ISTRAŽUJEMO: Dobijate bezbroj reklamnih poruka? Evo da li vaš operater ustupa brojeve i kako da se zaštitite - Volim Podgoricu

ISTRAŽUJEMO: Dobijate bezbroj reklamnih poruka? Evo da li vaš operater ustupa brojeve i kako da se zaštitite

Gotovo da nema crnogorskog građanina koji svakodnevno ne primi i po nekoliko SMS ili Viber reklamnih poruka, a česti su i neželjeni pozivi raznih istraživačkih agencija koje narušavaju vašu privatnost i uzurpiraju vaše vrijeme. Agresivne marketinške kampanje vas nerviraju, i s pravom se pitate odakle svima njima vaš broj telefona, i odakle im pravo da vas zasipaju reklamama i pozivima a da nemaju vašu saglasnost. 

Da li se ovim krši pravo na privatnost? Da li je vaš broj telefona lični podatak koji podliježe Zakonu o zaštiti ličnih podataka? Kome da se žalite i kako da se odbranite?  

Ova i druga pitanja VOP je uputio Agenciji za elektronske komunikacije I poštansku djelatnost, kao i telefonskim operaterima, a zaključak na osnovu njihovih odgovora je da, ukoliko želite da se odbranite od “bombardovanja” reklamnim porukama i pozivima, morate preduzeti konkretne korake da biste zaštitili svoju privatnost.

Kako zabraniti oglašivačima da vas kontaktiraju?

Iz Agencije za elektronske komunikacije kažu da je Zakonom o elektronskim komunikacijama propisano da pretplatnici javno dostupnih telefonskih usluga imaju pravo da njihovi lični podaci budu unijeti u imenik operatora, ali i obaveza operatora da uspostave, objave i ažuriraju imenik pretplatnika javno dostupnih telefonskih usluga, osim pretplatnika koji su u pisanoj formi zahtjevali zabranu unošenja svojih podataka u imenik. Telefonski operatori su dužni da podatke iz imenika učine lako dostupnim svim korisnicima, preko javno dostupne službe informacija operatora, putem tf poziva ili SMS-a.

Postoji mogućnost, kažu u EKIP-u, da pretplatnici zahtjevaju zabranu unošenja svojih podataka u imenik.

“Agencija za elektronske komunkacije i poštansku djelatnost je uspostavila registar u elektronskom obliku, Ne zovi me˝, koji sadrži samo telefonske brojeve i e-mail adrese korisnika koji ne žele da primaju elektronske poruke odnosno telefonske pozive u svrhu direktnog marketinga. Upis/brisanje podataka u Registar, bez naknade, obavlja operator javne elektronske komunikacione mreže, koji sa korisnikom ima zaključen pretplatnički ugovor”, navode iz EKIP-a. 

Najjednostavniji način je slanje SMS-a na broj 14876, sa telefonskog broja korisnika koji se želi upisati/brisati iz Registra, sa jednom od poruka: Prijava/Odjava.  Ako dobijate poruke putem Viber-a, postoji mogućnost da odbijete da primate poruke od tog pošiljaoca u svakom trenutku.

“Naša je preporuka, ako ne želite da primate poruke da se upišete u Registar, a ako i tada budete dobijali porike obratite se svom operatoru ili Agenciji”, kažu u EKIP-u. 

Dodaju da je od uspostavljanja Registra do sada, pored operatora elektronskih komunikacija (Crnogorskog telekoma, Telenor, Mtel i Telemach), pristup registru za preuzimanje podataka kompletnog spisaka brojeva i e-mail adresa koji ne žele da primaju poruke ili telefonske pozive u svrhu marketinga, omogućen i za još 8 privrednih subjekata koji se bave slanjem marketinških poruka.

“Svi oni su upoznati sa načinom korišćenja Registra i potrebom usaglašavanja svojih baza podataka o korisnicima sa podacima iz registra. Prije svakog slanja poruka u obavezi su da provjere brojeve koji su upisani u Registar i da iz ih uklone iz spiska za slanje”, navode u EKIP-u.   

Kome se žaliti za kršenje prava na privatnost?

Korisnici koji primaju neželjene telefonske pozive raznih istraživačkih agencija treba da  se obrate svom operatoru, i da se žale na uznemiravanje, navode iz Agencije za poštansku djelatnost i elektronske komunikacije. 

