Čapuni: Spajić ne zna mehanizme zaštite manjina

Poslanik Albanske alijanse u crnogorskom parlamentu Ilir Čapuni za “Dan” je kazao da je zbog brojnih drugih manjkavosti pitanje moguće štete koju bi sporazum sa UAE izazvao po zakonom definisana manjinska prava albanske zajednice koja dominantno živi u tom gradu, palo je u drugi plan.
Kako je pojasnio, zbog brojnih drugih manjkavosti koje postoje u sporazumu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i zbog Spajićevog nerazumijevanja korpusa manjinskih prava demonstriranog sa sastanka koji je imao sa predstavnicima Opštine Ulcinj, pitanje moguće štete koju bi sporazum sa UAE izazvao po zakonom definisana manjinska prava albanske zajednice koja dominantno živi u tom gradu, palo je u drugi plan. Međutim, objašnjava i da su se nakon izrazite autističnosti Vlade na zahtjeve građana i stručne javnosti, morali pozvati na činjenicu koju nisu istakli u prvi plan.
“Naime, član 39 Zakona o manjinskim pravima i slobodama izričito zabranjuje preduzimanje mjera i aktivnosti kojima bi se promijenila struktura stanovništva na područjima na kojima žive pripadnici manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica”, rekao je Čapuni.
Čapuni je rekao da su u Skupštini imali situaciju gdje su ministarka javnih radova i predsjednik Skupštine dali sebi za pravo da ocijene stanje prava manjinskih naroda i da onemoguće usaglašavanje stavova. Kazao je i da je u sličnim situacijama predsjednik parlamenta davao pauzu kako bi se dvije strane usaglasile, dok su u konkretnom slučaju ministarka odbijanjem i predsjednik parlamenta brzim zaključivanjem sjednice obesmislili zahtjev za usaglašavanjem koji je uputio i na taj način onemogućili ovaj afirmativni mehanizam Zakona o manjinskim pravima i slobodama.
“Ovim je sada isplivao i tinjajući problem u kojoj mjeri većina ocjenjuje prava i osjećaj manjine što ukazuje i na trend ili politike koje mogu ići na štetu albanskom narodu u Crnoj Gori. Zato, sada moramo da stvari sagledamo i iz ovog ugla, i to ne sami, već uz relevantne predstavnike međunarodnih organizacija”, kazao je Čapuni.
Naglasio je da su uložili znatne napore da se poslednjih dana otvori dijalog sa Vladom, ali da pored brojnih argumenata, opet nisu naišli na razumijevanje. Čapuni je kazao da predstavnici Albanaca u Crnoj Gori imaju čitav niz zahtjeva, od kojih je problem morskog dobra najstariji i najbitniji jer 57% pojasa morskog dobra se nalazi u Ulcinju gdje granica ovog pojasa prelazi 2 kilometra mimo zakona.
“Sinoćnji epilog u Skupštini ukazao nam je jasno i da većina poslanika i javnih djelatnika slabo poznaje mehanizme afirmativne akcije i zaštite manjina. Dijalog o ekonomskim pravima albanskog naroda je sada neophodan. Spočitavati Ulcinju da se nije razvio zbog neznanja ili politike je licemjerno”, konstatovao je Čapuni.
Upitao je i kako to da se može razviti grad iz koga se samo crpi, a ništa ne vraća, te kako se može razvijati opština koja nema kontrolu nad svojom obalom kao najvrednijim resursom.
“Sve u svemu, Ulcinj je herojski grad, jedini grad u Crnoj Gori koji je ukrašen za Vaskrs, i za Bajram, i za Božić. To se mora čuvati i na tome radimo, svim sredstvima”, zaključio je.
Dan