Alarmantno: Svaki četvrti dan po jedno samoubistvo u Crnoj Gori

U Crnoj Gori se na svaka četiri dana dogodi po jedno samoubistvo, pokazuju podaci za prošlu godinu, kada su 83 lica digla ruku na sebe. Iako se u odnosu na dvije godine ranije bilježi pad broja suicida, i dalje se radi o visokom i, prema ocjeni stručnjaka, alarmantnom broju samoubistava u našoj državi.
S druge strane, Crna Gora i dalje nema razvijen sistem mentalne zdravstvene zaštite građana.
“U periodu od 1. januara do 31. decembra 2024. godine registrovana su 83 samoubistva. U 2022. godini registrovano je 121 samoubistvo, a u 2023. godini 108, iz čega proizilazi da je u prošloj godini zabilježen znatan pad u broju izvršenih suicida.
Shodno evidencijama Uprave policije za prošlu godinu, na teritoriji u nadležnosti Odjeljenja bezbjednosti Podgorica registrovano je 19 samoubistava, Odjeljenja bezbjednosti Nikšić 11 samoubistava, Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja pet samoubistava, Odjeljenja bezbjednosti Berane četiri samoubistva, Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje devet samoubistava, Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi tri samoubistva”, saopštili su “Danu” iz Uprave policije.
“Na teritoriji u nadležnosti Stanice policije Plužine bila su dva samoubistva, isto koliko i na teritoriji u nadležnosti Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, a na teritoriji u nadležnosti Stanice policije Plav jedno samoubistvo”, kazali su nam iz Uprave policije.
U odgovoru na naše pitanje naveli su da je najviše suicida izvršeno vješanjem.
“Posmatrano po starosnoj strukturi, u najviše slučajeva se radi o licima koja su starija od 60 godina”, navode iz Upravi policije.
Kako je u razgovoru za “Dan” ocijenio psihijatar Borislav Đurišić, iako je došlo do pada broja samoubistava u Crnoj Gori, to je i dalje veliki broj.
Govoreći o prevenciji suicida, naš sagovornik naglašava da prevencija zahtijeva sveobuhvatan i sistemski pristup.
“Ključni korak je jačanje socijalne podrške, posebno za stariju populaciju, koja je među najugroženijima. Potrebno je povećati kapacitete domova za stare i unaprijediti usluge socijalne zaštite, jer mnogi stariji građani, bez porodične podrške, ostaju prepušteni sami sebi, što povećava rizik od suicida. Takođe, mentalno zdravlje mora postati prioritet. Trenutno u bolnici u Nikšiću nedostaju četiri psihijatra, a sličan problem imaju i u drugim gradovima. Nedovoljno stručnjaka znači da građani često ne mogu dobiti pravovremenu pomoć, što dodatno otežava situaciju. Poseban fokus treba da bude na mladima, jer se autodestruktivno ponašanje često manifestuje kroz rizične aktivnosti poput brze vožnje i zloupotrebe alkohola, što može predstavljati latentni suicid. Edukacija i rad sa ovom populacijom ključni su za prevenciju.
Takođe, hitno je potrebno uvođenje kriznih centara i SOS linija koje bi omogućile brzu i besplatnu psihološku pomoć (što je nadležno ministarstvo i počelo da realizuje nakon tragičnog događaja na Cetinju). U mnogim slučajevima, pravovremena intervencija može značiti razliku između života i smrti”, ukazao je Đurišić.
Dan