DOBRE VIJESTI: Ovo bi mogao biti KRAJ epidemije, OMIKRON mnogo blaži, istraživanje optimistično

Stopa smrtnosti od omikrona znatno je niža u poređenju sa ranijim brojkama i iznosi 25 odsto u odnosu na brojke umrlih tokom pređašnjih talasa korona virusa, pokazuju podaci velikog istraživanja o smrtnosti, piše “Jutarnji list”.
Naučnici Univerziteta Pretorija i Nacionalnog instituta za zarazne bolesti u Južnoafričkoj Republici pratili su pacijente primljene u veliku bolnicu u gradu Cvane u pokrajini Gauteng, koji se smatra epicentrom omikrona. Otkrili su da je svega 4,5 odsto primljenih pacijenata umrlo tokom talasa omikrona, u poređenju sa 21,3 odsto umrlih prije pojave omikrona.
Ako bi se ti podaci reprodukovali na globalnom nivou došlo bi do potpunog razdvajanja stope zaraženih i smrtnosti što bi označilo okončanje epidemije i ulazak u endemiju, zaključak je naučnog tima.
Pala stopa smrtnosti
Nedavni podaci za Veliku Britaniju pokazuju da je stopa smrtnosti pala na 1,12 (1 umrli na 833 zaraženih) otkako se omikron pojavio, u odnosu na 3,3 (1 umrli na 30 zaraženih) prošle zime.
Ipak, podaci o smrtnosti biće precizniji tek za nekoliko nedelja.
Manji boravak u bolnici
Novo istraživanje iz Južne Afrike takođe pokazuje da je prosečan boravak pacijenata u južnoafričkim bolnicama tokom talasa omikrona iznosio četiri dana. Tokom pređašnjih talasa korona virusa prosečan boravak zaraženih pacijenata u bolnici iznosio je 8,8 dana.
Naučnici su takođe utvrdili da je kod čak 63 odsto hospitalizovanih pacijenata tokom talasa omikrona kovid otkriven slučajno, odnosno tek nakon prijema u bolnicu iz nekog sasvim drugog razloga.
Manji broj na intenzivnoj nezi
Broj pacijenata kojima je bila potrebna intenzivna njega takođe je bio daleko manji, jedan odsto primljenih u odnosu na 4,3 odsto tokom ranijih talasa a samo jedna trećina je imala upalu pluća, od čega je 72% pacijenata imalo blage do umjerene simptome. Manje od polovine (45 odsto) pacijenata moralo je da primi kisik, u poređenju sa čak 99,5 u prvom talasu.
Najveći broj kreveta koje su u univerzitetskoj bolnici Stiv Biko, u kojoj rade južnoafrički istraživači, zauzimali kovid pacijenti bio je tokom talasa omikrona, 108, i to 13. decembra 2021, što je daleko manje od najviše brojke za vrijeme pređašnjih talasa, kad je 13. jula bilo zauzeto 213 kreveta na vrhuncu delta talasa.
Jasni znakovi pada
U istraživanje je bilo uključeno 466 pacijenata koji su primljeni u bolnički kompleks Stiv Biko od 14. novembra. Napravljena su poređenja sa 3.967 pacijenata primljenih pre tog datuma.
“U omikronskom talasu koji je krenuo iz grada Cvane smanjena je težina kliničkih slika, jer imamo manje smrtnih slučajeva, prijema na intenzivnu njegu i skraćeno je trajanje boravka u bolnici. Postoje jasni znakovi da bi stopa zaraženih i prijema u bolnicu mogla u idućim nedjeljama da dodatno opada u Južnoafričkoj Republici. Ako se ovaj obrazac nastavi i ponovi na globalnom nivou, vjerovatno ćemo vidjeti potpuno razdvajanje stope zaraženih i umrlih što sugeriše da bi omikron mogao da bude znak kraja epidemijske faze pandemije i ulazak u endemiju, napisali su autori studije u “Međunarodnom žurnalu za infektivne bolesti”.
Naučnici ističu da je prosječna starost primljenih u bolnicu znatno niža, 39 u odnosu na 49 za vrijeme ranijih talasa, što je vjerovatno razlog manjeg broja slučajeva. Naglasili su da su prethodno oboljenje i vakcinisanost pomogli u promjeni kliničke slike virusa, ali da ne mogu da isključe mogućnost da je omikron naprosto bezazlenija varijanta korona virusa.
Oko 66,7 odsto stanovnika Cvanea ima antitijela na kovid iako je vakcinisano svega 36 odsto odraslih između 18 i 49 godina, te 58% starijih od 50.
I went over this internet site and I believe you have a lot of fantastic information, bookmarked (:.
Hey – great blog, simply looking around some blogs, seems a really nice platform you may be using. I???m currently using WordPress for a couple of of my blogs but aiming to change at least one over to a platform like yours to be a trial run. Anything specifically you will recommend over it?