međutim, ostaje dilema zašto to nijesu uradile vlade premijera Krivokapića i premijera Abazovića?”, pitaju iz Alternative.

Radnici i dalje na krovu

Radnici Željezare, i nakon obećanja premijera u tehničkom mandatu, Dritana Abazovića, i dalje su na krovu fabrike i traže samo jedno – da nastave da rade.

Vlasnik im je početkom juna saopštio da planira da ostavi 25 radnika iz uprave, a ostale da otpusti, odnosno da će im 1. septembra uručiti otkaze, i oni od tada protestuju i traže da država riješi njihov status.

Ovako komentarišu ugovor države i Tosjali grupe:

“To je taj famozni ugovor koji je praktično deset godina bio sakriven od očiju javnosti. Taj ugovor pokazuje da Turci nisu ispoštovali ništa od dogovorenog. Bile su zacrtane ogromne investicije – da se zaposli mnogo veći broj ljudi nego što je sada u fabrici. Proizvodnja da bude mnogo veća, a ništa od toga nije ispoštovano”, kazao je Ljubiša Đikanović.

Od planiranih 35 miliona eura, kako su kazali predstavnici radnika, uloženo je samo četiri.

“Sa druge strane, izrezali su konti liv i elektrolučnu peć od 60 tona, takođe i kolosjeke u fabrici uništili su kombinavanu valjaonicu. To je dovoljan dokaz kako su invenstirali”, poručio je predstavnik radnika, Ivan Vujović.

Radnici sada čekaju na potez države odnosno realizaciju najave da Željezaru od Turaka otkupi Elektroprivreda.

“Primarna proizvodnja nam je čelik, ali, ukoliko EPCG vidi svoj interes, radnici su spremni i da rade bilo koje druge poslove”, rekao je Vujović.

V.M.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com