Kada je u pitanju kršenje zakonskih odredbi koje se tiču zaštite ličnih podataka i privatnosti korisnika, za to su propisane novčane kazne, a kontrolu nad sprovođenjem mjera kojima se obezbjeđuje sigurnost podataka o korisnicima vrši organ nadležan za zaštitu ličnih podataka. Ukoliko smatraju da se krše njihova prava na privatnost, korisnici se mogu obratiti organu nadležanom za zaštitu ličnih podataka”, navode iz Agencije. To je u Crnoj Gori Agncija za zaštitu ličnih podataka. 

Naglašavaju da u obrascu za registraciju korisnika javnih elektronskih komunikacija usluga, korisnik mora da izabere hoće li da se njegov broj upiše u telefonski imenik ili ne, a takođe može da da saglasnost da se njegovi lični podaci obrađuju u marketinške svrhe, da prima promotivne ponude i slično. Date saglasnosti se uvjek mogu povući. Telefonski operatori, kako dodaju, ne dostavljaju svoje baze podataka kompanijama već kompanije koje se bave marketingom od svojih kupaca uzimaju kontakt telefone prilikom nekih akcija, nagradnih igara, popusta ili brojeve uzimaju iz imenika i tako formiraju svoju bazu korisnika kojima šalju marketinške poruke.

“Prema tome građani treba dobro da vode računa da li da daju svoje lične podatke ili kontakt telefone prilikom neke kupovine. Građani se mogu uvijek obratiti tim kompanijama(trgovcima) i tražiti da se njihovi brojevi telefona ili podaci o njima brišu iz tih baza”, zaključuju iz EKIP-a u odgovorima na pitanja VOP-a. 

Pazite šta potpisujete

Iz Telekoma su VOP-u kazali da, kada je riječ o slanju poruka radi direktnog marketinga, u skladu sa Pravilnikom Agencije za elektronske komunikacije (EKIP) ono je dozvoljeno uz prethodno pribavljenu saglasnost korisnika.

“Telekom nudi više vrste usluga direktnog marketinga, u zavisnosti od potreba poslovnih klijenata. Ukoliko korisnik ove usluge šalje poruke svojoj korisničkoj bazi, on je dužan da za te potrebe prikupi neophodne saglasnosti. Dakle, poslovni korisnik je u skladu sa ugovorom dužan da pristupi Registru „Ne zovi me“ i da brojeve iz Registra isključi iz svoje baze za slanje poruka radi direktnog marketinga, budući da u ovom slučaju ima mogućnost slanja poruka korisnicima svih operatora te da Telekom nema pristup takvim bazama.

Ukoliko u skladu sa ugovorom Telekom na sebe preuzme obavezu slanja poruka, imamo mogućnost slanja samo našim korisnicima koji su dali saglasnost za primanje reklamnih poruka. Telekom saglasnosti prikuplja prilikom potpisivanja ugovora za servise, a korisnik koji je dao saglasnost može je opozvati u bilo kom trenutku podnošenjem zahtjeva za brisanje iz Registra EKIP-a o kojem je prethodno bilo riječi, a zahtjev se potpisuje kod operatora, navode iz Telekoma. 

U Telenoru za VOP kažu da je “zaštita privatnosti korisnika jedan od prioriteta u poslovanju Telenora”

“Zato podatke o našim korisnicima, uključujući i brojeve telefona, ne ustupamo trećim licima. Ono što Telenor pruža trećim licima jeste ‘’Bulk SMS’’ usluga, koja podrazumijeva da treće lice, tj. content provider može da se poveže sa nama i šalje poruke svojim korisnicima. Dakle, veoma je važno da naši korisnici znaju da mi ne dajemo spisak brojeva, već samo pružamo tehničku mogućnost slanja poruka. Imajući to u vidu, mi ne kreiramo niti zalazimo u sadržaj SMS poruka, jer to nije ni zakonski dozvoljeno”, navode u Telenoru. 

I oni, takođe, upućuju korinsnike koji ne žele da primaju  neželjene poruke i pozive na Registar Ne zovi me. 

Iz kompanije M:tel nisu odgovorili na pitanja VOP-a da li trećim licima ustupaju brojeve telefona svojih korisnika, pod kojim uslovima i kome njihovi korisnici mogu da se žale ukoliko vjeruju da im je povrijeđeno pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka. 

V.R. – V.M. 

 

46 komentara

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com