Alabar odustao od kupališta na Velikoj plaži, ali ima uslov - Volim Podgoricu

Alabar odustao od kupališta na Velikoj plaži, ali ima uslov

Mohamed Alabar, osnivač Emaar Properties i predsjednik komapnije  “Eagle Hills”  odustao je od zakupa kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju pod uslovom da drugorangirani zakupci plate njegovoj firmi troškove bankarske garancije koje su bile jedan od uslova javnog poziva koji je raspisalo Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom početkom februara ove godine, saznaje Primorski portal.

To bi značilo da drugorangirani ponuđači za devet kupališta na Velikoj plaži  mogu direktno zaključiti ugovore za zakup plaža sa Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom.

Predstavnici zakupaca kupališta na Velikoj plaži, advokati kompanije “Eagle Hills” i čelnici Javnog preduzeća za upravljanje Morskim dobrom juče su imali sastanak u ovom državnom preduzeću u Budvi, ali se još nisu zvanično oglasili oko detalja dogovora.

Podsjetimo, nakon okončanja javnog poziva, stručna komisija je uvidom u ponude utvrdila da će arapska kompanija dobiti gazdovanje za devet od 19 kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju. Nezvanično,  Eagle Hills je za zakup tih plaža ponudio ukupno 1,85 miliona eura.

Da bi Alabar mogao odustati od zakupa kupališa na Velikoj plaži signalizirano je nakon najave megaprojekta koji je navodno planirao realizovati na najatraktivnijem dragulju Crnogorske obale za šta ima  “zeleno svijetlo” od premijera Milojka Spajića.

Alabarovo odustajanje od zakupa kupališta nije sporno za Spajića.

Ranije su iz kabineta premijera Milojka Spajića naveli da “svako dalje postupanje prvorangiranih ponuđača, koje je u skladu sa zakonskim okvirom, isključivo je njihova odluka koju donose na bazi njihovih biznis planova“.

Koji su dalji planovi Alabara crnogorska javnost još ne zna, ali ono što je jasno danas  kupališta na Velikoj plaži  teško mogu biti spremna i do početka juna.

Predsjednik Udruženja zakupaca plaža u Ulcinju Prelja Škrelja kazao je za Primorski portal da zakupci kupališta u Ulcinju neće stići da ih na vrijeme pripreme za početak predstojeće sezone.

„Tradicionalno kupališta na Velikoj plaži ranijih godina su otvarana za 1.maj. Ove godine dvije nedelje ranije mi za brojna kupališta ne znamo ni ko će ih dobiti u zakup što je neozbiljno od Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom  i neprihvatljivo za turističku privredu, za cjelokupnu destinaciju“, rekao je.

Tenderi su, dodaje, otvoreni prije na početku drugog kvartala u martu za Velilu plažu, ugovor još niko od zakupaca nije potpisao sa Morskim dobrom, a za 10-tak kupališta od ukupno52 u Ulcinju tek se ništa ne zna.

On je dodao da su rokovi za žalbe istekli  da  Morsko dobro kasni sa potpisivanjem ugovora.

„Nekima od zakupca u Ulcinju su prošle sedmice poslali formu ugovora, ali još niko nije potpisao. Tek nakon potpisivanja ugovora zakupci mogu da počnu sa pripremama uređenja kupališta. Ja sam bio zakupac dijela Velike plaže preko 20 godina I sa sigurnošću iz iskustva mogu reći da se plaža ne može spremiti za 15 dana. Nema trika. Na Velikoj plaži  su specifični uslovi –otvoreno more. Administrativni dio posla je morao biti završen prije proljeća da bi zakupci stigli na vrijeme da pripreme kupališta. Na to je Morskom dobru ukazano više puta. Zakupci nemaju posao samo opremanja, pred njima su obaveze sa bankama, obezbjeđivanje garancija, za što je  prethodno neophodno prikupiti dokumentacije od bilansa stanja za prethodnu godinu i sve ostalo što iziskuje vrijeme, pa nabavka plažnog mobilijara koji mora da se obnavlja. Za sve to potrebno je oko dva mjeseca. Zakupac ni jedne plaže u Ulcinju nije počeo sa pripremom“, kazao je Škrelja.

Iz Morskog dobra i ministarstva prostornog planiranja,urbanizma i državne imovine ranije su kazali da se cijene zakupa nisu mijenjale od 2019. godine te su početkom godine  najavili povećanje cijene zakupa u prosjeku od 30 do 40 posto.

S druge strane računica dosadašnjih zakupaca plaža iz Ulcinja je drugačija.

Od 2019. do 2024. bila je cijena zakupa od 0,47 centi do 0,85 centi. Sada je 2,5 eura. Znači, površina plaže od 10.000 kvadrata je automatski 25.000 eura. Znači, to je jedna stavka što predstavlja rast od minimalno 250%.  Druga stavka je do sada najveći namet na cijenu terase ugostiteljskih objekata, koje  su nekim zonama Velike plaže, kao i za ugostiteljske objekte na riijeci Bojani, poskupili oko 300 % sa 18 eura na 60 eura po metru kvadratnom.

Obrazloženje za drastično povećanje  resornog ministarstva i Morskog dobra ranije su objasnili da je jedini razlog većih cijena zakupa u Ulcinju to što su gotovo sve plaže u toj najjužnijoj opštini do sada imale dva puta veću kvadraturu – nego što su ustvari plaćane. Zbog većih cijena i velikog broja ponuda u Morskom dobru zadovoljno trljaju ruke. Potvrđuje to, kažu, ispravnost njihove odluke da uvećaju zakupe.

Šta to konkretno znači u praksi?

Sagovornici Primorskog portala čije su ponude prvorangirane na ovogodišnjem tender pojašnjavaju

„Prva rata za zakupa plaže je ovo ljeto veća od ukupnog iznosa koju smo platitli za 2024.godinu Javanom preduzeću za upravljanje Morskim dobrom. Za ovu godinu prva rata je oko 46.000 sa PDV –om, a lani smo  nekoliko hiljada manje uplatili ukupan iznos. Ove godine zakup dijela Velike plaže sa PDV će biti oko 130.000 eura. Na ovu cijenu se dodaju komunalije, porezi, plate zaposlenima…“, navodi sagovornik Primorskog portala.

Na pitanje- koliko će dizati cijene plažnog mobilijara, pića i hrane, naši sagovornici odgovaraju da je to moranje, ali da će tražiti mjeru poznajući prilike. Prošle godine cijena  mobilijara na Velikoj plaži iznosila je 15-20 eura za dvije ležaljke i suncobran, a od 25 do 50 eura za plažne baldahine.

„Cijene moramo povećati, nekoliko eura za plažni mobilijar, a razmišljamo za piće i hranu do 30 %. Međutim, ne zaboravljamo da naši gosti nisu visokoplatežni. Znamo kakve su cijene u susjednoj državi, kako da budemo konkurentni Moramo razmišljati o ukupnoj turističkoj privredi što mislimo da nije slučaj sa Morskim dobrom. Očigledno je da oni još nisu shvatili kako trenutno  više novca u njihovom budžetu, dugoročno može voditi do kraha crnogorske turističke privrede. Morsko dobro je sa drastičnim povećanjem cijena zakupa plaža uslovilo računicu da ležaljka košta skuplje od kreveta“, kažu Ulcinjani.

Odluke Vlade i sporazum za Ujedinjenim Arapskim Emiratima Ulcinjani karakterišu najvećim ekonomskim udarom na najjužniji crnogorski primorski grad.

Primorski portal

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com