EPCG Željezara povećala minus na 5,65 miliona eura

EPCG Željezara je u prošloj godini poslovala sa minusom od 2,11 miliona eura, čime je ukupan gubitak kompanije čiji je vlasnik državna Elektroprivreda (EPCG) dostigao 5,65 miliona eura. U 2023. gubitak u poslovanju bio je tri i po miliona eura.
Kompanija koja, po podacima Poreske uprave (PU), broji 284 radnika, što je povećanje za 32 radnika u odnosu na 2023. godinu, imala je lani prihode od 3,3 miliona, što je uvećanje za gotovo tri puta u odnosu na prethodnu godinu.
Troškovi poslovanja iznosili su 688 hiljada i smanjeni su za 320 hiljada, dok su troškovi zarada uvećani za skoro 1,2 miliona i lani su iznosili 4,71 milion eura.
Zarade radnicima EPCG Željezare isplaćuje majka firma Elektroprivreda, koja je krajem 2022. godine kupila imovinu Željezare za 20 miliona eura, od čega je 15 miliona obezbijeđeno od strane Vlade. Imovinu, tačnije pogone Čeličane i Kovačnice, krajem prošle godine zakupila je kompanija 8B kapital, čiji je vlasnik Igor Šamiz.
Po ugovoru, švajcarska kompanija je trebalo da preuzme 150 radnika EPCG Željezare, ali do dana današnjeg to nije uradila. Zbog toga, a i iz razloga što je uplatila samo dvije zakupnine, u oktobru i novembru, EPCG je nedavno raskinula ugovor sa firmom 8B Kapital. Ugovor o zakupu stupio je na snagu u oktobru, dok je EPCG ugovor raskinula početkom maja.
Izvršni rukovodilac FC Proizvodnja Miro Vračar tada je za “Dan” kazao da je obavještenje o jednostranom raskidu firmi 8B Kapital poslato nakon tri pisana obavještenja o neizmirivanju zakupnine, te da nakon slanja obavještenja firma čiji je vlasnik Igor Šamiz više nije zakupac Čeličane i Kovačnice.
“Od zaključenja ugovora 25. septembra 2024. godine, zakupac je imao obavezu da plaća kiriju u iznosu od 31 hiljadu eura. Od tada je platio samo dvije kirije, i to je sve što je izmirio. Imao je sedam kirija, što je iznos od 223 hiljade eura bez PDV-a, a kada se izuzmu dvije koje je platio, duguje 162 hiljade eura do 1. maja. Do sada smo mu slali tri pisana obavještenja o neizmirivanju obaveza u skladu sa potpisanim ugovorom. Sami član 8 ugovora, a u dijelu člana 80.1 i 80.2, daje nam za pravo da jednostrano raskinemo ugovor ako zakupac ne izmiruje obaveze, među kojima su plaćanje zakupnine i preuzimanje radnika iz Željezare. Tako da su se u potpunosti stekli uslovi za raskid ugovora” izjavio je Vračar za “Dan”.
On je naglasio da se raskidom ugovora gubi mogućnost valorizacije imovine Željezare, tačnije proizvodnja i prerada čelika.