POSLE NJEGA NAM JE KRENULO NIZBRDO: Najveća sahrana u ISTORIJI ČOVJEČANSTVA - Volim Podgoricu

POSLE NJEGA NAM JE KRENULO NIZBRDO: Najveća sahrana u ISTORIJI ČOVJEČANSTVA

Na današnji dan, doživotni predsjednik SFRJ Josif Broz Tito sahranjen je u Beogradu. Hiljade građana Jugoslavije u suzama je ispratilo predsjednika Tita na vječni počinak, a u dugačkoj koloni jedan do drugog koračali su najviši zvaničnici tog vremena.

Od Margaret Tačer, preko Muamera el Gadafija, Sadama Huseina, Leonida Brežnjeva, Helmuta Šmita i mnogih drugih, svjetska elita tog dana došla je da u Beograd da se oprosti od druga Tita.

Ceremonija saharane počela je tačno u podne 8. maja 1980. godine kada je tijelo doživotnog predsjednika SFRJ izneto iz Skupštine Jugoslavije. Titov kovčeg je iznelo 8 admirala i generala JNA.

Dugačka pogrebna kolona je krenula Ulicom kneza Miloša i Bulevarom Oktobarske revolucije do bivše zimske bašte Titove rezidencije, Muzeja “25. maj“ i Kuće cveća. Poslednji govor održao je Lazar Koliševski ispred Kuće cveća i tribine postavljene za strane državnike. Uz zvuke Internacionale, kovčeg sa tijelom Josipa Broza je u 15:00h unijet u Kuću cvijeća.

Danas, sahranu Josipa Broza Tita mnogi nazivaju najvećom sahranom u istoriji čovječansta jer, kao nikada do tada u vrijeme hladnoratovskih odnosa, rame uz rame, u pogrebnoj povorci šetali su i zapadni političari i komunističke vođe i kraljevi i predsjednici.

Sahrani je prisustvovalo 124 delegacije zemalja. Poslednji pozdrav drugu Titu uputilo je 38 šefova država (kraljeva i predsjednika), 5 prinčeva, 7 potpredsjednika republika, 6 predsjednika parlamenata, 10 predsjednika vlada, 3 potpredsednika vlada, 12 ministara inostranih poslova, 20 članova vlada i 21 državni funkcioner.

Njegova smrt označila je kraj jedne ere. Narednih desetak godina svakog 4. maja u 15:05 su se širom SFR Jugoslavije uključivale sirene i svako bi bio obavezan da minutom ćutanja na mjestu gde se zatekao oda poštu.
Rukovodstvo SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije odlučilo se da posle Titove smrti svoju politiku doktrinu nazove „I posle Tita – Tito!“, pa je stoga bilo neprimjereno poslednje počivalište Josipa Broza Tita nazivati grobom ili mauzolejom, već je ustanovljen eufemizam „Kuća cvijeća“.

Ovaj naziv postao je opšte prihvaćen s obzirom da je Titov grob bio okružen velikim cvjetnim žbunovima i zadržao se i posle raspada SFRJ.

Od osnivanja Memorijalnog centra, 1982. godine kada su zvanično počele da se blježe posjete Kući cvijeća pa do 2012. godine, to mjesto je, prema evidenciji koju vode nadležni u Muzeju istorije Jugoslavije posjetilo više od 17 miliona ljudi. I danas na godišnjicu Titove smrti ili rođenja organizuju se turistučki obilsci njegovog poslednjeg konačišta.

Deceniju nakon njegove smrti, u SFRJ počeo je krvavi građanski rat koji je okončan raspadom države čiji je Tito bio doživotni predsjednik.

(M.B./Blic)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com